Dietë e duhur dhe të ushqyerit e ekuilibruar për fëmijët


Ka shumë problemet e ushqimit të fëmijës. Shumë prej tyre janë të shkaktuara nga injoranca e prindërve - si ju hani dhe fëmija i tyre. Injoranca përfundimisht krijon gastrit. Prandaj ajo duhet të kuptohet që shumë më e lehtë për të parandaluar shkeljet e të hahet në fëmijëri sesa të veçoj këto gabime në jetën e të rriturve. Ka shumë teori rreth ushqimin e duhur, një shumë të skemave të ngrënies dhe mbështetësit e dieta të ndryshme. Pra, sot ne do të flasim për ushqimin e duhur të ekuilibruar dhe dietë për fëmijët - nëse ata duhet të jenë në jetën trupin e brishtë? Dhe ku bëri të gjitha këto mendime? Gjë është se shpesh ushqim dietë bëhet një mënyrë e jetës për shumë të rritur.

Kontrolloni atë popull fillon në about 25 - 40 vjeç dhe është i lidhur me shtim në peshë. Pra, nuk është e nevojshme për të imponuar zakonet e tyre të hahet për fëmijët dhe eksperiment mbi shëndetin e tyre. Fëmijët - fëmijë, ata nuk janë prishur nga qytetërimi dhe shpesh nuk kanë ndonjë probleme shëndetësore, duke përfshirë edhe nga trakti gastrointestinal. Në të njëjtën kohë, pesha e saj relativisht të ulëta ata të konsumojnë shumë më shumë kalori (në përqindje). Kjo është për shkak të rritjes së fortë dhe zhvillimin e trupit të fëmijës. Prandaj, zgjedhja e produkteve duhet të marrë në konsideratë këtë nevojë. Në të njëjtën kohë në qoftë se ju nuk mund të ushqyer një fëmijë në një kohë e përcaktuar rreptësisht - kjo nuk do të thotë se ajo duhet të çojë në ushqim të shpejtë, blej buns apo ëmbëlsira.


Nëse një fëmijë është i uritur pak orë - nuk ka se nuk vdes, as të vuajnë. Nëse fëmija refuzon të hajë - se ka arsye për të fus ushqim në të me forcë. Ajo nuk mund vetëm të jetë i uritur. Stereotipet gjyshja se "fëmijë" duhet të ketë shumë të mëdhenj, janë të pa arsye të duhur. Por nuk e ushqeni fëmijën në mes të ngrënies - të gjitha llojet e tharëse, cookies dhe karamele ju vetëm ndërpresë oreksin. Përveç kësaj, për të fëmija ishte i uritur - ai duhet të merrni mundësi për të shpenzuar kalori. Nëse ai e mbajti ulur në shtëpi, duke parë televizor - dhe ai nuk dëshiron për të ngrënë.

Për të stimuluar fëmijën oreks duhet të kalojnë shumë kohë jashtë, ndërsa në mënyrë aktive në lëvizje. Pra, përsëri unë e përsëris - nuk përkthehet në shprehitë tuaja të hahet e fëmijës. Kjo është veçanërisht e vërtetë vegjetarian, ushqim të papërpunuara, dhe zhvillime të tjera të ngjashme. Një organ në rritje duhet të merrni proteina të kafshëve për formimin e muskujve dhe yndyrë. Pa marrë parasysh se sa i dobishëm ju nuk ka dhënë shprehitë tuaja të hahet - ata me siguri nuk janë të natyrshme për ju gjenetikisht. Dhe trupi i fëmijës nuk do të jetë në gjendje për të rigrupohen dhe të funksionojë normalisht me i kufizuar ose shkelin futjen e lëndëve ushqyese. Këto të rriturit duhet të kufizojnë ushqim kalori hyn në trup, dhe bijtë e lëvizshmërisë dhe të rritjes së të gjitha sistemeve të saj të tyre - nuk ka.

Diets për fëmijët, përjashtuar gjithmonë çdo vitamina ose minerale, kategorikisht e papranueshme. Pediatër e fëmijëve thonë se dieta e fëmijës duhet të jetë i balancuar si duhet. Kjo do të thotë se ajo duhet të diversifikuar, ndërsa duke iu referuar në mënyrë adekuate sasinë e proteinave, yndyrë dhe karbohidratet. Fëmija duhet të marrë ushqyesve të nevojshme janë fruta dhe perime, drithërat dhe produktet e qumështit. Por diversiteti nuk do të thotë që ju duhet të jetojnë në kuzhinë përgatit kuzhinës mrekullon. Fëmijët shpesh nuk bën nazeli zakone të hahet, nëse ata nuk e mësojnë të kundërtën. Ideal për fëmijët ngrënies janë të thjeshta në ekzekutim, kalori dhe tretet lehtë.

Nuk është e nevojshme për të blerë perime të shtrenjta, frutat dhe dëshirat e ndryshme.
Ju mund të mendoj për mjaft një menu të buxhetit në çdo kohë të vitit do të sigurojë të gjithë familjen me vitamina adekuate dhe minerale. Çfarë lloj produkti duhet të përfshihen në dietën e fëmijëve? Në radhë të parë, natyrisht, fruta dhe perime - ato sigurojnë furnizim fibra, të sigurojë që vitamina. Mund përdorimin e tyre në formën e lëngut, por vetem shtrydhur njomë, jo shpesh - të parandaluar hollimin e llak së dhëmbëve. Fresh mish dhe peshk enët duhet të përfshijnë në dietën tuaj të përditshme. A nuk e ushqyer fëmijëve tymosur, kripura, tharje.

Gjithashtu i detyrueshëm dhe pule ose trembem vezë por jo në numër të madh. Produktet e qumështit janë të nevojshme për zhvillimin e eshtrave. Ky qumësht, djathë, kos dhe natyrore të prodhimit, më mirë vendas. Bukë vakt të mirë të fasule. Përmban vitamina B dhe disa minerale të dobishme. Ju mund të hani mëngjes varieteteve të drithërave të ndryshme, duke u dhënë atyre fruta dhe mjaltë. Nëse një fëmijë dëshiron një ëmbël - nuk e ushqejnë atë karamele, ëmbëlsira, pies. Preferojnë pjekur në shtëpi të mallrave, bllokime, mjaltë. Ju gjithashtu mund të hani çokollatë natyrore. Në përgjithësi, i ëmbël nuk është e nevojshme as e dëshirueshme në periudhën parashkollore.

Pra, të përpiqen për statusin ushqyese të fëmijëve të mos përmbajnë ëmbëlsirat. Për këtë njofton ata me ta si vonë të jetë e mundur. Kjo do të sjellë vetëm përfitime. Aftësitë Prindërit formojnë ushqimin për jetën. A nuk të sjellin fëmijët të urrej një produkt, Mos vënë asgjë në fuqinë e tyre. Më besoni, nëse fëmija është i uritur - ai duhet të tregoj. Një organizatë e ushqimit të fëmijës nga një moshë të re do të përfitojnë shëndetin e fëmijës për shumë vite. Catherine