Kyç Ushqyerit për shëndetin e trupit të njeriut


Në shëndetin tonë është i ndikuar nga faktorë të tillë si mjedisin rrethues, ruajtjen e jetesës e duhur, stërvitje dhe të ushqyerit. Faktori i fundit është mënyra më e lehtë për të përmirësuar shëndetin dhe vitalitetin, si, sipas nutritionists punojnë trupin tonë varet nga të miratuar ushqimin tonë. Prandaj, ne nuk mund të themi me siguri se ushqimin e duhur - çelësi për shëndetin e trupit të njeriut. Për të arritur rezultatin e dëshiruar, duhet së pari të ndiqni një dietë, dietë që duhet të përbëhet nga mëngjes, drekë, darkë dhe dy snacks, në rreth të njëjtën kohë gjatë ditës.

Disa ekspertë rekomandojnë edhe të gjitha ushqimet e ndarë në 6 pritjet në intervale të rregullta. Kjo do të ndihmojë të hequr qafe kryesisht në problemet e stomakut dhe zorrët. Ju duhet gjithashtu të ndjekë rregulla të caktuara. Për mëngjes, ju duhet të hani diçka të lehta dhe ushqyese për të ruajtur energjinë e baterisë në jug. Pastaj rostiçeri. Për drekë mund të hani në kohë të lirë, si dhe organet e tretjes janë në këtë kohë në ekran të plotë. Mesdita gjithashtu duhet të jenë të lehta: fruta apo lëng, çaj ose qumësht me biskota. Dine nevojë për dy ose tre orë para gjumit dhe shumë të lehta, ushqim bëri të peretravytysya. Por në qoftë se natën ju ende nevojë për të ngrënë, pirë kefir ose qumësht mund të hani fruta.


Por jo më shumë në mënyrë që mos të shkaktojë stomak që ju duhet për të punuar natën - ai gjithashtu ka një kohë të mirë dhe nuk i japin sinjale në tru, duke çuar për të nuk ka nxituar ... ushqyerit e duhur dhe shëndetin të lidhura dhe se ushqimit - burimi i të gjitha nevojave të trupit vitamina dhe minerale.
Por ju duhet të heqin dorë nga ëmbëlsirat dhe ushqime niseshte, si ata tretet shpejt dhe kështu uria është më e shpejtë. Numri i proteinave të nevojshme, yndyrnat dhe karbohidratet varet nga ajo që ne bëjmë. Në sporte apo tendosje të madhe fizike duhet të mbizotërojë proteina: të paktën 115 gram në ditë.

Nëse ju bëni punën mendore, duhet më shumë karbohidratet, të cilat janë përgjegjëse për aktivitetin e trurit: mbi 100 gram. Por në përgjithësi, t'i përdorë ato gjatë ditës duhet të jetë i balancuar. Pak përdorim gjithë llojet e shtesave ushqimit dhe ngjyra: një mbidozë të paktën një nga një "enhancer shije" ose "sheqer diabetik" mund të çojë në proceset pakthyeshme. Shko restorante të vogla dhe kafene, ndërsa ushqimet kuzhinier në shtëpi, sepse ajo është shumë më e shëndetshme dhe tastier. Ushqyerit Modern parashikon disa rregulla që duhen ndjekur në mënyrë që të punojnë traktit digjestiv për shëndetin normale dhe e pasme të trupit.

Së pari, ju duhet të marrë një shumëllojshmëri të ushqimeve dhe të balancuar. Kjo do të lejojë trupit për të marrë vitaminat dhe mineralet në sasi më të mëdha. Së dyti, ju duhet të përdorni ushqim të përgatitur fllad si në pjesën tjetër të humbur pronat e dobishme dhe mund të çojë edhe në çrregullime të zorrëve. Frutat dhe Perimet e përdorin më shumë para, ata kanë shumë fibra, gjë që përmirëson zorrëve dhe largon toksina nga trupi. Së treti, ju duhet të hani për sezonin: verë dhe vjeshtë të përdorin më shumë fruta dhe perime të papërpunuara për të marrë maksimumin e ushqimit dhe energjisë për dimër, dhe në pranverë dhe dimër në rritjen dietë mishit dhe qumështit të mbushur vitaminat që mungon trupin.

Së katërti, ju nuk mund të ha tepër, por nedoyisty mjaft mirë. Kjo do t'ju shpëtojë nga ashpërsia e mundshme të dhimbjes së barkut, bloating dhe dhimbje barku. Është e nevojshme për të pushuar traktit të tretjes, dhe nuk e ngarkesës atë. Ushqimi i duhur për shëndetin e zemrës është gjithashtu i rëndësishëm. Pra, nuk do te trupezuar me mbeshtjelljen atë! Së pesti, ndjekin rekomandimet e nutritionists në produktet kombinim për të parandaluar problemet e tretjes. Së gjashti, Se vetëm nevojë për diçka të tillë, ngadalë dhe tërësisht përtypet çdo kafshatë. Mos harroni, ushqimin e duhur - është çelësi për shëndetin, gjëja më e vlefshme një njeri ka. Prandaj, ajo duhet të mbrohen, mos harroni se sa e rëndësishme të ushqyerit e mirë, rregullat shëndetësore për të jetuar i shëndetshëm.

Atëherë të gjitha vështirësitë do të jetë i pavlefshëm për ju, jeta juaj do të jepet më në lindje dhe shëndetit të vazhdojë. Diana,