Pneumonia në shtëpi - trajtim


Pneumoni quajtur ndodhin në inflamacion të mushkërive. Sëmundja është shumë e zakonshme, ndikon mënyrë të barabartë të rriturit dhe fëmijët. Në shumicën e rasteve të shkaktuara nga viruset e dëmshme. Transmetuar nga pikat ajrore nga kontakti me personin e sëmurë. Pneumonia është sëmundje jashtëzakonisht i fshehtë rrezikshme komplikimet e tij, dhe për këtë arsye kërkon trajtim të kujdesshëm dhe kujdesin e pacientëve. Në dimër, zakonisht ka një rritje të sëmundjes, kështu që është e dobishme të dinë pak më shumë në lidhje me sëmundjen. Çfarë simptomat karakterizohen nga trajtimet ekzistuese, apo ndoshta mund të efektshme trajtim në shtëpi, kjo dhe shumë më tepër, ne përshkruajnë në faqen tonë, material në pneumoni e subjektit në shtëpi - të trajtimit.

Shkaqet e pneumonisë Siç e kemi thënë, infeksioni më i zakonshëm ndodh nëpërmjet kontaktit me personin e sëmurë. Gjithashtu ju mund të merrni të sëmurë me rrugë hematogjene e infeksionit - kur virusi hyn në gjak, pastaj duke marrë në mushkëri. Kjo është e mundur në sepsë dhe sëmundjeve të tjera infektive. Sëmundja mund të jetë shkaktuar tashmë mikrobet në trup kur ata janë të aktivizuar. Të kontribuojë për zhvillimin e sëmundjeve pneumoni, si diabeti, dhimbje kronike të fytit, zemra hundës. Gjithashtu, sëmundje mund të shkaktojnë pirjen e duhanit, alkoolizmi dhe imunitetin ulët. Simptomet e pneumonisë Pneumonia bakteriale zakonisht shfaqet papritmas.


Zakonisht paraqitet në sfond ose pas sëmundjeve infektive të traktit të sipërm respirator - ftohjet, grip, etj Pacienti përvojat personi pneumoni sulmet e ethe, rrëqethje, gulçim, dhimbje gjoksi kur inhaling. Ajo fillon me një kollë me pështymë ngjyrë të ndryshkur. Të përzier, të vjella e mundur. Ajo mund të fillojë diarre. Gjithashtu pneumoni mund të shkaktojë një ndjenjë e dobësisë së përgjithshme dhe rrahje zemre të shpejtë.
Trajtimi i pneumonisë Pothuajse 80% e rasteve pneumoni trajtohen me sukses në shtëpi. Megjithatë, çdo trajtimi në shtëpi duhet të jetë nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore.

Prandaj, kur shenjat e para të sëmundjes duhet të kontaktojnë një mjek. Kur Trajtimi në shtëpi është shumë e rëndësishme për të siguruar kujdesin e duhur për pacientin. Ai ka nevojë për ushqim kalori. Megjithatë, të përjashtohen nga produktet dietë trudnoperevaryvaemye, dhe fruta dhe perimet duhet të konsumohen më shumë. Është e rëndësishme për të pirë personit të sëmurë pije te ndryshme vitaminë. Cook atij pije frutash, pije frutash, pelte me manaferrat dhe fruta ose fruta të thata, le të pini qumësht të ngrohtë, çaj me raspberries, herbs TEAS, vetëm ujë të pastër, ujë mineral pa gaz. Pirja duhet të jenë të shpeshta dhe të bollshme. Pacienti shumë shpesh liberal në prani të ngrohjes.

Gjatë trajtimit duhet të ndjekë pjesa tjetër shtrat për të siguruar qetësinë e pacientit, ngushëllim. Më shpesh hedh në dhomë ku pacientit. Ai kishte nevojë ajër të pastër. Mjetet Folk në trajtimin e pneumoni Në trajtimin e pneumonisë në shtëpi mund të aplikojnë mjete efektive folklorikë. Ato lehtësojnë sëmundje do të ndihmojë të hequr qafe kollë, dhimbje gjoksi, temperatura të ulëta: Boil 200 ml. qumësht i freskët lope, shtoni 2 thata fiq fetusin. Pini qumësht të nxehtë me fiq 1 filxhan dy herë në ditë, pas ngrënies. Mix 2 h.

l. buds copëtuar pisha, 2 tbsp. l. rrënjë grimcuar e violets ëmbël, 4. l. Myshk Islandisht. Pastaj derdh 2; h. L. herbs 1 tbsp. dhomë temperatura e ujit, le të ulen për dy orë, pastaj vlim, kuzhinier për ngrohje të ulët për 5 minuta. le të ftohtë, tendosje. Pini supë të ngrohtë pas ngrënies, duke shtuar 1 h. L. mjaltë. Lidhu me 1 pjesë të ngrohtë, dylli të nxehtë dhe të 4 e yndyrë patë apo sallo. Përhapur në të gjithë deri sa të qetë. Rub këtë kraharor mjet, përsëri e pacientit. Pas lustrim duhet të veshin rroba të ngrohta dhe të shtrirë në shtratin nën një batanije të ngrohtë. Provoni një mënyrë popullore për njerëzit për të trajtuar pneumoni: Ngroh djathë pak 100g freskët me 1 tbsp.

l. mjaltë, përzierje mirë. Përhapjen fituar në masë të dendur, peshqir garzë pa ose copë leckë, bashkangjisë në gjoks ose prapa. Bashkangjisni letër lartë nënshkrimin, të përfundojë një peshqir të madh, të lartë të ngrohtë apo shall shall. Compress duhet të lihet në të gjithë natën, para gjumit pini çaj të nxehtë me raspberries, mjaltë ose bimëve. Në mëngjes të hequr dush larë përfundojë ngrohtë, vytritsya të thatë dhe të veshin rroba të pastra thatë. Pastaj shikoni në të djathë të përdorura. Kur ajo thata, por jo verdhë, ajo ka inflamacion në mushkëri. Nëse ai është spote të verdhë-gjelbër, sëmundja është e vështirë.

Ne redaktuar faqe kujtoj se trajtimi i pneumonisë në shtëpi, mjetet juridike popullore duhet të përdoret vetëm pas konsultimit me mjekun tuaj për të sunduar nga contraindications mundshme. Cheers! Svetlana,