Gjethe delli drogës - përdorim, Kundërindikimet, pronat drogës


Që nga kohët e lashta njerëzit kanë përdorur fuqinë shëruese të bimëve. Herbs ndihmuar ata me dëmtime të vogla dhe me sëmundje të rënda. Megjithatë, sot ne i përdorim ato për të përfituar tuaj. Një nga këto bimë - gjethe delli. Mos harroni, si një fëmijë ju troket gjunjë, të aplikuara për abrasions gjethe e barit, dhe ajo mrekullisht pushuar të dhemb. Kjo nuk është vetëm pronat terapeutike me gjethe delli. Por gjërat e para artikull i parë ", gjethe delli drogës -. Përdorim, contraindications, pronat medicinale" Gjethe delli - i takon gjini e bimëve vjetore dhe shumëvjeçare dhe shkurreve edhe ndodhin, por shumë më pak shpesh.

Ka rreth dyqind lloje gjethe delli, të cilat mund të gjenden në të gjitha qoshet e globit, por për fat të keq shumica e tyre janë konsideruar barërat e këqija. Meet gjethe delli të mund të jetë në zonat subtropikale dhe të butë, nga Evropa, Amerika, dhe duke përfunduar me Azinë dhe Afrikë. Në hapësirën post-sovjetike mund të gjeni më shumë se 30 lloje të gjethe delli. Gjethe delli mund të rritet deri në dyzet inç në lartësi. Emri origjinën nga fakti se kjo bimë është gjetur përgjatë rrugëve, por ai gjithashtu i pëlqen të rriten më shumë të lira, pyje dhe fusha, në livadhe. Gjethe delli - një bimë shumë të mirë dhe të vlefshme me pronat medicinale, disa prej specieve të identifikuara si të kulturave të ndryshme.


Prona delli është shumë e gjerë - nga Hemostatic thjeshtë shërimit dhe veprim anti-inflamator, kjo fabrikë gjithashtu ka disa karakteristika të tjera të dobishme - domethënë, promovon shërimin e shpejtë të plagëve, ulcerat e shtrirë e plehut organik. Gjithashtu, gjethe delli, si disa bimë të tjera mjekësore të përdorura në gatim - nga ajo e bëjnë sallatë të shkëlqyer vitaminë. Ajo ka një shije të veçantë, jep gjellë një aromë të veçantë. Kimistë mos kanë kaluar këtë fabrikë dhe i vendosur strukturën e saj. Ky kod përcakton se çfarë një pronat medicinale gjethe delli për të kuruar njerëzit. Letra e gjethe delli gjenden acide organike (si acidi ferulic, acid vanillic, acid Chlorogenic, furamarnaya acid acid larakumarovaya nerohlorohenovaya acid acid protokatehovaya), gjeti edhe aty polysaccharides aukubin, taninet, carotenoids, acidit Askorbik (vitaminë C të njohur për të gjithë ), vitaminë B4 (choline njëjtë) dhe vitaminë C.

Në gjethe delli rrjedh gjenden edhe substanca të tilla si acide dhe flavonoids fenokarbonovye. Kimistë Psyllium habitur nga prania e proteinave, hidrokarbureve, saponins steroide, taninet dhe aukubin hlikozoidom. Dhe në rrënjët e gjeti sterole (stigmasterol, sitosterol) dhe kampesterin dhe kolesterolit dhe acid linoleik. E pra, le të pronave'S terapeutike të gjethe delli. Fuqitë e shërimit të pabesueshme gjethe delli ishte i njohur për grekët e lashtë dhe romakët. Sot, përgatitjet duke psyllium ndihmon me dhimbje në kokë, tretje të dobët, sëmundje të syve, diabeti, sëmundje të zemrës.

Është e njohur se delli shkak rrit oreksin dhe përmirëson tretjen, kështu që ajo mund të shtohet në salads dhe ushqime të tjera. Gjithashtu gjethe delli shëron ulcerat stomak, gastrit dhe i dobishëm për sëmundjet tjera të sistemit të tretjes. Shumë të vlerësojmë gjethe delli në trajtimin e tumoreve malinje. Ajo gjithashtu ndihmon për të mbrojtur trupin nga ekspozimi rrezatimi dhe kimioterapia, duke rritur efektin e terapive mjekësore. Ju mund të përgatisë një zierje e gjethe delli dhe të aplikojnë atë për trajtimin e tuberkulozit ose bronkit, për përmirësimin e sistemit urogjenital. Zierje shumë të dobishme e gjethe delli, me lodhje pas punës - ajo tone dhe shton fuqinë.

Nëse ju bëni tretësirë ​​alkoolit prej gjethe delli, atëherë përmes ajo ul presionin e gjakut. Siç u përmend më lart, fara kanë veti të ndryshme se gjethet - zierje është përdorur si një agjent mbrojtëse në proceset inflamatore në sistemin e tretjes, si dhe laksativ për kapsllëk traktit gastrointestinal. Diarre, kancer, ethe dhe hemorroide inkurajohen gjithashtu të përdorin kombinim të lë delli. Dhe të gjithë kujton gati duke përdorur gjethe delli me shkurtime dhe plagë të hapura. Por mjerisht ... një gjethe delli contraindications mjekësore. Ajo nuk mund të përdoret nëse: - në qoftë se ju keni stomaku prodhon shumë lëng stomakut; - Nëse q

Ena ulcerat stomak apo zorrë; - Nëse ka një rritje të koagulimit të gjakut; - Dhe në qoftë se trupi juaj nuk ka marrë këtë bimë medicinale, dhe manifestuar reaksion alergjik në të.
Gjithmonë mbani mend këtë fabrikë të shquar, dhe nëse mënyra diçka ka ndodhur tek ju, të jetë i sigurt për të përdorur përfitimin e vet! Cyril,