Një seks pak më shumë si seksi ndikon në shëndetin e njeriut


Aktiviteti seksual është një pjesë integrale e jetës sonë. Studimet shkencore tregojnë se seksi është i dobishëm dhe mund të përmirësuar shëndetin e njeriut. Është e nevojshme për lindje dhe për shërimin e trupit. Nuk është e vendosur nëse ky efekt është pasojë e drejtpërdrejtë e marrëdhënieve seksuale, ose një efekt pozitiv në trup kanë emocionet që lindin gjatë intimitet. Megjithatë ajo provoi se seksi ndikon pozitivisht organet e brendshme dhe njerëzore. Kjo tregohet nga të gjithë shkencëtarët dhe mjekët. Megjithatë, ata vërejnë se efektet e shëndetit do të jetë më i dukshëm nëse marrëdhëniet seksuale janë të rregullta, të paktën një herë në javë.

Pronat Shëndeti seksi Miqësi e ngushtë në gjendje për të zbutur gjendjen e personit me grip dhe ftohjet. Afërsia disa herë në javë në tre herë rrit nivelin e imunitetit. Këto marrëdhënie janë veçanërisht të dobishme për gratë. Ata janë zëvendësuar bukurinë. Seks rejuvenates, tonet e gjithë trupin, ka një efekt pozitiv në organe gjenitale të brendshme femërore. Seks në masë të madhe rrit sasinë e estrogjenit në gjak e grave, prandaj duke e bërë lëkurën të butë, i përkulshëm, dhe flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim. Meshkujt që kanë marrëdhënie seksuale rregullisht, të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e prostatitis. Sa shpesh një refuzim shkak dhimbje koke e intimitetit.


Megjithatë, është seksi kurë e mirë për këtë. Gjatë zgjimit seksual rritur nivelet e hormoneve të caktuara, dhe orgazmë është një analgjezik i mrekullueshëm natyror. Marrëdhëniet e rregullta intime normalizimin e ciklit menstrual tek gratë. Dhe në këtë rast, as edhe relaksim më e rëndësishme. Gjëja kryesore në orgazmë, por afërsia fakt. Pas seksit ndikon enët e zemrës dhe të gjakut. Ai kontribuon në rrjedhjen e përshpejtuar të gjakut në të gjithë trupin. A efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular. Kështu afërsia mbron zemrën nga efektet e stresit dhe të trazirave emocionale dëmtuar. Ato ndjenja që një person përvojat gjatë intimitetit, zbutur emocionet negative, lehtësimin e lodhje nervor.

Kjo vjen nga ndikimi i serotonin gëzim hormon që prodhohet gjatë seksit. Prandaj intimiteti ndihmon në lehtësimin siklet psikologjik. Përveç kësaj, afërsia e një aktiviteti të rëndë fizik në të gjithë muskujt e trupit. Nuk është sekret që shumë çifte të gjejnë fantazi gjatë seksit dhe dashuri të gjitha llojet e eksperimenteve. Dhe ushtrim i tillë shumë më mirë se trajnimit në palestër. Marrëdhëniet e rregullta të përmirësuar statusin imunitar, që është parandalimi i shumë sëmundjeve dhe heq mërzinë. Seksi i rregullt është një parandalim i natyrshëm i Inflamacioni i gjirit dhe mitrës sëmundjeve që kanë kohë që janë konsideruar "sëmundje monastike."

Ushtrimi gjatë seksit është e dobishme për figurën harmoni. Ajo mund të zëvendësojë gjysmë ushtrime orë në mëngjes, vrapim një të mirë 15 minuta ose 10 seanca minutë mbi një biçikletë stacionare. Në këtë kohë, aktivizuar metabolizmin e karbohidrateve dhe të djegur kalori. Rritur nivelet e testosteronit në meshkuj rrit epsh, muskujt të fortë dhe kockat. Në gratë, nivelet e estrogjenit në rritje, e cila ka një efekt pozitiv në rritjen e gjirit dhe forcimin muskujt e tyre, si dhe formimin e pelvisit. Lista e seksit ndikim pozitiv në shëndetin mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë, por ajo punon vetëm kur cilësi seksuale marrëdhënie dhe argëtim.

Prandaj, ne nuk duhet të harrojmë rëndësinë e foreplay dhe favore seksuale. Pa to, nuk ka gjasa që ju do të gëzojnë, dhe kështu përfitimet shëndetësore. Aktiviteti seksual dhe mirëqenien Sipas OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) - shëndetësor është jo vetëm mungesa e sëmundjes, por edhe një shtet i harmonisë e fizike, mendore dhe mirëqenie sociale. Marrëdhënie të rregullt dhe harmonike seksual është një masë kompleks i shëndetësisë, jo vetëm fizik, por edhe mendor. Pas të gjitha, ata janë edhe aftësia për të ndërtuar një marrëdhënie të ngushtë me një partner, dhe për të përmirësuar dhe për të ruajtur ato.

Sipas disa deklaratave, seks cilësor në një farë mënyre të ndikojë në aftësitë intelektuale të njerëzve. Ndërsa gjaku afërsia saturates trurin më të mirë të oksigjenit. Si rezultat, truri është më aktiv, përmirëson kujtesën, dhe në këtë mënyrë rrit aftësinë për të mësuar. Prandaj është e dobishme që të ketë marrëdhënie seksuale para ngjarjeve të rënda në jetë, të tilla si para një provimi
sepse para dorëzimit të raportit vjetor. Sipas specialistëve, shëndeti seksual është një gjendje e fizike, mendore dhe mirëqenie sociale. Për të mbajtur atë të nevojshme për të zhvilluar një qasje pozitive dhe respekt për të. Nevojë për të mbyllur intimiteti kënaqësi solli janë të sigurta.

Gjithashtu është e nevojshme që marrëdhëniet e tilla janë të lirë të detyrimit, diskriminimit dhe dhunës. Pra, më shumë seks! Dhe si seksi ndikon në shëndetin e njeriut, ju e dini. Nëse një person me një jetë normale seksit është një problem i vazhdueshëm, ky plotësisht tregon se shëndeti nuk është e gjitha e drejtë, kështu që ju duhet të marrë masat e duhura dhe të rishikojnë qëndrimin e tyre ndaj seksualitetit. Në të vërtetë, prania e marrëdhëniet intime mund të konsiderohet si një faktor diagnostike në vlerësimin e përgjithshëm të shëndetit të njeriut. Svetlana,


Lini,?%
BFozhaluysta, komentet tuaja më poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!