Diarre në një fëmijë se sa për të kuruar çfarë të bëni


Gjendja më e zakonshme e dhimbshme në fëmijë - është ethe dhe diarre. Më shpesh diarre është në fëmijët pas futjen e ushqimeve plotësuese. Ky reagim të produkteve të reja. Nuk mund të jetë për shkak të rritje e jashtëzakonshme, infeksionet e ndryshme. Por fëmijët më të vjetër që vuajnë nga diarreja nuk është e pazakontë. Kur fëmija ka diarre çfarë të bëjë se për të trajtuar këtë kusht të dhimbshme? Këto dhe pyetje të tjera ne të përpiqemi të përgjigjem në faqen diarre (diarre) quhet një gjendje e dhimbshme ku një person ka diarre ndodh më shumë se dy herë në ditë, ose edhe më shpesh. Diarre është shkaktuar nga një shkelje të traktit gastrointestinal, por mund të ketë arsye të tjera.

Pse është diarre një fëmijë? Më diarre te fëmijët është i lidhur me praninë e infeksioneve të zorrëve të shkaktuara nga patogjenë apo viruset. Ndonjëherë ky kusht është i shoqëruar vetëm nga ndonjë sëmundje, të tilla si diarre është një simptomë rinofaringjit, grykët, otitis media. Ndonjëherë kjo gjendje mund të jetë shkaktuar nga marrë medikamente të caktuara, të tilla si droga që përmbajnë hekur, dhe pas marrjes së erythromycin antibiotik. Simptomat e diarresë Më karakteristike simptomë - stools të lirshme shpeshta holluar me ujë që ka një ngjyrë të gjelbër dhe të përziera me mukozë. Ndonjëherë një fëmijë i humbur oreksin.


Por kjo ndodh që gjendja e përgjithshme e fëmijës është normale dhe ushqim ai refuzon. Fëmija në Ankesat e stomakut, nuk është ënjtje, dhimbje, vjellje, letargji, dobësi. Ajo mund të lehtë të rritur temperaturën. Temperaturat e larta zakonisht shoqëron infeksionin viral. Nëse diarre zgjat një kohë të gjatë, mund të vijnë dehidratim.
Kjo zgavër oral, gjuha thatë fëmijën nëse ai qan, lotët nuk janë të dukshme. Të gjitha këto shenja të diarresë mund të ndodhë të gjithë në një herë, apo vetëm disa prej tyre. Kjo varet nga gjendja e fëmijës, ashpërsia e diarresë, si dhe arsyet e shkaktuar atë.

Çfarë nëse fëmija ka diarre? Në veçanti, ne duhet të shihni një mjek. Risku nuk mund. Për të gjetur shkakun e diarresë, trajtimin e duhur. Nëse diarre shfaq në një foshnje, të mbajtur ushqimin atë qumësht e saj, por rishikojë dietën tuaj. Mund të shkaktojë diarre në çdo ushqimet që ju hani. Gjithashtu të përjashtuar nga dietë të formulës me qumësht fëmijën që ju përdorni për ushqim shtesë. Tiny, i cili është i shishe ushqyer, të zëvendësuar qumësht qumësht përzierje soje apo përzierje lactose. Opsioni më i mirë që ju tregoni pediatrin.

Në një rast tjetër dhe, ujit feedings më liberale fëmijë i pastër i zier, nuk le deri lëngje frutash. Gjatë diarre, trupi i fëmijës humb një shumë e lëngjeve dhe kripërave dhe elementët gjurmë. Kjo përbën një kërcënim real për shëndetin dhe ndonjëherë jetën fëmijën. Prandaj, le tuaj electrolyte pije fëmijë, çaj brewed dobët, komposto frutash të thata. Well zierje uji i hips u rrit, rrush. Le të pijë shpesh, por në qoftë se ka të vjella, pastaj pak nga pak. Watch për ethe. Nëse ethet u rrit, telefononi mjekun menjëherë. Nëse diarre është shumë i fortë për një refren, ndërsa nga të ushqyerit.

Por nëse fëmija ndihet normale, të hahet të lumtur, të luajtur, thjesht ndiqni dietë. Turn off fuqinë e firmës tij, ushqimin trashë, qumësht dhe produkte të qumështit, fruta të freskëta, perime, lëngje, ushqimeve yndyrore. Por gji nuk mund të ndalet. Zemrat e nënës në këtë rast - vetëm burim i ushqyesve në trup. Vetëm të shikojnë çfarë do të hani në mënyrë që të mos dëmtojë fëmijën dhe të mos shkaktojë edhe më shumë diarre. Mos i trajtoni fëmijët drogë vetëm, në këshillat e miqve dhe fqinjëve. Reagimi i trupit të fëmijës mund të jenë të paparashikueshme. Vetëm drogës që mund të jepet për ardhjen e mjekut është enterosorbent "Entherosgel."

Kjo do të ndihmojë bark të pacientit, të lehtësuar gjendjen e fëmijës, të zvogëlojë të kërkojnë të shpeshta në fron. Kur duhet të telefononi menjëherë një mjek? Nëse gjendja e diarresë të zgjasë më shumë se 4 ditë ishin dehidratim, ethe, vjellje, konfiskimet, dhimbje barkut, telefononi menjëherë mjekun ose "ndihmës së parë". Ajo gjithashtu duhet të bëhet nëse karrige me lirimin e bollshme e mukusit dhe gjakut splashes, rrit dehidratim, fëmijë apatike refuzon për të ngrënë, ai në mënyrë dramatike humbet peshë. Këto simptome mund të tregojë e shfaqjes së sëmundjeve të rënda pa ndihmën profesionale ju nuk mund të bëjë.

Këtu ne jemi me ju dhe të flasim për këtë faqe interneti pse diarre në një fëmijë se sa për të trajtuar, çfarë të bëjë në këtë rast u përpoq të them. Shumica e fëmijëve të shteteve diarre transferojë lehtë në qoftë se ata marrin të pijshëm të shpeshta dhe janë në një dietë. Shikojnë si mirëqenien, sjelljes dhe peshën e fëmijës. Nëse diarre ndodh shpesh zgjat jo të gjatë, të marrë kohë për të vizituar një gastroenterologist. Ndoshta fëmija ka nevojë për ekzaminimin e traktit gastrointestinal. Cheers! Svetlana,