Pelin - prona për përdorim, contraindications, përshkrim, trajtimet, foto


Pelin - përshkrim.

Një barishte shumëvjeçare medicinale për 1 m në lartësi prej Compositae familjes. E saj rrjedh malohillyasti, i drejtë. Gjethet më të ulëta të pelin mbi gjeth të gjatë, dissected dy herë apo tri herë-pinnately. Bimë mesatare lë me petioles të shkurtër, dy herë dissected pinnately, krye me pupla, ulur. E gjithë kjo lë të mbuluara me argjendtë-të-lymi qimeve. Lulet janë të verdha, të vogla, të mbledhura disa pjesë në shportë-top. Shumica e shporta të bërë dorën një-nobokie, e cila nga ana e formojnë panicles Tufë lulesh. Lule në qershor-gusht. Frutat - achenes zgjatur piqen në gusht-shtator.

Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "pelin - pronat e përdorimit, contraindications, përshkrimi, trajtim foto".

Shpërndarja.

Pelin bimë rritet në Siberi jugore, Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë. Ajo rritet në mesin e shkurre në skajet e pyjeve, kullotave, të pu-rri dhe si një farë e keqe në kopshte.

Çorape.

Në nevojave mjekësore të detalit është nënshtruar mbi-tokë pjesë e barishte.
Barishte pelin dyqan ato në një kohë deri blooms bimore. Kur workpiece janë krye gjatësi ra-mur 0,20-0,25 m Ato janë tharë në një tion prima ajrosur ose nën-navi som, ose ne 40-50 ° C në tharëse..


Raft bar - 24 muaj.

Pelin photo.

Përbërja kimike.

Në gjethe dhe rrjedh e pelin gjetur: Ka-rotini, vajra esenciale, resins, taninet, glycosides hidhur (anabsyntyn dhe absyntyn) ju Tamino-C, alkaloide, acid malik dhe sucinik.

Pelin - pronat e bimëve.

Të hidhura glycosides bimë të rritur funksionin sekretore e traktit gastrointestinal dhe sekretimit të biliare, lëng stomakut dhe të pankreasit. Gjithashtu pelin ofron shërimin plagë, anti-inflamator, baktericide-ing, anthelmintic, veprim protivoyaz-qeveritare.

Pelin - përdorimi.

Infuzion dhe tretësirë ​​e pelin përdorur si hidhërim për të përmirësuar funksionimin e sistemit të tretjes dhe të shkaktojë-tion oreksin.

Pelin është përdorur si një cholagogue dhe caktimin etsya në sëmundjet e pankreasit dhe të traktit biliar.

Mjekësisë tradicionale përdor ekzemë pelin tuberkulozin, skrofull, kyçeve reumatizmi, hemorroide. Pauline - qetësues të shkëlqyera me lodhje nervor, nervozizmi, sindromi hypomenstrual dhe kulm patologjike. Aplikoni pelin mërgimin hidhur për pinworms.

Kur sprains dhe Zhvendosjet e lë të freskëta është aplikuar për të lënduar vend-të.

Vaj nga fara e Artemisia ndihmon me ekzemë, stomatiti, bruises, seborrhea me vaj, zgjebe, plagëve, tumoreve, që shtrihen sprains thatë-banesore,, ulcerat, vlon, blisters.

Trajtimi i pelin.

Infuzion për të rritur aktivitetin e pankreatik njëjtën-lezy.

Hidh 2 gota ujë 1 tbsp. l. bari i urtë me lule dhe të lënë atë si një çaj. Merrni, duke shtuar mjaltë për shije, 1/4 filxhan në përpara se të hahet.

Infuzion i sëmundjeve gastro-intestinale dhe dyskinesia mënyra të verdhë-chevyvodyaschih.

Brew 2 gota ujë të vluar 1 orë. L. bimë barishte pelinin dhe këmbëngulin gjysmë ore, atëherë tsedite, materialet e shtrydhur. Merrni 1/4 filxhan 3 g. Per ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Dhimbje barku barkut naftës dhe pagjumësi.

1 pjesë fara pelin pluhur të përziera me 4 pjesë vaj perimesh,

lënë për një ditë. Merrni 1 - 2 pika e sheqerit. Përdorni për përdorim të jashtëm.

Klizmë për të dëbuar pinworms.

Derdh 250 ml ujë 1 kreut të mesme të hudhër dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët, pastaj përzierje me 1,5 gota e infuzionit të pelin. A Cleese disa ditë nd.

Infuzion si anthelmintic.

2-Stuckey ne Brew vluar ujë 1 orë. L. pelin barishte dhe këmbëngulin, përfundoi, 20 minuta, pastaj tendosje, e shtrydhur materiale. Merrni 3 tbsp. l. për 10 ditë në mbrëmje para gjumit dhe në mëngjes në një stomak bosh.

Tretësirë ​​e gastrit me lotnostyu ulët kotele dhe të rritur oreksin.

1 pjesë barishte pelin derdh 5 pjesë të 70% alkool, të lënë për 14 ditë në errësirë, mos harroni të vstrya periodikisht Hiva tsedite vonë. Merrni 15 - 20 ka-Pegli 3 g në ditë për 1 / 02:00 ushqimit..

Infusion-Yah në sëmundjet e pankreasit.

250 ml nxehtë valë ujit krijoj-term 2 tbsp. l. pelin barishte dhe ngrohjes për 15 minuta në 100? Dush me ujë C, pastaj ftohur dhe filtër 45 minuta infuzion dhe shtrydh të lëndëve të para. Volume infuzion të sjellë në 250 ml. Merrni 1/4 filxhan 3 g. Per ditë për 1 / 02:00 me ushqimin.

Pelin - contraindications.

Përdorimi i zgjatur i drogave është një helmim i lehtë fabrikë në raste të rënda të rrit helmimi konfiskimeve dhe hallucinations.

Ku kërkesa - midis trajtimeve pelin prishet për 2 muaj. E megjithatë, - ajo droga janë të kundërindikuar në shtatzëni dhe anemi.