Fruiting pemë dardhe dru


Përshkrim. Dru dardhë - pemë fruta lartësi 20-25 m I akuzuar për Rosaceae familjes.. Trungu i saj është lakuar zakonisht dhe i mbuluar me rrudhosur leh kafe. Dardhë lë alternative, petiolate, dribnozubchaste në buzë, ovale. Lë të rinj janë të mbuluara me një ndjerë pemë lulëzim, gjethet e vjetra - të gjelbër të errët, me shkëlqim, glabrous. Lulet janë mbledhur në mburoja tufë lulesh, biseksual, i rregullt, i zbehtë rozë ose të bardhë. Fruta është plot lëng, të rrumbullakëta ose si dardhë. Dardhë blooms pyjeve pemë në prill-maj dhe jep prodhimet në shtator. Shpërndarja. Fruiting pemë dardhe druri rritet në pjesën evropiane të Rusisë, Bjellorusisë dhe Ukrainës.

Ajo rritet në dritën e pyjeve të përziera dhe gjetherënës, skajet e pyjeve, ndër shkurre, në gryka dhe plantacione pyjore.
Kultivuar kudo si një bimë kopsht. Çorape. Droga e bëra nga frutat pyjore dardha. Fruta Summer fillimisht e tharë në 85 ° C dhe pastaj në 70 ° C në të njëjtën tharëse. Përbërja kimike. Pemët frutore janë gjetur sheqer, taninet, proteina, fibra, carotene, vajra esenciale, minerale, acide organike (Maliçin dhe limoni), vitaminë E dhe B. Pronat farmakologjike. Dardhë ka veti që ul temperaturën, astringent dhe diuretik. Aplikimi. Në praktikën e mjekësisë tradicionale dhe raki fruta të freskëta të bëra prej tyre janë përdorur si një astringent në çrregullime të traktit gastrointestinal.


Zierje medicinale e dardha të thata të dobishme në ethe, diarre, kollë, sëmundjet e sipërme të rrugëve të frymëmarrjes. Lëng Dardhë - një burim i vitaminave, kështu që ajo është këshilluar si një ilaç për të forcuar kapilarët. Lëng dardhë druri është përdorur si një ilaç që "disqet" të mirë urinë, ajo është e paraparë për gurë në veshka. Farërat e pemëve frutore kanë efekte antihelminthic në trupin e njeriut. Medikamente. Kur diarre. 100 gram dardha të thata melchennyh pour 1 litër ujë dhe pastaj 30 minuta. vlim për ngrohje të ulët. Insistojnë 02:00 dhe profiltruyte. Merrni 3 g. Një ditë për 1/2 filxhan. Nëse beriberi, diabeti.

Gëzojnë dru freskët dardhë 100 gram 2 -. 3 vjet Per dite. Contraindications. Nuk duhet të jetë një dardhë si përmes 0,5-1 orë pasi të hahet. Pas kësaj pije ujë çezme dhe mos hani mish, dhe ushqime të rënda dhe të dendura. Përdorimi i qese drusore kundërindikuar për kapsllëk.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!