Popcorn prona të dobishme


Kokoshka dhe kokoshka - misri lloj i veçantë i Zea Mays misri everta. Kokoshka ka regaled indianët e Amerikës dhe e ka hapur këtë lloj të misrit, vzduvayuschuyusya kur nxehet. Ata gjithashtu kishin veshur necklaces të kokoshka dhe shitur mbi të. Kjo është edhe të dhënat e ekipit Christopher Columbus, që daton nga 1492 vit, dhe të konfirmuar gërmimet e arkeologëve të cilët kanë arritur të gjejnë nën gatuar kokoshka 4000 vjet. Pas Columbus, i dytë evropian që u takua atë ishte Cortez pushtuan Meksikën në shekullin e XVI. Ka kokoshka ishte gjithashtu pjesë e fesë Aztec dhe dietë.

Pronat e dobishme e kokoshka u bë i njohur për njerëzit në sajë të shkencëtarëve kërkimore. Kokoshka - një burim i karbohidrateve, të ulët kalori, por ai që nuk do të fitojë peshë të hahet atë. Kokoshka i pasur, por nuk oreks ndërprerë si tretet shpejt në stomak. Por Avantazhi kryesor i kokoshka nuk është pika, por fakti që ajo përmban shumë fibra dhe pak yndyrë. Ne e dimë se nëse ju hani një filxhan kokoshka (peshon rreth 28 gram) çdo ditë, ky person do të sigurojë një numër të madh të kalorive dhe të energjisë dhe gjysmën e normës së fibra në ditë. Gjithashtu, konsumi i rregullt i kokoshka mbështet sistemin e tretjes dhe stabilizon sheqerit në gjak, normalizes lirimin e insulinës, e cila është e rëndësishme në parandalimin e diabetit.


Fiber kokoshka - një parandalimin e madhe mjet i kancerit të traktit digjestiv. Kalimi nëpër zorrët, ajo pastron atë të mukusit, carcinogens, substanca toksike, largon nga nitriteve trupit. Kokoshka, as kokoshka gatuar përmban vitamina B1 dhe B2, dhe kalium. Vitamina B1 rregullon normal rritja e rrjedhjes dhe zhvillimi njerëzor, i rëndësishëm për metabolizmin e yndyrave dhe karbohidratet, mbështet funksionimin e duhur të zemrës, sistemin e tretjes dhe sistemit nervor. Doza të larta të kësaj vitamine nevojshme për fëmijët dhe të moshuarit, të dobësuar atletët organizëm sëmundje gjatë ushtrimit, si dhe hyperfunction tiroide.

Që vitaminë B1 në trup nuk është mbledhur më pas plotësoj rezervat e veta në baza ditore. Vitamina B2 ndikojnë në gjendjen e përgjithshme të lëkurës, lufton rrudhat, elb, lëkurë herpes. Mungesa e vitaminës B2 në trup redukton jetën çon në dispepsi, sistemin nervor, depresion, vizion të dobët, gastrit, kolit kronik, ulur imunitetin. Kalium - Kurë për sklerozë të shumëfishtë, rregullatori i bilancit të ujit të trupit, ndihmon në normalizimin ritmin e zemrës. Ajo gjithashtu ndihmon në lehtësimin e ënjtje të nevojshme për funksionimin e duhur të muskujve dhe të zemrës, përmirëson infarkti. Kaliumi parandalon lodhjen, stërvitje treguar dashuruar, mbështetësit e dieta të ulët kalori dhe të moshuarit.

Instituti amerikan i disa kokoshka vite më parë gjeti se konsumimi i 30 gram i kokoshka yndyrë në ditë redukton rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, hemorroide, ulcerat dhe sëmundje serdecheno vdekshmërisë, e cila përsëri vetëm konfirmuar pronat e dobishme e kokoshka! Tani se si të gatuaj kokoshka në shtëpi. Ju do të duhet 250 gram misër, 3 tbsp. l. vaj vegjetal, kripë ose sheqer në shije, kakao me sheqer ose kanellë ose anise terren. Hidh vaj në një tenxhere të madhe, të ngrohur atë në ngrohje të ulët.
Vendos në misri e nxehtë vaj shtresën e tretë të jo më shumë se 0,5 cm dhe të mbuluar pan me një kapak.

Pasi plas ndalet pop-corns, hiqni pan nga të nxehtit dhe derdh në një kokoshka filxhan gati. Alexander,