Lotim duhur perime verore


Perime lotim - një nga komponentët më të rëndësishme të teknikave bujqësore të kultivimit në vend. Nga sa mirë ajo është e organizuar varet rritjen e bimëve dhe cilësinë e kulture e tyre. Dhe shumica e cirk rishtar disi besoj se gjëja kryesore është - profesion. Më shumë ujë perimet dhe kështu më shumë humbje të ujit për metër katror, ​​më mirë rezultat. Kjo nuk është lotim dhe cilësia është e përcaktuar nga afati kohor i saj, rregullsinë dhe dozen dhe për kulturat e ndryshme, këta tregues kanë kuptime të ndryshme. Deri sa ju të organizojë perimet e duhura lotim në verë?

Së pari përshkruaj karakteristikat e përgjithshme të ujitjes së perimeve. Kjo i referohet kryesisht për cilësinë e ujit që përdoret për këtë. Besohet se mënyra më e mirë për të shprehur më perime shiut, pasi ajo është përqindje shumë më e lartë e oksigjenit se sa në të mirë, shumë më pak ujë çezme. Megjithatë, disa kultura së bashku me shi si ujë akull. Pra, nëse është e mundur duhet të mblidhen për shi bimëve ose të shkrihet ujë në enë të mëdha, ngrohtë atë në diell në një temperaturë të rehatshme dhe vetëm pastaj të fillojë një biznes. I detyrueshëm procedurë përfundimtar lotim verë - loosening e tokës, e cila është bërë në fund të fundit lagështi është zhytur në tokë.


Nëse një ditë veçanërisht e nxehtë duhet të zvogëlojë avullimit të lagështisë, mulch terren, e cila ndihmon për të shmangur formimin e kores në sipërfaqe. Ne tani kthehet drejtpërdrejt me teknologjinë dhe përshkruajnë tiparet e ujitjes kryesore të kulturave, të cilat sot mund të gjenden në pothuajse çdo kopsht periferike. Një nga kulturat tona të preferuara kopshtar - trangujve. Nga njëra anë, ato janë mjaft të hidrofilike, prandaj kërkon lagështi të shpeshta, por lagështi të tepruar tokës është arsyeja kryesore për formimin dhe zhvillimin e kalb rrënjë. Më shpesh kjo ndodh në mot të ftohtë, kështu frekuenca e lotim shtretër kastravec i vendosur temperaturë mesatare ditore rregulluar - nëse temperatura bie nën 15 gradë, lotim zëvendësojë loosening e tokës, e kryer në një thellësi prej jo më pak se 6 cm.

Kastravecat e liga e armikut - ujë të ftohtë, efekti më i dëmshëm për rritjen e bimëve.
Prandaj, ujë para-Nevoja për të ngrohtë 22-25 gradë. Mbaj ujitjen më mirë në pasdite, por jo më vonë se 19:00, pasi që shumë vonë lotim gjethet nuk kanë kohë për të thatë para se të natës. Mënyra më efektive e ujitjes - ujitjes. Megjithatë, ju do të duhet të monitorojnë me kujdes gjendja e objektit lë smudges që tregojnë dështim bush sëmundje infektive. Në këtë rast ju duhet të anuloni spërkatje, si ajo promovon përhapjen e infeksionit. Por lotim rrënjët nuk duhet të përdorë në asnjë rrethanë.

Është më mirë për të rregulluar ujitjes pikoj me shishe plastike dhe organizoni grooves cekët lotim rreth shkurret apo përgjatë vijës. Por domatet duhet të hedhë krejt ndryshe. Lotim kryhet rrallë, por një normë të vetme të ujit të rritet në mënyrë të konsiderueshme. Nuk ka rekomandime specifike, më e rëndësishmja, nuk pereuvlazhnyat tokës si stagnimi lëngshme të çon për të çrrënjosur kalb dhe zhvillimin e sëmundjeve infektive. Megjithatë, variacionet në lagështi tokës shkaktojnë kalb apikal dhe të shkaktojnë plasaritje nga fruti. Një metodë e preferuar e ujitjes - rrënjët. Piper dhe patëllxhan i dha ujë edhe rrënjët, por këto kultura nuk kërkojnë sasi të mëdha të ujit.

Në përgjithësi, frekuenca dhe bollëk Veting varet nga moti. Në ditët e nxehta, ujitjes shpenzojnë më shumë, konsumojnë më shumë ujë. Në mot të ftohtë të zvogëlojë lotim për të parandaluar shfaqjen e botrytis. Më të kulturës volohoyemna - lakër, që një sasi e madhe e ujit e nevojshme për plotësimin plug lëng. Prandaj, në kohën e formimit të normës ujitje kulture per 1 sq.m. të paktën 20 litra. Megjithatë, paraqitja e lakër lë ujin cianozë për të reduktuar dozën. Nëse koha është e thatë dhe e nxehtë, i duhur lotim sjellja ujitjes - mëngjes apo mbrëmje. Bimët Gëzuar mbushur nuk janë të rekomanduara, si ajo përfshin kujdes dhe bacteriosis baltak.

Në temperatura të ulëta që lëvizin për ujitje në rrënjët, reduktimin shpeshtësinë: varieteteve të hershme tallaze çdo 2-3 ditë, më vonë ju mund të vazhdojë për të moisturize çdo ditë. Fasule, kungull, kungull i njomë duhet të holluar me ujë shpesh, veçanërisht në mot me re dhe me landings forta trashje. Peter,