Masat paraprake të sigurisë kur punojnë në kompjuter, tunel i kyçit të dorës sindromi trajtim


Nuk është sekret se puna e lidhur me qëndrim të gjatë në kompjuter shkakton shumë sëmundje që lidhen me sistemin musculoskeletal, sistemin kardiovaskular, mosfunksionim e shumë sistemeve të tjera. Next kemi parasysh sëmundjen që është i sëmurë pothuajse çdo person i dytë në një shoqëri të civilizuar. Kjo sëmundje është sigurisht një sindromi i kyçit të ashtu-quajtur. Sindromi i kyçit të dorës tunel (CTS) sindromi i tunelit i kyçit të dorës ndryshe - compression të nervore mesatare në mes të tri muret kockëmadh dhe flexors uderzhivatelem. Flexors Uderzhivatel - ligament tërthor prej dore, e cila është një lidhje e shtrirë ngushtë në mes bërryl dhe dore i ngritur radiale.

Kjo pako është projektuar për të mbajtur muskujt pjezë flexing gishtat dhe dore. Kjo sëmundje quhet sëmundje e punëtorëve të zyrës, si kontroll i përhershëm i miut qëndron në tryezë dore çon në ngjeshje të tunelit nervore në të. Manifestimet CBS Dhimbje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në dore; * Dore Mpirje apo gishtat; Dhimbje e papritur të mprehtë në dorë gjatë natës. Sindromi më tunel në femra. Statistikat tregojnë se numri 5 apo edhe 6 herë më e lartë se ajo e meshkujve. Dhe në thelb kjo sëmundje prek njerëzit e moshuar - 40-60 vjet.


Megjithatë, kjo shpesh ndodh në të rinjtë. Ka raste të sindromi i kyçit të dorës bilateral (që ndikojnë në të dy duart), por më shumë i prekur shpesh gjymtyrë, i cili është i nënshtruar rregullisht për të ngarkesës tipike duke punuar në kompjuter - squeezing, gjarpërues dhe Bending. Nëse ju drejtuar kjo sëmundje mund të çojë në aftësinë e kufizuar dhe madje edhe shkelje të punonjësit të aftësisë së kufizuar. Në këtë fazë të sëmundjes shpesh mbështeten në trajtim kirurgjik vetëm me hapjen e kanalit nervore tunel. Është shumë më e lehtë për të parandaluar sëmundjen në një fazë të hershme se sa për të trajtuar pasojat e saj. Për të shmangur këtë dhe sëmundjeve të tjera të ndjekin rregulla të thjeshta të sigurisë kur punojnë në kompjuter.

Kërkesat e sigurisë kur punojnë në kompjuter 1. Monitor vendin tuaj të punës. Ajo duhet të jetë e pajisur me karrige të rehatshme me shpinë dhe armrests për fiksimin duart. Prapa tij duhet të mbahen në kënde të drejtë hips, dhe duart për t'u vendosur në tastierë, jo kokëfortë në dore tavolinë, parakrah dhe dore mes. 2. Tastiera përzgjedh i tillë që është e mundur për të rregulluar pëllëmbët pads saj. Pick kënaqur me madhësinë e dorës tuaj të miut që të lahen dorën mbajtur atë pak në një anë. Kjo do të eliminojë duart dore presion mbi tryezë. Get pad veçantë ortopedik me frymëzim për dore tuaj. 3.

Vendi bërryla si të afërta për të trupit, dhe të përpiqemi për të mbajtur krahun në një kënd të drejtë me shpatullat. 4. Kontrollo nëse monitoruar tuaj nga syri në gjatësinë e krahut. Merrni një pushim prej 10 minuta çdo orë.
Në këtë kohë, të kryer ushtrimet e mëposhtme nga squeezing dhe hap gishtat e tij. Shake tassels. Pure tyre dhe masazh. Bëni grushta lëvizje rrotulluese në clockwise dhe anti-clockwise. Gjithashtu, bëni ushtrime të thjeshta për sytë: një lëvizje rrethore, zazhmurivanie, sytë të përkthimit nga afër objektin me atë në horizont, vetëm rri 5 minuta pa hapur sytë e tij.

Trajtim Duhet të theksohet se trajtimi i CTS vetëm me ilaçe nuk do të sjellë rezultate të mira, pasi kjo sëmundje në indet e dorës mbajtur shkelje të pariparueshme. Në fazat fillestare të sëmundjes, mjekët drejtojnë përpjekjet e tyre për të reduktuar ënjtje dhe dhimbje në pjezë. Për këtë diuretik caktuar të ndryshme dhe drogës anti-inflamator, kortikosteroidet, analgesics dhe ointments. Një forma më të avancuara të trajtimit të përdoren vetëm me kirurgji. Gjatë operacioneve të tilla Channel Tunnel hapet dhe tension është hequr nga indet përreth. Sigurisht, në mjekësinë tradicionale janë metodat dhe mjetet që mund të lehtësojë dhimbjen dhe mpirje në duar, por ju duhet të mbani mend se ata nuk e çlirojë ty nga sëmundja.

Aplikimi i tyre në përjashtimin e mjekësisë tradicionale, mund t'ju çojë në format e avancuara të sëmundjes me të gjitha pasojat e saj. Mjetet juridike popullore mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve dhe ënjtje rreth nervore mesatare. Prandaj, zbulimin në simptomat e para të sindromi i kyçit të dorës duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Kryerja rregullat e sigurisë dhe të punojnë me kompjuterin tuaj për vetë-trajtimin e sëmundjes, derisa ju nuk mund të shihni një mjek, të përpiqen të përdorin receta e njerëzve. Sindromi i tunelit i kyçit të dorës - trajtim për Popullit: * Për lehtësimin e dhimbjeve në duar, do të përgatisë dy gota.

Së pari duhet të jetë e mbushur me ujë të nxehtë. Uji duhet të jetë tolerant, sa mund të përballojë duart tuaja. Së dyti, Plotësoni filxhan me ujë shumë të ftohtë me akull. A kontrast banjot për duart 1-2 herë në ditë, duke mbajtur duart për dy minuta në çdo filxhan. Kohëzgjatja e trajtimit duhet të jetë të paktën 15-20 minuta. Gjatë ekzekutimit të tabaka procedurale të forcës së domosdoshme për të pengojne fund të gota gishtat. * Një dhimbje e fortë mund të aplikoni këtë recetë: derdh 25 gram terren piper i zi mbi xham të ulët të ngrohjes ngrohur e vaj të pastër ulliri të rafinuar luledielli. Pastaj llokoçis, duke mbajtur pjatë, pa çuar në një zierje për një kohë.

Pastaj ilaç duhet të hiqni nga të nxehtit dhe të vënë të freskët. Rezultuar fshij vaj wrists disa herë në ditë. * Për të reduktuar ënjtje rreth nervore mesatare mund të marrë një shumëllojshmëri të teas diuretik që mund të blihen në çdo farmaci pa recetë. Në të rëndë ana dore dhimbje fiksimin FA SHAT elastike. Për të zbuluar sindromi i kyçit të përdorur ushtrimin e mëposhtëm: bashkim armëve shtrihet përpara në fortesë, dhe pastaj shtrydh pëllëmbën e forcës, pastaj relaksohuni ato. Kur manifestim i dhimbje në kyçet e duarve mund të thuhet për nëse ju keni sindromi i kyçit.

Për të parandaluar sëmundje dhe lehtësimin e dhimbjeve në duart dhe gishtat në vendin e punës, çdo 10-15 minuta akuzuar është kjo: ngrijini duart mbi tastierë dhe energjikisht shkundur ato për një minutë. Ky ushtrim mund të bëhet pa marrjen e deri nga kompjuteri. Denis Vorobyov,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!