Pemëve frutore grejpfrut


Përshkrim. Grejpfrut - një pemë fruta të 12 të m i gjatë me leh qetë pak gri ngjyrë kafe. Ajo i takon familjes së rue. Gjethet janë të lëkurë, të mëdha, alternativ, ovale, me shkëlqim me petioles shirokokrylatymi. Lulet janë grejpfrut e bardhë, e ëmbël, e rregulluar në formë individuale apo në racemes. Fruta pemë grejpfrut në lulëzim në maj. Pemëve frutore 12-15 cm në diametër, rrafshuar pak, rri veç e veç apo vile 15 copë. Pesha e një fetusit varion 400-600 gramë. Grejpfrut lëkurë e një fruti është i trashë, i zbehtë të verdhë, të butë, me shkëlqim, keq prapa tul. Mish gjelbër-verdhë apo të verdhë, aromatik, plot lëng, ka një të hidhur - shije të ëmbël.

Grejpfrut fruta piqen në dhjetor. Shpërndarja. Në grejpfrut egër nuk është i njohur. Kultivuar që nga fundi i shekullit të 20-të. Grejpfrut frikë nga ngricat e rënda. Në 8-12 gradë nën zero - vdes. Plantacione pemë frutash mund të gjendet në bregun e Detit të Zi të Gjeorgjisë dhe Kinës. Çorape. Për qëllime terapeutike, përdorni fruta. Grejpfrut jetë të gjatë raft. Përbërja kimike. Grejpfrut fruta përfundoi sheqer, ujë, minerale (kalium, etj), acide organike (malic dhe limoni), vitaminë D, B, P, pektin. Substancat që i japin një shije të hidhur në filma janë, fara dhe zhvishem.


Pronat farmakologjike. Frutat normalizuar tretje dhe të reduktuar çrregullime të mëlçisë, presionin e ulët të gjakut, të ndihmojë rimëkëmbjen dhe çlodhje. Ata janë gjithashtu të dobishme në një numër të sëmundjeve infektive dhe lodhje nervor. Glycosides përfshira në fruta e grejpfrut, kanë efekt anti-sklerotike. Aplikimi. Grejpfrut është përdorur për të trajtimin e mëlçisë, fshikëz e tëmthit, atherosclerosis, tension të lartë të gjakut. Ai përmirëson gjendjen e pacientëve me diabet, duke rritur veprimin e insulinës. Pemë dhe veshkave fruta lëng i dobishëm sëmundje: ajo mund të përdoret si një diuretik.

Medikamente. Për trajtimin e prerë stres grejpfrut në gjysmë dhe piqem atë në furrë me kanellë dhe sheqerit. Në stomak ulët pije aciditetit lëng grejpfrut 250 ml 3 g. Per dite. Për trajtimin e kardio - vaskulare sistemit dhe presionin e gjakut gjatë ditës, hani disa grejpfrut, me kusht paraprak - një grejpfrut ju hani me stomak bosh në mëngjes. Për të forcuar mishrat dhe dhëmbët thith grejpfrut zhvishem pemë frutash për 20 minuta në ujë të ngrohtë zier, dhe pije infuzion profiltruyte gojën. Hani çdo ditë për 1 grejpfrut dhe ti do të kurseni veten nga kapsllëk dhe sëmundje të mëlçisë.

Contraindications. Grejpfrut është i kundërindikuar në ulcerat gastrike dhe duodenale, aciditet të lartë stomakut, enterit, hepatiteve, nefrit dhe kolit akute. Mos e përdorni atë në hipotension të rëndë.