Droga të trajtuar këmbët kërpudhat gozhdë në shtëpi


Ndoshta secili prej nesh ka parë ndonjëherë, duket të infeksionit fungale. Thonjve dhe nganjëherë të lëkurës, sidomos në folds natyrore (interdigital, inguinale) zhvishem, thonjtë të ndryshojë ngjyra, e thyer, sharuyutsya. Skin mund ulqerim. Interesante, kërpudhat janë banorë natyrore të trupit tonë dhe të japë një efekt patologjike në rastet kur mbrojtjet imun të trupit të njeriut dobëson. Kjo është lehtësuar nga faktorët e mëposhtëm: • moshës lidhur me ndryshimet (sepse infeksion fungale shpesh ndodh në njerëz të moshuar); • Shtyhet sëmundje; • imunodeficiencës, të tilla si infeksionit HIV; Situata të veçanta po marrin agjentë antibacterial që vrasin bakteret, duke përfshirë edhe të dobishme.

Në këtë rast shkelur balancën e baktereve dhe kërpudhave në trup dhe të nxitur rritjen fungale. Në format e rënda mund të vuajnë dhe organet që kërkon trajtim të veçantë. Prandaj, në qoftë se ju dyshoni se infeksioni i tillë ndodh me ju, duhet, pa vonesë, kontaktoni mjekun tuaj ose mikologë dermatolog, të cilat do të sqaruar diagnozën dhe të përshkruajnë ilaçe të drejtë. Vini re faktin se sëmundja shkakton lloje të ndryshme të patogjeneve. Kështu, trajtimi i kërpudhat zgjedhur individualisht në varësi të shkakut të sëmundjes. Trajtim Trajtim kërpudhat në shtëpi është bërë në qoftë se sëmundja shkon pa probleme.


Në mënyrë tipike, kjo Onihomikoza (këmbët kërpudhat gozhdë apo duart). Kur sëmundja është përhapur pak, metodat e mjaftueshme lokale që janë aplikuar në fondet e veçanta që kanë efekt antifungal në sipërfaqe gozhdë. Para se të përdorni këto barna duhet të mbajë disa thonjtë trajnimi - për një e katërta e një orë marrin sapun-sode dush, dhe pastaj të trajtohen me gërshërë gozhdë dhe file gozhdë, duke hequr lëkurën vdekur e gozhdë. Përdorimi i detyrueshëm i grupe të ndara të thonjve të përpunimit të shëndetshme dhe të dëmtuara nga kërpudhat. Në mënyrë tipike, këto zgjidhje terapeutike, ointments ose krem ​​të destinuara për përdorim dy herë në ditë (Lamisil, Nizoral, Kanizon, Ekzoderyl) rritur para se thonjtë të shëndetshme.

Ka edhe veshje të veçanta, që kanë veprim antifungal - Lotseril 5%, 8% Batrafen. Nëse keni këto fonde duhet të jenë të vetëdijshëm se Lotseril përdoret dy herë në ditë, kohëzgjatjen e kursit - në vit. Batrafen ka një model të caktuar: muaji i parë - një ditë në të dytë - 2 herë në javë, pastaj një herë në javë deri regrowth thonjtë paprekur. Nëse zona e prekur është mjaft e gjerë dhe trajtimi i ditës i kërpudhat në mënyrë efektive, bashkangjitur drogë sistematike në tableta ose kapsula që janë marrë me gojë. Këto përfshijnë Diflucan, Lamisil, orungalom, Nizoral dhe analogs të shumta.

Trajtim contraindications Para se të përdorur këtë ilaç, lexoni udhëzimet dhe të jetë i sigurt për të informuar mjekun tuaj në lidhje me sëmundjet apo duke marrë ndonjë ilaç, si agjentë antifungal kanë shumë contraindications. Midis tyre janë: mosha • Fëmijët; • Shtatzënia; • Ushqyerja me gji; • kontraceptive hormonale (si në emërimin e Terbinafine); • sëmundje të rënda të mëlçisë dhe \ ose veshkat. Parandalim Duke pasur parasysh se trajtimi kërpudhat mjaft të gjatë dhe të rëndë, shumë e justifikuar pr%
D0? Filaktika kjo sëmundje e pakëndshme: • Mos vishni këpucë të dikujt tjetër; • Përdorni këpucë në sauna, pishina dhe madje edhe në plazh; • Pasi mori një dush ose banjë me kujdes fshij këmbët dhe folds interdigital; • shëndetësor Ndiqni, veçanërisht të sheqerit në gjak (nëse diabeti incidenca rritet në mënyrë të konsiderueshme infeksion fungale); • Periodikisht trajtoj dezinfektanteve vaske, veçanërisht në qoftë se familja është një njeri me një infeksion fungale.

Këtu kemi të redaktuar faqen e internetit dhe të prezantoj me faktin se ju mund të përdorni barna të trajtuar këmbët gozhdë kërpudhat në shtëpi mësuar. Sigurisht, i kushtoj vëmendje për gjendjen e thonjve tuaj dhe kohë të lëkurës në njoftim ndonjë ndryshim në kohë për të parë një mjek, duke reduktuar kohëzgjatjen e trajtimit dhe për të rritur suksesin e saj. Elena, www.rasteniya-lecarstvennie. ru