Gargling me sode buke, kripë, jod


Pothuajse të gjithë në jetën time një herë dhe anginë të sëmurë. Çdokush e di se sa frustruese është që të shkojë me një kompresë mbi qafën e tij dhe të shikoni nga dritarja si snowflakes rrotullues, dhe në këtë kohë fëmijët kanë snowballs fun duke luajtur. Dhe edhe nastier ishte kur kap verore angina kur të gjithë të hahet dhe të pijshëm sode akull të ftohtë, dhe ju keni një dhimbje të fytit dhe ju nuk do të donte akullore, nuk dua ushqim normale sepse çdo gllënjkë sjell dhimbje të pabesueshme. Cilat medikamente nuk janë vetëm prindërit tanë u përpoqën, çdo herë kemi ardhur në shtëpi me një fyt të kuqe dhe ethe. Çfarë mjekët nuk e vetëm të na dukej në gojë, duke kontrolluar peshën e sëmundjes, por në pothuajse çdo recetë që ata mund të shohin një kombinim të elementeve kimike si jod, sodë dhe polokaniya kripë.

Çfarë është magji shëruese substanca aq të përhapura dhe në dispozicion dhe pse zgjidhje të tilla si shpesh rekomandon mjekësi konvencionale? Kjo është në lidhje me të sot dhe ne flasim në këtë faqe interneti, them pse gargling sode, kripë, jod aq të mirë si një ilaç. Recipes zgjidhje medicinale Për të filluar, ne ju kujtoj recetave që ju lehtë mund të shihni, gërmimi në histori, sipas mendimit të mjeku. Pije sode Për të përgatitur zgjidhjen e sode, një lugë çaji sode duhet të shpërndajë në një gotë me ujë. Kjo zgjidhje dhe duhet të gargarë sa më shpesh të jetë e mundur - rreth pesë herë në ditë.


Pije detin kripë për trajtimin e fytit mund të përdoren kripë deti. Për të përgatitur zgjidhje është e nevojshme për të shpërndarë një lugë çaji kripë në një gotë me ujë dhe gargarë disa herë në ditë. Kripë Deti në dispozicion mbi counter, dhe çmimi i saj është mjaft e volitshme atje. Efektet e zgjidhjeve mund të rritet kur ju shtoni ato në jod. Shpëlaj me jod, kripë dhe sode buke në një gotë me ujë të ngrohtë shtoni gjysmë lugë çaji sode, gjysmë lugë çaji kripë dhe një rënie të jodit. E gjithë kjo duhet të përziera tërësisht dhe gargarë disa herë në ditë. Por nuk do të përfshihet në shpëlarje të tillë sepse ajo dries rreshtim të fytit, e cila nuk është shumë e favorshme, për shkak të inflamacionit të saj dhe acarim dhe mund të përkeqësojnë dhimbjen.

Kushtet pije Së pari, sigurohuni që temperatura e zgjidhjes ujit për shpëlarje. Nëse ju shpëlaj me zgjidhje të ftohtë, ka gjasa vetëm të keqësojë gjendjen e trupit. Ujë të ngrohtë nuk është gjithashtu e lejueshme sepse zgjidhje e nxehtë mund të djegur mukozës. Prandaj, mjekët rekomandojnë një temperaturë pak më lart në dhomë. Së dyti, ekspertët rekomandojnë shpëlarje ndërsa shqiptimin e letër s, kështu që ju ecin poshtë gjuhën e detyrimit dhe zgjidhje në këtë rast është më e lehtë për të arritur xhepat e infeksionit.
Luan një rol të rëndësishëm si duke marrë kreun e saktë me gjuhën duhet të tërheqë përpara, në mënyrë që të drogës më të mirë të lara fyt.

Megjithatë, nuk e tërheqë atë shumë të vështirë, mos harroni se ju keni për gargarë, por nuk gëlltitje zgjidhje. Një faktor tjetër i rëndësishëm është gjatësia e shpëlarje. Për të arritur rezultate maksimale, ekspertët këshillojnë gargarë të paktën pesë minuta. Kjo kërkon një seri të rinses për një minutë e gjysmë. Sa më shumë kohë që ju paguani shpëlarje, aq më shpejt ju do të shërohen. Pronat e shërimit të zgjidhjeve Me siguri ju kujtohet gjitha këto recetave dhe këshilla, si linjat e gjata në klinikat, dhe ato momente kur ju jeni duke kënduar meloditë qejf, pije në fyt në banjo. Megjithatë, ku ka një zgjidhje e tillë e thjeshtë pronat e shërimit?

Ju keni qenë në det? Shumë ekspertë rekomandojnë pacientët e tyre për të kaluar pushimet në të cilat apo turistik, basking në rrezet e diellit dhe notit në ujë të detit dhe pije me fytin e saj. Por gjatë ditës dhe herët në mëngjes kur është e pastër. Për shkak të pronave të saj medicinale të aftë për të dezinfektoj Mukoza e gojës, të qartë atë i formacioneve mukusit, të shëruar plagët, të lehtësojë ënjtje, etj Për shkak të asaj që ajo ndihmon? Pra, nga përmbajtja e kripës në të dhe jod ... Mjekët rekomandojnë një udhëtim në det për njerëzit me sëmundje kronike, sëmundjet e fytit, të dhëmbëve, gojës, prapa, sistemin nervor.

Qarkullimi i ajrit lehtëson themelimin, sistemin e frymëmarrjes dhe shëron trupin si një e tërë. Marrja zgjidhje kripë, natrium dhe jod, ne artificialisht të krijuar ujin e detit, sigurisht, ky ujë nuk është i ngopur me numrin e madh të grimcave dhe minerale që janë në det, por ajo ka një efekt të shkëlqyer terapeutik, që është arsyeja pse kjo zgjidhje është aq i popullarizuar në mesin e mjekëve. Zakonisht ajo është përdorur në kombinim me droga, fasha dhe mjete të tjera në varësi të sëmundjes dhe pastaj gargarë shumë efikas sepse ndihmon bakteret larë jashtë trupit. Sigurisht, në qoftë se ju vazhdimisht kapërcyer dhimbje të fytit, ju nuk duhet të hezitoni një të dytë, vyznachayuchys ku për të kaluar pushimet tuaja.

Ka një milion vende të ndryshme të kalojnë fundjavë tuaj. E gjitha varet nga buxheti juaj. Por nëse kjo është bregdeti me diell e Santorini apo të fshatrave Ukrainisht plazh Zaozerne pranë Evpatoria, të ndjehen të lirë për gargarë në det. Nuk është e nevojshme për të bërë këtë për orarin e rregulluar. Vetëm ndonjëherë, të paguajë këtë për një kohë dhe shëndetin tuaj duhet të shërohet. Besohet se trajtimi më i mirë i ujit për fyt konsiderohet ujë nga Oqeani Arktik, veçanërisht në vendet larja Antarctica, ku uji është shumë më e pastër dhe të shëndetshme se për shembull në Odessa. Por, vështirë se dikush do të sakrifikojnë pushimet e tyre, për të udhëtuar në kontinentin e akullt.

Edhe pse unë mendoj se ka entuziastë të tilla. Përveç kësaj është e nevojshme për të ngrohur ujë si temperatura e tij do të bëjë që ju të mendoni para se të thirrni atë në gojën e saj. Nëse ju ende mundësi për të shkuar në det atje, dhe ju preferoni për të trajtohet nga shpëlarje në shtëpi, të jenë të vetëdijshëm se efikasiteti maksimal arrihet nëse gargarë disa ditë, qasja zgjasin të paktën pesë minuta dhe pas këshillës së mjekut të përshtatshme. Cheers! Picciotto,