Polipe në trajtimin e fshikëzës tëmthit


Është e njohur se formimi i polyps mund të ndodhë pothuajse kudo në trupin e njeriut. Ata janë rritje beninje ne mukozës. Polyps ndodhë, veçanërisht në zorrët, stomakut, fshikëz, mitrës, se kudo që ka një membranë mucous. Kategoritë polyps veçanta janë polyps në fshikëz e tëmthit. Interesante, këto rritje beninje zakonisht gjendet në janë gra, zakonisht pas arritjes tridhjetë vjet. Në fakt, statistikisht, polyps fshikëz e tëmthit janë mesatarisht pesë për qind e popullsisë së të dy gjinitë. Natyra Interesting zhvilluar polyps.

Ato janë: • inflamatore - shfaqur si një përgjigje ndaj indet inflamatore në formën e shtrirjes; • Kolesteroli - janë të përbëra nga komponenti kolesterolit; • tëmthit fshikëz papilomë është një formacion beninje në formën e papillae; • adenoma në fshikëz e tëmthit - kur rritje të shkaktuar nga shumëzimi i qelizave të indeve të gjëndrave. Si mund të kërcënojnë si tëmthit arsimit? Për fat të keq, studiuesit vuri në dukje një dukuri mjaft e shpeshtë të polyps beninje degjenerimit në tumoret malinje. Përqindja e degjenerimit të tillë është 10-30. Megjithatë, zbulimi i polyps e tëmthit, zakonisht një rastësisht kur i durueshëm kryen një ultratinguj e zgavrën e barkut për ndonjë arsye tjetër.


Ne mund të themi se prania e kësaj sëmundje mund të kontribuojë për të ankesave të tilla: • Ndjenja e shurdhim ose siklet në kuadratin e djathtë të sipërm; • Shfaqja e mostretje (p.sh., vjellje, belching i përzier me përmbajtje të hidhur). Megjithatë, kjo kërkesë është shumë nonspecific dhe shpesh konfirmuar nga çrregullime të tjera të traktit gastrointestinal - gastrit, cholecystitis. Prandaj, në çdo rast, pacientët me simptoma të ngjashme duhet të kryejë një studim të sqaroj diagnozë dhe zgjedhjen e një trajtimi të veçantë. Interesante, së bashku me një metodë standarde të zbulimit tejzanor përdoret aktualisht Ultrasonografia endoscopic ashtu-quajtur.

Metoda është se pacient swallows një hetim të veçantë sensor tejzanor, që po bëhet në 12-duodenum, i cili ndodhet në afërsi të tëmthit mund të "shohin" ndonjë patologji të tilla si polyps. Trajtim Trajtimi i kësaj sëmundje të tëmthit me anë të kirurgjisë. Taktika e përcaktuar si vijon: Nëse prania e polyps është një ankesë, fshikëz e tëmthit të hiqet. Kur shuma e arsimit se 1 cm, ajo duhet të hiqet për të parandaluar transformimit malinje. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kontrolluar rritjen e polyps. Ekziston një dallim në taktikat në varësi të nëse janë apo jo të këmbëve.

Polyps pa këmbët më të prirur për të ozlokachestvlenyyu sepse monitorimi ultratingull kryhet çdo 3 muaj. Nëse, brenda dy vitesh të rritjes është gjetur, ultratingull kryhet një herë në vit për jetën. Nëse ka rritje, ajo është hequr. Nëse arsimi ka këmbën, kontrolli kryhet çdo gjashtë muaj. Nëse rritja e dy vjet është zbuluar, ajo është atëherë ultratinguj çdo vit. Nëse diagnostikuar rritje, polip edhe të fshihet. Në përgjithësi, trajtimi është metodë laparoskopike për të minimizuar operacionet, të zvogëlojë kohëzgjatjen e qëndrimit të pacientit në spital dhe të reduktuar mundësinë e komplikimeve postoperative.

Zakonisht kryhet cholecystectomy, dmth heqjen e tëmthit. Është e mundur për të hequr zgjedhjet polyps, por mungesa e njohurive të kësaj metode nuk lejon të përdorin atë gjerësisht. Pra, folëm në polyps fshikëz vrer, trajtimin e tyre.
Unë do të shtoj, në funksion të faktit se polyps janë ozlokachestvlyatsya gjendje, duke identifikuar ata kërkohet të monitorimit të rreptë dhe trajtimin në kohë. Prandaj, në rast të simptomave mësipërme, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Helen,