Arsyeja konstante mall për të hequr qafe


Manifestim i etja (polydipsia) është normal dhe i kuptueshëm pas trajnimit sportive, motit të nxehtë, pas kripur, ushqim me erëza. Etja ndodh kur trupi është reduktuar aksioneve të lëngshme. Por kjo ndodh që një njeri i etur gjithë kohës, pavarësisht se sa shumë lëngjeve ai tashmë i dehur. Etje konstante, arsyet për ndodhjen e saj të ndryshme. Për këto arsye ne do të diskutojmë me ju sot në faqen tonë të internetit. Lëng numër është reduktuar për shkak të rritjes djersitje, të vjella, diarre. Trupi humbet lagështi shpejtësi për shkak të rritjes së temperaturës së trupit, ndërsa në dietë, si dhe ekspozimit të zgjatur diellit.

Sidomos kontribuojnë në humbjen e lëngjeve dhe diuretics drogës steroide. Duke zvogëluar sasinë e lëngut, trupi tërheq lagështi nga pështymë. Prandaj, Mukoza orale bëhet e thatë. Gjithashtu karakteristika mprehur, lëkura bëhet lirshme, depozitimi i folds. Kjo është urgjente për të mbushëse ujit në trup, sepse ndryshe, ka dhimbje koke, dobësi, lodhje, ndjenja ulur tonin e përgjithshëm dhe të performancës. Çka e shkakton etje të vazhdueshme? Diabeti: prania e sëmundjes një person pi shumë ujë, por ai ende vazhdimisht etje.


Nëse ka një etje në përdorimin e preparateve të insulinës hypoglycohaemic supozuara përkeqësimin. Në këto raste, ajo duhet të testohet për të sheqerit të ngritur, pastaj menjëherë të fillojë të marrë ilaçe që ju ulin glukozës në gjak. Brain Injury: Pas një lëndim në kokë, i operacioneve neurosurgical, siç ka etje. Ajo fillon keq, njerëzit mund të pini 10 ose edhe 20 litrave ujë në ditë. Fillon për të zhvilluar diabet insipidus, ka mungesë të hormoneve që kufizojnë urinim. Hormonet e tepërta: Në këtë rast, u rrit funksionin parathyroid, të shoqëruar nga etja.

Kështu atje dhimbje në eshtra, vjen lodhje, dobësi të shpejtë, humbje peshe të mprehtë. Urina është ngjyrë bardha, sepse kalcium leached nga kockat. Në praninë e simptomave të tilla, ju lutemi të konsultoheni me një mjek endokrinolog. Sëmundje të veshkave: Pacientët veshkave humbasin aftësinë për të mbajtur në mënyrë efikase me ujë, e cila është arsyeja pse ekziston një dëshirë në rritje për të pirë. Sëmundje të tilla si pielonefrit, glomerulonefriti, hydronephrosis, shkaktojnë sëmundje të veshkave polycystic rritur kërkesat fluide. Gjithashtu, këto sëmundje karakterizohen nga ënjtje, komplikime të rënda janë renale dështim - një kusht i rrezikshëm për jetë.

Për të shmangur këtë, ju duhet të kërkoni specialist nephrologist emergjente. Duke marrë ilaçe të caktuara: Etja mund të provokojë Clonidine marrëse, e cila përdoret për të ulur presionin e gjakut, tetracycline antibiotik, phenothiazines, litium. Diuretics pranimit Vetë gipotiazid tilla, furosemide, gjithashtu mund të shkaktojë dëshirën të përhershëm për të pirë ujë. Gjithashtu, shumë njerëz me mentalitet të paqëndrueshme vazhdimisht vuajnë nga mungesa e lëngjeve. Në thelb ajo prek gratë prirur për vagaries, nervoz, konflikti. Qëndrimi etjen për narkomanëve vuajnë njerëzit.

Pra, në qoftë se fëmija juaj vë natë teen pranë shtratit të një gotë me ujë, i kushtoj vëmendje për të. Ja disa e shkakton etjen konstante, konsumin tepruar të kafes, alkoolit, ushqime të kripura shkaktojnë dëshirën të pirë.
Gjithashtu duke kontribuar në këtë disa infeksioneve të brendshme, djegiet, cerozë, hepatiti, dehidratim, gjakderdhje të ndryshme, çrregullime mendore. Si të shpëtoj nga etja konstante? Mundohuni të pini para se ju të ndjeni një dëshirë të fortë për të pirë ujë. Për të mos kem më etje manifestuar, pi një gjysmë gotë me ujë të pastër çdo orë. Rritja e lëngjeve pije if're një kohë të gjatë në një vend të thatë, të ngrohtë.

Është e rekomanduar për të pirë tetë gota lëngjeve gjatë gjithë ditës. Ndiqni urinim. Për shpëtoj trupin tuaj nga dehidrimi, ju duhet të pini këtë sasi të lëngjeve, në të cilën urina do të jetë i errët apo shumë të lehta në ngjyrë. Indeksi i mjaftueshëm Përmbajtja lëngshme - urina normale, të verdhë i butë. Pini ujë të pastër, gjatë punës fizike, trajnim atletike. Gjatë punës së madhe njerëzit humbasin 1.5 deri 2 litra dhe vetëm pas kësaj etje. Prandaj, për të parandaluar dehidratim, pini një gjysmë gotë ujë 15 minuta para se të punës apo sport.

Pastaj të pini ujë çdo 15 minuta. gjatë, dhe pas 15 minuta pas punës apo trajnim. Nëse etja konstante, ju pini një sasi të madhe të lëngjeve në ditë, por ende duan për të pirë, të sjellë sheqerit tuaj në gjak në rritur. Që nga shkaku i diabetit të vazhdueshëm etja mund të duhet t'i nënshtrohet kontrollit mjekësor, dhe nëse është e nevojshme në përputhje me programin e veçantë të trajtimit, dietë. Pra, kemi biseduar për pse ka një etje konstante, shkaqet, si të shpëtoj i tha. Kur simptomat e mësipërme duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek, endokrinolog ose mjek.

Nëse etje pas një lëndim në kokë, ju duhet të shkoni te mjeku apo neurolog trauma. Duke krijuar shkakun e etja konstante, ajo është më e lehtë për të hequr qafe çrregullim ngulët maniakal-. Cheers! Svetlana,