Futje e duhur të vitaminave, kohë


Vitaminat janë komponimet organike jetike. Roli kryesor i tyre - duke mbështetur efikasitetin e trupit të njeriut. Vitaminat dhe mineralet të luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të njeriut. Zakonisht këto ushqyesve të hyjnë në trup nëpërmjet ushqimit. Mirëpo cilësia e ushqimeve është përkeqësuar ndjeshëm në dekadat e fundit, e ushqyesve ata bëhen më pak të dukshme. Pra, nuk e blerë gjithmonë në dyqane produkteve, duke përfshirë fruta dhe perime, mund të ofrojnë plotësisht vitamina. Kështu që duhet të marrë vitamina shtesë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në dimër dhe në vjeshtë, sidomos kur organizmi ka nevojë për mbështetje.

Çdo person ka kërkesë e vet të përditshme për këto substanca. Mungesa e vitaminave (mangësitë vitaminë) janë kusht shumë të rrezikshme shëndetësore që sjell dështime të rënda në organet e brendshme. Prandaj është e rëndësishme për të marrë njerëz me vështirësi e tyre, gratë shtatzëna, fëmijët dhe të moshuarit. Është e rëndësishme që të ketë një futje e duhur të vitaminave ishte një kohë e ditës kjo nuk do të luajë një rol të veçantë. Gjëja kryesore për të marrë vitamina në të njëjtën kohë. Mundësisht në mëngjes pas mëngjes për të përfituar gjithë ditën.
Vitaminat dhe produktet në të cilat ato janë: Vitamina A (Retinol) ushqyesve shumë të rëndësishme e nevojshme për një sistem të fortë imunitar.


Është e nevojshme për të shëndetshme sytë, lëkurën, flokët, thonjtë, eshtra, nyje dhe dhëmbët. Në formën e saj natyrore gjenden në karrota kuqe, spinaq, vezë pule. Shumë në mëlçi e kafshëve, djathë e vështirë, kajsi dhe papaja. Nëse dëshiron të hani këto ushqime, vitamina A plotësim është e nevojshme. Por në qoftë se ju rrinë në një dietë apo jo të shikojnë dietën tuaj të përditshme, ju duhet të marrë këtë vitaminë shtesë. Për përthithjen më të mirë të produkteve të kësaj substance të dobishme, ajo është më mirë për të marrë ato me yndyrna. Për shembull, salcë kosi, krem, vaj vegjetal. Vitamina Farmacia është e përfaqësuar zakonisht si zgjidhje të naftës.

Vitamina B1 (thiamine) Ajo quhet elektricist. Është e nevojshme për zemër normale dhe sistemit nervor. Është e nevojshme për kujtesë të mirë, shërim të shpejtë dhe të shëndetit të sistemit të tretjes. Një numër i madh përfshira në maja, drithëra dhe fasule produktet, qumësht, mish derri, fara, arra. Trupi nuk është në gjendje të mbledhë atë. Prandaj, ajo duhet të vijnë çdo ditë. Nëse jeni të prirur për stres, një shumë punë dhe pak pushim, nëse pini duhan dhe të gëzojnë një pije ose duke marrë pilula kontraceptive, ju vetëm nevojë për të. Vitamina B2 (riboflavin) e nevojshme për qelizat e energjisë.

Ajo normalizes metabolizmin, ruan shëndetin dhe bukurinë e flokëve, thonjve, elasticitet lëkurës dhe butësi. E vendosur në djathë, bajame, somzi Rabbi, mëlçisë, të verdha vezësh. Merrni në të njëjtat raste si vitaminë B1. Vitamina B6 (pyridoxine) e nevojshme për absorbimin efikas të proteinave. Ajo duhet të merret për të rritur vitalitetin, të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak, përmirësojnë imunitetin, për të harmonizuar jetën dhe lumturinë. Të përfshira në mëlçi viçi, salmon, sardelet, banane e pjekur, avocados. Shumë në datat tij, fiq, arra dhe soje. Është vërtetuar se kur duke marrë pilula e kontrollit të lindjes, përqendrimi i substancës është reduktuar me 20%.

Prandaj, në këtë rast, ajo duhet të merret më tej. Gjithashtu, ajo duhet të merret gjatë shtatzënisë, si ajo parandalon shkatërrimin e indeve të eshtrave. Vitamina C (acidi Askorbik) është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të gjithë pa përjashtim. Ajo ndihmon trupin të absorbuar kalcium, përmirëson sistemin imunitar, rrit elasticitetin e enëve të gjakut. E vendosur në fruta të freskëta dhe perimeve. Sidomos i madh përmbajtja në kivi fruta, lakër lakër jeshile, agrume, raspberries, spinaq, speca të kuq. Për duhanpirësit të rënda me përvojën, është jetike. Një rritje e konsiderueshme e radikaleve të lira në trup kerkon rritjen e numrit të acid Askorbik.

Mungesa e saj në trup mund të provokojnë plakjen e parakohshme të lëkurës dhe rrudhave. Si për të marrë vitamina? Para së gjithash, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj të kujdesit parësor apo këshilla. Është e nevojshme për të përcaktuar se cilat substanca trupi juaj është i mungon, dhe e cila, në të kundërtën, në tepërt. Duke parë këtë, mjeku do të ju rekomandojmë mjet i duhur, që i mungon vitaminë gjendet në sasi të mëdha, apo të pritjes këshillojë disa barnave të njëjtën kohë. Tjetra ju duhet të vendosni se si ju preferoni për të marrë drogë. Nëse ju jeni një person shumë i zënë, ju mund të jetë marrja e thjeshtësisë. Atëherë ju do të takohet të drogës në një "të gjitha në një".

Ata kanë tërësia e substancave të dobishme aktive të përmbajtura në një tabletë të vetme ose kapsulë. Por në këtë rast, mos harroni se futje e zakonshme e vitaminave dhe mineraleve mund të dobësojnë efikasitetin e tyre. Për shembull, zink mund të përmirësuar efektet e vitaminës E, por të zvogëluar absorbimin e bakrit, kalcium dhe hekur. Nëse jeni të efikasitetit më të rëndësishme se komoditetin e zbatimit të saj, zgjidhni komplekset ku ka disa lloje të pilula me përbërje të ndryshme. Ata duhet të marrin më shumë se një pilulë në ditë dhe dy apo tre pilula veç e veç. Ju gjithashtu duhet të dini se çfarë shprehitë tuaja dhe preferencat mund të ndikojë në efikasitetin.

Për shembull, nëse pini duhan dhe në të njëjtën kohë të marrë doza të mëdha të vitaminës E, një probabilitet të lartë të tuberkulozit. Alkooli dhe kafe të ndikojë negativisht në thithjen dhe futje e vitamina dhe minerale nuk do të jetë aq efektive. Picking një kompleks të përshtatshëm, me kujdes të shqyrtojë udhëzimet dhe vetëm ndjekin rekomandimet e tij. Mos e merrni vitaminat me stomak bosh, ajo mund të shkaktojë incidencën
i stomakut. Merrni ato me ujë të lehtë të pastër dhe nuk e le mbidozë. Svetlana,