Çrregullime të tretjes në foshnjat


Kur një fëmijë ka disa ndryshime në sistemin e tretjes, ju duhet të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj, pasi kjo situatë është shumë e rrezikshme për të diagnostikuar vetë. Në qoftë se ju shkelin tretje në foshnjat është zakonisht simptomat e mëposhtme: dhimbje barku, diarre, të vjella, regurgitation. Si shkaqet e këtyre sëmundjeve mund të jetë një numër shumë i madh i faktorëve. Regurgitation Pothuajse të gjithë fëmijët në muaj regurgitation e parë ndodh periodikisht. Por nuk e konsiderojnë këtë fenomen si një çrregullime serioze ndihmon tretjen e ushqimit. Në fëmijët e vegjël ajo është e ndryshme: dikush regurgitation vërejtur në disa herë në ditë, dhe në disa kjo është një gjë e rrallë.

Kur një fëmijë fillon të marrë të përdoret për ushqim të vazhdueshëm, zakonisht një fenomen kalon. Regurgitation zakonisht fillon nga fakti se pjesa më e ulët e ezofagut ngushtuar fëmijën ende nuk mund ta mbajë ushqimin në stomak. Regurgitation gjithashtu mund pa dashje të shkaktojë kur ata janë të shtyrë për fëmijën e saj, duke tundur atë me ose hyrja në një shtrat. Gjithashtu, ajo herë pas here ndodh duke reduktuar mur stomak, dhe spontan. Të vjella Disa fëmijë me rritjen excitability në një moshë të hershme karakterizohet vjella, të cilat mund të përsëritet pothuajse çdo ditë, me gjithë përmbajtjen e stomakut me forcë hedhur dhe ka një frymë burim.


Nëse nuk ka shenja të sëmundjes, atëherë kjo nuk duhet të shqetësohen. Megjithatë, konsultohuni me mjekun tuaj në rast se kjo situatë është e nevojshme. Për të shmangur të vjella dhe regurgitation duhet menjëherë pas foshnjen me gji tërhiqet ajrit nga stomaku. Për ta bërë këtë me kujdes, duke u përpjekur të mos për të shkundur, ju duhet të mbajë fëmijën në këmbë për 10-15 minuta. Për të reduktuar vanitet dhe të ndihmojë në përmirësimin e tretjes kopër ujë. Le st 1 e saj. l. 3 - 6 herë në ditë. Nëse foshnja pas i parë në të ushqyerit e tij të jetës fillon të vjella, kjo është një duhet të shihni mjekun.

Pastaj ai të kualifikuar për të vendosur se si për të përmirësuar fëmijën tretjes. Ajo gjithashtu mund të jetë për shkak se stomaku mund të jetë e mukusit, pastaj të normalizojë nevojë fëmija tretje është koha. Megjithatë, në qoftë se ka të vjella biliare, ajo mund të jetë e nevojshme të trajtimit më serioz. Kjo edhe mund të kërkojnë kirurgji, por, në përgjithësi, raste të tilla janë tepër të rralla. Gurry Shumica çrregullime të tretjes në foshnje është e shoqëruar me infeksion intestinal dhe vërejtur shkeljet e mëposhtme janë zakonisht në verë. Një tregues i kësaj dispepsi mund të jetë një stol shumë të lirshme. Gjithashtu, gjendja e fëmijës mund të përkeqësohet vjella, veçanërisht nëse ajo është përsëritur disa herë në ditë.

Në këtë rast, ajo është e mirë për të thirrur një ambulancë, ose sa më shpejt që të jetë e mundur për të parë një mjek. Ju duhet të jenë të vetëdijshëm se kur diarre dhe të vjella vetëm disa orë të gjendjes fëmijë mund të përkeqësohet rëndë për shkak të dehidratim të shpejtë dhe humbja e sasive të mëdha të kripës janë atje. Pra, shikoni me kujdes në fëmijën, dhe në qoftë se ju të vini re se buzët e tij e thatë, sytë e fundosur, Pranvera e madhe ngrohtësi, e dinë se ajo është e simptomat e dehidrimit. Për të lehtësuar shëndetësor i fëmijës duhet të jetë ushqyer atë me gradë për të pirë ujë i kripur lehtë, me humbjen e lëngjeve disi i ngadaltë. Më besoni, do të gjejnë më të lehtë për të sjellë fëmijën tuaj për këtë jashtëzakonisht e rrezikshme, duke çuar në gjendjen e vdekjes kur mjeku arrin.

Lemzë Foshnjat në moshë të re mund të jetë një lemzë, ajo zakonisht fillon të shqetësojë ata pas të ushqyerit. Mos kini frikë, ka shumë të ngjarë në ajër toddler stomak akumuluar, kështu që vetëm t'i jepte pak ujë të ngrohtë dhe hiccups kalojë. Carolina,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!