Kujdesi i duhur i lëkurë të thatë në shtëpi


Lëkura e thatë është mjaft i bukur në rininë e saj - poret ngushta padukshme, e shurdhër përballë ton me shkëlqim delikate rozë ... mirë, natyrisht, se skuqjen e lëkurës thatë ndodhin rrallë dhe kamedony, por ato avantazhet me kalimin e kohës nuk janë aq të dukshme sa rrudhat e para rreth sunduesve e saj shfaqet më herët sesa njerëzit e tjerë. Wrinkling është arsyeja që është i prirur për lëkurë të thatë, në krahasim me llojet e tjera të lëkurës ka një mbrojtje shumë më të dobët. Film mbrojtëse e yndyrë në sipërfaqe pothuajse mungon, si gjëndra dhjamor riprodhuar ajo shumë pak. Me moshën, ajo ndikon të gjithë të fortë si rezultat i 30 viteve lëkurë të thatë nevojë për kujdes të veçantë.

Megjithatë, të gjitha këto procese mund të hiqen në kohë, kur për të trajtuar atë me të rinjtë. Nga rruga që ju mund ta bëni atë në shtëpi, dhe jo vetëm një bukuri! Gjëja kryesore - për të vëzhguar rregullat themelore. Pra, ne kemi faqe është redaktuar rastin të flas më shumë për kujdesin e duhur të lëkurë të thatë në shtëpi. Ajo që ne bëjmë dhe më shumë. Dhe gjëja e parë që të kujtohet gjithmonë pronarët e saj, është e ndalon lëkurës mbingarkesë kompozime të ndryshme kozmetike. Ata mund të bëjnë vetëm dëm të saj. Mbani mend - të gjithë ju duhet të dini se kur për të ndaluar! Metodat për pastrimin Për lëkurë të thatë kundërta larje është i rekomanduar.


Por kjo nuk është e rekomanduar për të larë e lëkurës ujin tënd shumë të ftohtë ose shumë të nxehtë. Dhe të gjithë për shkak të ujit të nxehtë ndihmon vasodilatation dhe të ftohtë - por përkundrazi ngushtimi i tyre i mprehtë dhe i ashpër. Përse në lëkurë dhe mund të shfaqen rrudhat e parakohshme. Prandaj, në dimër beauticians rekomandojnë përdorimin e larë vetëm ujë të ngrohtë, dhe në verë - cool. Për lëkurë nuk ishte aq i ndjeshëm ndaj efekteve të mjedisit, në përpjekje për të mbajtur të saj sa më shumë yndyrë të natyrshme. Për ta bërë këtë, jo vetëm që ju nuk duhet të lajë atë në procedurat e pastrimit të mëngjesit, por edhe për të larë e dëshirueshme edhe lehtë lyej krem ​​të lëkurës apo vaj perimesh.

Rekomandohet për kostot larje - një qumësht kozmetike ose krem ​​janë një pjesë e wetting agjentët. Përdorni sapun siç ju e dini, ju duhet të minimizohet. Lahen bollgur më të mirë. Për ta bërë këtë, ajo është vënë në një qese kanavacë dhe të përdoret si një sfungjer. Kjo bollgur ushqyesve do të ushqyer lëkurën tuaj, ndërsa massaging atë. Ajo gjithashtu do të jetë mirë në qoftë se ju të pastër para se të larë lëkurën tuaj të disa produkte të qumështit, të tilla si kos, kos ose acidophilus. Ata të gjithë përmbajnë ushqyer dhe zbutur dhe normalizimin ekuilibrin acid-bazë e substancës. Në mbrëmje të prirur për lëkurë të thatë është pastruar më mirë me mjete të veçanta ose infuzion të bimëve, kos, por jo ujë.

Pas pastrimin e lëkurës duhet të aplikojnë krem ​​ushqyes nate. Vetëm për të eleminuar lëkurë të thatë, ju mund të përdorni mjete të buta në shtëpi. Për të përgatitur të tillë një kompozim i dobishëm rose petals. Dele e tyre në një enë smalt dhe të mbuluar gjalpë lehtë bajame ose pjeshke. Pastaj vendin enë në një banjë me avull dhe të presin petals njollë. Depo pastaj cool. Pra beauticians mia këshillojnë të thotë të fshij fytyrën disa herë gjatë ditës. Toning Toning - si një fazë shumë të rëndësishëm në kujdesin e lëkurës të prirur për thatësi.

Nganjëherë gratë të gjeni se aplikoni tonik procedurë fakultative, por kjo nuk është mendimi i vërtetë. Tonic si ajo përgatit lëkurën për procedurat e tjera kozmetike, dhe përmirëson efikasitetin e aplikuar pas parave. Për këtë tonik përdoret për lëkurë të thatë duhet të jetë i pasuruar me agjentë zbutës dhe hidratues, por nuk kanë një alkool anëtarësimit. Hydration dhe të ushqyerit Shumë gra preferojnë të përdorin yndyrë të ulët ose pa yndyrë krem ​​që ndriçonin në cilësi dhe absorbohet shumë lehtë në lëkurë. Dhe ata janë mjaft të mira, por jo për lëkurën tuaj thatë! Për të zgjedhin krem ​​mbi paketimin i cili thotë: "për lëkurë të thatë".

Gjithashtu shtesë ideal biologjik në një krem ​​është konsideruar acid hammalinolevaya. Përse? Dhe për shkak se ajo ndihmon lëkurën të mbajë lagështi dhe yndyra. Për të njëjtin qëllim, për të mbrojtur dhe sherbet lëkurën, ju duhet të përdorni të përditshme ditës krem ​​ushqyes me filtër UV. Ky krem ​​duhet të aplikohet në fytyrë në dy faza. Në mënyrë të barabartë të aplikojnë rr parë