Kur shtatzënisë ënjtur këmbët që të bëni


Shtatzënia - fëmija kohë e lumtur duke pritur shpesh të shoqëruara me simptoma të pakëndshme të tilla si: • urth; • të përzier dhe të vjella në tre muajt e parë; • dhimbje barku në gjymtyrë të ulëta. Gjithashtu, mjaft shpesh në muajt e fundit të shtatzënisë ndodhin ënjtje të këmbëve dhe këmbët, sidomos në kohën e verës. Pra e di pse këmbët fryrë gjatë shtatzënisë, çfarë duhet të bëni në këtë situatë të nevojshme jo vetëm një grua që është shtatzënë, por të tjerët që të jenë në gjendje për të siguruar mbështetjen e nevojshme dhe ndihmë për nënën shtatzënë. b Çfarë është mekanizmi i edemë në shtatzëni? Unë duhet të them se këmbët si fryrë gjatë shtatzënisë dhe përtej tij, por në qoftë se neberemennoho personit ajo mund të shoqërohet me çrregullime kardiovaskulare apo veshkave, në gratë shtatzëna, kjo situatë ka të bëjë me mbajtjen e lëngjeve në trup përmes: • pesha në rritje; • Presioni mitra shtatzënë mbi enët e gjakut (sidomos venat) legen dhe gjymtyrë të ulëta; • Ndryshimet hormonale; • Shtatzënia mund të jetë një shtysë për të përkeqësojnë anomalitë ekzistuese kronike të zemrës, veshkave ose venoz (p.sh. variçe venat).

Si për të përcaktuar praninë e edemë? Këmbët fryrë ndryshe, dmth mbajtje fluide mund të përcaktohet dy sy dhe nga provat rrethanore. Në mënyrë tipike, këmbë ënjtje dhe rritur minimale mëngjes në mbrëmje, duke pasur parasysh ngarkesës gjatë ditës. Gruaja mund të festuar faktin se ajo ishte e vogël dhe këpucët që ajo veshur para se të shtatzënisë. Nëse nuk kryhet profilaksinë ose trajtimin e edemë, ata mund të përhapet mbi të - në bark, fytyrë (sidomos qepallat, duke pasur parasysh strukturën e veçantë të lirshme yndyrë nënlëkurës në këtë rajon). Gjithashtu të përcaktojë se çfarë këmbët fryrë është e mundur në qoftë se ju shtypni mbi të lëkurës formuar vrimë që zhduket shumë ngadalë.


Ndonjëherë mbajtje fluide, zakonisht në fazat e hershme nuk është sy i dukshëm. Megjithatë, në qoftë se në e ardhshme të peshojnë në shqyrtim obstetër-gjinekolog duket fitim të tepërt ose të pabarabartë në peshë (në faza të ndryshme të kjo shifër varion), ajo është një rast për të reflektuar mbi gjasat e edemë. Rritja në perimetrin e kyçin e këmbës mbi një centimetër në javë dhe mund të tregojë mbajtjen jonormale lëngun në gratë shtatzëna. Për të vlerësuar objektivisht gjendjen e grua shtatzënë duhet të kryejë matje të përditshme prodhimit urinës, dmth, të numëruar numrin e lëngjeve pije dhe urina për njëzet e katër orë.


Nëse lirua më pak se tre të katërtat e dehur, atëherë shkeljen e shkëmbimit të ujit. Si mund të parandaloj këmbë ënjtje në shtatzëni dhe çfarë të bëni nëse ata janë tashmë atje? Së pari, natyrisht, e rëndësishme për të shqyrtuar rregullisht për mjek obstetër-gjinekologu tuaj në kohë për të zbuluar ndryshimet negative gjatë shtatzënisë. Në varësi nga gjatësia ajo çdo 2-4 javë. Si gratë interval mund të reduktohet në një javë. Për të minimizuar mundësinë e panevojshme vonesë "ujë" për të kontrolluar sasinë e lëngjeve që hyn në trup. Kjo merr parasysh dehur dhe hahet si supë ose fruta dhe perime.

Në gjysmën e dytë të shtatzënisë, shifra është rreth një litër të vogël në ditë. Dieta e gruas shtatzënë duhet të jetë i balancuar, në mënyrë të veçantë, ajo është e rekomanduar për të kufizuar konsumin e ushqimeve të kripura, salcice, mish i tymosur, erëza, janë ende disa mënyra të kontribuojë në mbajtjen e lëngjeve. Natyrisht, alkooli është përjashtuar gjithashtu. Për të mbështetur anijet e këmbëve gratë shtatzëna treguar paralindjes veshur me një fashë në javën e njëzetë, si dhe një të brendshme të veçantë compression (çorape, stockings). Vini re se rrobat e tilla duhet të jenë të zgjedhur flebolohom specialist individualisht. Me qëllim të përforcimit të edemë mur anije dhe pengesa në nevojën për mjekun rreptë i emëruar agjentë të caktuara farmakologjike (p.sh., Courant).

Jo të humbur rëndësinë dhe veshka e saj TEAS përmbajnë horsetail, veshët ariu, kanë efekt të butë diuretik. Si për të diuretics (droga nxit urinimin), përdorimi i tyre është i kufizuar në shtatzënë dhe duhet të jetë kontrolli i mjekut specialist. Ajo tha se është ënjtje e ekstremiteteve të ulëta gjatë shtatzënisë - një situatë shumë serioze që në mungesë të masave të duhura mund të rezultojë në fund të preeclampsia (tensioni i lartë i gjakut, paraqitja e proteinave në urinë). Të marra së bashku, ajo është e mbushur me komplikimeve jashtëzakonisht të rrezikshme - eklampsia, një fëmijë të rrezikshme për jetën dhe grave.

Të jetë i vëmendshëm për atë dhe rregullisht vizitojnë mjekun. Helen,