Pothuajse pronat e dobishme e mollë


Mollë e ëmbël, mollë lëng! Ne jemi të njohur mirë, këto fruta të shijshme, me lëng, e ëmbël dhe crunchy. Që nga kohët e lashta, njerëzit kultivojnë dhe të rriten në pemë tyre kopshte mollë, duke paguar haraç për shije të shkëlqyer dhe pronat e dobishme e skuqem frutash. Po, ajo njohu Evën te njeriu për të ofruar ... por kjo nuk është se koha, dhe tema e bisedës së sotme - ". Pronat praktikisht të dobishme të mollë" Mollë e shijshme e ëmbël mund të hahet vetëm si kjo, ju mund të gatuaj me mollë shumëllojshmëri të gjerë të enëve, pije, desserts dhe enët tjera. Dhe ju mund të përdorni pronat medicinale dhe ushqyese të mollëve për përgatitjen e parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.

Jo shumë njerëz e dinë se pronat medicinale e kopshtit mollës mund të ndihmojë të trajtuar Sëmundjet e zakonshme të tilla si venat me variçe, thrombophlebitis, bronkit, angina, hipertension, qere dhe impetigo. E vërtetë për trajtimin e venave variçe dhe thrombophlebitis Jo të gjitha mollë janë të mira, por shumëllojshmëri "antonovka." Për përgatitjen e një lavazh barnave në ujë të rrjedhshëm tri mollë të freskëta. Pritini ato në gjysmë dhe vendin në një tigan smalt, derdh një litër ujë të valë. Përfundojë atë për të mbajtur ngrohtë dhe le të qëndrojë 03:00. Pastaj pure mollë Stupka prej druri në të njëjtin ujë.


Dhe e gjithë masa e tendosje përmes napë dhe tërësisht pure në pure. Pronat e dobishme e pure molle për trajtimin nevojë për të forcuar, duke shtuar 2 lugë mjaltë. Mbani një ilaç në frigorifer dhe të marrë mollë nga venat me variçe dhe thrombophlebitis pure agjërimit filxhan çerek në mëngjes dhe në mbrëmje. Trajtimi i variçe mollë Antonovsky mund të mbështetur përdorur gjatë ditës, mollë natyror musht uthull për gatim të cilat janë të gjitha të njëjta mollë e "Antonovka", ujë, mjaltë, maja dhe bukë thekre. Gati molle musht uthull për të trajtuar venat me variçe derdh të njëjtën sasi të ujit të vluar dhe rubbed vetëm në pacientët venë.

Në mënyrë tipike, kjo përzierje 1 tbsp. l. uthull dhe ujë. Mjet që rezulton është shumë e lehtë për të përgatitur, por shumë të efektshme. Ata janë trajtuar nga nënat tona dhe gjyshet. Provoni këtë një të tillë, dhe sëmundje duhet të largohet, përveç nëse sigurisht, sëmundja nuk është shkuar aq larg sa që kanë kërkuar kirurg intervenimit urgjent ... Në këtë rast unë sugjeroj jo "tërheq gomës" dhe menjëherë të kthehet në spital. Ne trajtimin e bronkit mund të përshtatet recetë që përdor pronat e dobishme e mollë të rinj. Dhe kjo është veçanërisht e dobishme për fëmijët. Merrni një mollë të freskët gjelbër dhe të njëjtën llambë size. Tërësisht lani ato nën ujë të rrjedhshëm.

Lëvore archery të hequr! Mollë të prerë dhe qepë 6-8 karafil dhe derdh një litër ujë. Cook rreth ngrohjes ulët në një tenxhere smalt për rreth një orë deri qepë është e tenderit. Tendosje supë nëpërmjet një sitë, wringing bit lugë qepë dhe mollë. Si rezultat, nga rreth 800 ml lëng. Ajo duhet të pini të gjithë gjatë gjithë ditës dhe lehtësim do të vijë shpejt. Vetëm pini supë të ngrohtë. 6% natyral molle musht uthull për hipertension e dobishme për të marrë 2 teaspoons, përhapja e saj në një gotë me ujë të pastër të pranverës. Sistematikisht aplikuar për të njëjtën recetë molle uthull musht dhimbje koke , gjithashtu ju mund të merrni zhdukjen e saj.

Gjithashtu, përdorimi i natyrshëm molle musht uthull për fyt i lënduar . Kur angina pije fytin e tyre çdo 2:00 (1 lugë çaji per filxhan me ujë të ngrohtë). Gjithashtu përdorimi paholluar 6% musht molle uthull që të lënë dhe impetigo , lubrifikues ato tek zonat e prekura 6 - 8 herë në ditë. Nga kjo qere dhe impetigo shëruar në 10 ditë. Siç mund ta shikoni, me të vërtetë e dobishme jep frytin e pemës mollë. Pra shpesh hani mollë, vlera e pronat e tyre të dobishme dhe fat të mirë! Svetlana