Pronat e dobishme fruta Pomelo


Pomelo - "'s vizitor kinez në tryezën tonë, sidomos të mëdha, përfaqësues i familjes agrume. Është jashtëzakonisht kujton grejpfrut jashtë, por është krejt e ndryshme nga fjalë. Pomelo nuk e hidhur dhe e thatë, dhe e ëmbël dhe me lëng produkt. "Papa" grejpfrut mund të arrijnë dhjetë kilogram dhe tridhjetë centimetra në diametër. Fruta - fruta, prona të dobishme të cilat version i faqes dhe unë sugjeroj që ju shihni sot. Pronat e dobishme e pomelo Ai përmban vitamina ngopura grup vitaminizuvaty, acid Askorbik, kalcium dhe potas, vajra esenciale, hekur dhe shumë më tepër substancave të tjera medicinale.

Pra, dietë ushqim për njerëzit me trashje apo metabolike çrregullime, duhet domosdoshmërisht të përfshijnë përdorimin e rregullt të pomelo. Çfarë për të? Fakti që fruta është e lehtë të kënaq të kërkojnë për të ngrënë, promovon thithjen e proteinave dhe yndyrave. Përveç kësaj, ai stabilizon presionin e gjakut, lehtëson asthmatics frymëmarrjes dhe sufferers alergji të mund të përdoren për parandalimin e arteriosklerozës. Lëkurat e agrumeve është e pasur në bioflavanoyidy madhe - kurë natyrale për pacientët me zorrë dhe pankreasit. Pektin përfshira në pomelo, të lehtësuar shpërbërjen e pllakave të kolesterolit. Acid folik dhe kalcium forcon trupin e fetusit, moms shtatzëna isha i vogël.


Përveç kësaj, bioflavanoyidy kanë aftësinë për të parandaluar zhvillimin e qelizave të kancerit në gji të grave. Si te zgjidhni një fshesë? Kulmin e pjekurisë së agrume - muajin shkurt. Ishte në këtë kohë pronat e dobishme e frutave Pomelo fortë. Frutat që ka vlerën më të madhe, është jashtëzakonisht e freskët, lëkurë të butë është aroma e natyrshme agrume dhe më të ngopur se një pomelo ëmbël. Fruta të pjekur ka atë që quhet një "vonesë" dorë pesha e saj ndjerë. Të mbajtur në mendje se një zhvishem pomelo trashë - një pjesë të rëndësishme të frutave, në mënyrë që më shumë fryt - veçanërisht brenda ëmbël, tul kalori.

Përdorim terapeutik në kozmetikë pomelo Maskë Përveç forcimit dhe trajtimi i fshesën njerëzore të përdorura në kozmetikë shtëpi. E përdorin atë të gatuaj vitaminë maskë të madh për lëkurë thatë dhe veçanërisht lodhur dhe plaket. Për të përgatitur maska ​​duhet një pomelo frutash, një lugë çaji mjaltë të lëngshme dhe një lëng pak limon. Maskë e tul agrume është aplikuar për dhjetë minuta, pastaj del me të larë me ujë të ftohtë. Lëkura merr lagështi, vitaminizirovanie dhe ngjyra të freskëta. Beauty Salon shpenzojnë celulitin trajtimeve spa duke kozmetikës me pomelo frutash aziatike.

Pastrim Anti-celulitin trup me fshesë Shumë efektive efekt anti-celulitit ka pastrim të trupit, të cilat mund të bëhen në shtëpi me këtë fryt mrekulli. Ne jemi vetëm hekura ose të pres Pomelo mikser zhvishem, përzierje tre lugë sheqer, një lugë gjelle vaj ulliri dhe një gjysmë limoni copëtuar. Para se të aplikoni në lëkurë, trupi duhet shpëlarje nën një dush të ngrohtë dhe vetëm pastaj vmassirovat pastrim në hips, mbrapa, mollaqe, krahun, lëkurë bark, duke shmangur qafën dhe gjoksin. Pastaj, pas 15 minutash, pije me ujë të ngrohtë trupin, atëherë - cool.

Bjeri lëkurës me një peshqir dhe vënë në hips, mollaqe dhe krahun anti-celulitin krem. Përsëriteni këtë procedurë të rregullt. Ruajtje Pomelo i ruajtur në mënyrë të përkryer në frigorifer për disa javë dhe ndonjëherë edhe më shumë se një muaj.
Nja dy javë ju mund ta ruani atë dhe pa frigorifer, në dritareje, vetëm për ta kthyer rregullisht. Frutat e gatimit Fruta të freskëta të shijshme, por bazë është e përgatitur mbushje të mrekullueshme për byrekësh. Feta fshesë off shijen karakteristike të pjatave ushqim deti zbutur mprehtësi të kuzhinës aziatike, edhe me poultrymeat.

Në përfundim, ne rekomandojmë një sallatë të shijshme recetë me pomelo, pronave të dobishme të cilat janë të dukshme. Për ta bërë këtë, të marrë një fryt peeled pomelo, dy piper i madh i ëmbël, kastravec të freskëta. Të gjithë ju duhet të prerë në kube, shtoni dy llamba melchennye "qepe", dy prej qepëve stilolaps jeshil copëtuar qepë në qarqet e hollë dhe të vënë në një tas. Pastaj menjëherë të përgatitur mbushjen të gjysmë limoni ose lëng gëlqere, nja dy lugë salcë soje, dy lugë mjaltë lëngshme, një lugë gjelle e kallam sheqeri dhe katër lugë copëtuar cilantro barishte. Bon apetit me shëndet!

OlgaW,