Pauline - Pronat e dobishme në mjekësinë popullore


Healers tradicionale janë të përgatitur shumë mirë në pothuajse të gjitha llojet e barit, e di se të gjitha pronat e tyre të dobishme dhe shëruese. Nuk është çudi këta njerëz të vlerësojmë dhe adhuroj pelin. Pas të gjitha, që nga kohët e lashta është i njohur mirë se pelin ka një aftësi unike për të shëruar sëmundjet më të këqija dhe Sëmundjet. Në mjekësinë popullore, madje edhe para se pelin tradicional përdoret si një mjet për shërim. Për këtë rozmynaly freskëta gjethe barishte dhe aplikuar ato në vend të lënduar. Nëse plagë të vogla, falë Gadgets të tilla, zahoyuvalysya ata shumë shpejt. Në futjen formacionet plaga kultivuar një infuzion të fortë. Ky infuzion përgatitur me 2 lugë herbs dhe të njëjtën sasi e mishit të derrit yndyrë.

Përzierje u vendosur ne nje banjo uji dhe steamed për 5: të. Pastaj filtruar dhe supë rezultuar smeared plagë. Pronat e dobishme Pauline në mjekësinë popullore kjo fabrikë ka kohë që janë përdorur si femra kundër sëmundjeve të zakonshme - cystitis . Kjo barishte jep lehtësim të shpejtë për pacientin. Nëse ju keni një sëmundje kronike, ju duhet të kryejë një trajtim afat-gjatë: të paktën gjashtë muaj. Për përgatitjen e pelin terapeutik herbs të marrë një pjesë të vogël të lëndëve të para dhe vendin në një enë, pastaj derdh 2 litra qumësht të nxehtë. Tara fort dhe le të qëndrojë.


Pas një përzierje ftohës duhet të derdh përmbajtjen e kontejnerëve në vederochka plastike. Kjo kovë duhet të rri mbështjellë fort veten shall apo leckë të tjera të trashë të ngrohtë. Uluni deri supë ka ftohur. Kjo procedurë duhet të përsëritet çdo ditë. Ju mund të ngrohtë deri produkt të ftohur përdorur. Nëse ju nuk mund të përgatisë një zierje e qumësht, ju mund të përdorni ujë, por efekti terapeutik i kësaj metode është shumë më e ulët. Nëse trupi është rritur djersitje , zierje i ardhshëm i absintit ndihmë ju të shpëtoj të këtij problemi. Pra, të marrë leh lisi dhe twigs e sagebrush në raportin e 1 filxhan pelin për 0,5 gota e lisi leh.

Përzierje duhet të derdh ujë të valë dhe të vënë në një zjarr të ngadalshëm. Vlim për gjysmë ore. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe tendosje. Të supë rezultojnë derdh në një banjë të para-mbushur me ujë. Pas miratimit të tillë një ujë të trupit procedurë është aroma e këndshme dhe djersitja do të jetë shumë më e ulët. Përsëriteni banje çdo ditë për 1 ditë javën e parë, pastaj çdo ditë të tjera për një kohë. Nëse ju torturuar pectoris ose një problem me udhë ajrore, atëherë ajo është e dobishme për të ngrënë pureed sagebrush ose shtojcave të veçanta ushqimore. Herbs copëtuar mund të shtohet në sallata, supave, enët mishit, etj

erëza një pjatë, nuk e teproj atë, ju jeni të ngjarë të duan për të ngrënë ushqim të tillë. Në fund të fundit, ndoshta ju e dini e një shije të hidhur të pelin. Gastrit, ulçerë dhe sëmundjeve të tjera të stomakut për të shpëtuar tuaj me pronat e saj të dobishme të vijë pelin. Me kujdes çikë e perezhuyte urtë pastaj pështymë shlotnite dhe lëng që u izoluar. Përveç kësaj, pelin mund të konsumohet si çaj, pirja e një majë të vogël të bimëve ose qelqi të vogël marr vesh me ujë të valë. Edhe paraardhësit tanë, kur ka pasur të gjitha llojet e barnave të përdoren pelinin si mjetet më të mira dhimbje koke . Për të hequr qafe Sëmundjet ata vetëm dragua i freskët aplikuara në tempuj dhe ballin.

Kjo metodë ishte shumë efektive dhe efikase. Ju gjithashtu mund të përdorni një kombinim të urtë me lovage. Bëni një vë llapë e një përzierje e bimëve dhe të bashkangjisë në kokën e pacientit. Nëse keni ndonjë inflamacion i periosteum , është dhemb dhimbje në gjymtyrë, të bëjë një vë llapë e bimëve dhe bashkëngjitni të shqetësojë ju vende. Trashësia e gjethet e pelin duhet të jetë 3-5 inç, dhe pëlhurë duhet të jetë e madhësisë së tillë që ajo i mbuluar tërësisht zonën e prekur. Në pëlhurë të përgatitur (garzë) përfundoi pelinin dhe e vendosi në një tigan. Hidh valë kompresë të ujit deri në pikën derisa pëlhurë nuk është mbuluar tërësisht nga uji. Prisni, kur compress pak i ftohtë, pastaj butësisht shtrydh atë dhe të vënë në vend ndezjen.

Top fort të ngrohtë dhe të trasha batanije. Compress mbajtur të freskët. Kjo procedurë përsëritet çdo ditë për të kuruar sëmundje ekzistuese. Gjithashtu, pelin është përdorur gjerësisht në Aromatherapy . Artemisia fumigated dhomë të ndryshme me një pamje dezinfikatsiya. Në kohët e lashta ky ishte mendim i përbashkët se
Lokalet ku atje degëz e sherebelës të freskët, të mbushur me energji pozitive, negative ishte automatikisht. Oil nga përdorimi Artemisia masseurs . Kjo ndihmon në eliminimin e depresionit dhe letargji të trupit të njeriut, të përmirësojë përqendrimin dhe aktivizimin e kujtesës. Me i urtë i madh shkon antidepressant .

Përveç kësaj, ajo është një mjet i shkëlqyer për përmirësimin e të drejtave të imunitetit. Gjithashtu pelin barishte që nga kohët e lashta përdoret si një antispasmodic, anti-inflamator dhe expectorant. Përdorimi i gjerë i këtij barishte medicinale gjetur në fusha të tilla si cosmetology dhe dermatologji. Në këto zona një shumëllojshmëri e mjeteve në bazë të pronave të dobishme të pelini, e përdorur për të trajtuar lythat, lytha, sëmundjet purulent, probleme me ëmbëlsi e lëkurës. Por mbani në mend se çdo gjë që ishte pronat pelin Kjo mund të dëmtojë vetëm një njeri në disa raste . Sepse droga, të cilat kanë një kukuta në asnjë rast të jetë futur në rreshtim të hundës dhe veshëve.

Gratë shtatzëna që marrin medikamente të këtij barishte është gjithashtu e ndaluar rreptësisht. Ne gjithashtu e dimë se doza të mëdha të pelin të mund të shkaktojnë helmim organizmin.
Pra, të jenë të kujdesshëm për të mos për të thyer doza. Duke përdorur mjetet juridike popullore me sherebelës mos harroni të kësaj metode dakord me mjekun e tyre. Është e nevojshme për të marrë parasysh buqetë me sëmundjen tuaj dhe mjekësisë tradicionale dhe popullore ndërveprim prepartatov. Rinat Abdrahimov,