Fruiting pemë qershie


Përshkrimi i uzinës. Sour Cherry -. Lartësi pemë 2,5-6 m Ajo i takon familjes Rosaceae. Pemë pemë trunk plasaritur në dukje, me targa exfoliating leh gri gri-kafe ose të errët. Gjethet e qershi fund të qartë të gjelbër, të lartë dhe të gjelbër me shkëlqim të errët, shirokoellipticheskie, alternativ, petiolate. Lulet lulëzojnë lulëzim para se të lë, biseksual, i rregullt, të bardhë, të mbledhur në tufë lulesh ombrellë. Qershi fruta - lëng i kuq sferike drupe. Fruta lule pemë qershie në prill - Maj, fruiting përkatësisht në qershor-korrik. Ku bimë është e zakonshme.

Cherry shtrirë në Ukrainë dhe Rusi - kudo. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Në mënyrë që të përgatisin kërcell medicinale, rritet pemëve frutore pjekur. Ata janë larë me ujë të ftohtë dhe të thata, hedhjen e një shtresë e hollë nën një tendë në hije apo në zonë të ventiluar. Pemë pemë lë të përgatitur infusions korrur maj-qershor. Thatë të tyre në të njejtën mënyrë si kërcell. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Pemët frutore janë: vitamina E, C, A, B, makro-dhe micronutrients (hekur, magnez, kalium, bakër), pektin, sheqer, citric dhe Malic acidet, pigmente, taninet dhe substancave azotike.


Fara e pemës frutash përmban: amygdalin, dhe vajra esenciale yndyrore. Letra e qershie pemë frutash gjetur amygdalin, kamedin, taninet, kumarin. Pronat farmakologjike. Pemëve frutore përdoret i freskët si një tonik, laksativ, expectorant. Ekstrakte ujore të frutave përdoren si antiseptik, antipiretik dhe expectorants. Lë dhe degët e pemëve frutore të përdorura për bërjen e drogave me efekt qetësues. Përdorimi i bimëve medicinale. Sour Cherry përdoren në të ushqyerit klinike. Manaferrat përmirësuar oreksin, janë të rekomanduara për gastrit dhe pneumoni.

Infusions manaferrat qershi si një agjent forcim i rekomanduar për anemi, shtetet febrile, sëmundjet kataral. Supë me fruta gjeth e pemëve të ndihmojë me diarre, duke siguruar ndreq efekt, edemë, për trajtimin e urolithiasis. Gjethet e freskëta të qershi përdoret nga jashtë në dhe të hundës gjakderdhje tjetër, si një zierje për qumësht përdoret për të trajtuar verdhëz. Medikamente. Infuzion për pagjumësi. Kupa e ujë të valë derdh një lugë gjelle e thata manaferrat qershi, të lënë për rreth 2:00. Profiltruyte dhe pije para gjumit. Kur pleurit. Manaferrat të freskëta dhe pemë tyre fruta lëng merret pas ngrënies tre herë në ditë për një filxhan çerek.

Supë me urolithiasis. Gotë ujë derdh një lugë çaji gjeth copëtuar qershi. Vlim për 15 minuta. Supë e ftohtë, pastaj tendosje dhe shtrydh kërcell. Pini 3 - 4 herë në ditë për 1 qind. lugë. Supë me verdhëz. Hidh një gotë me qumësht 20 gram gjethe të freskëta të qershi dhe ziej për rreth 20 minuta. Prisni derisa supë ka ftohur, dhe pastaj tendosje. Pini supë gjatë ditës në pjesë të vogla. Kur gjakderdhje. Bluaj qershi të freskëta dhe lë të bashkëngjitni për zonat e prekura të trupit nga gjakderdhje, me nosebleeds mund të përdorni si një vrimë hunde tamponi.

Kundërindikimet për përdorim. Përdorimi i pemëve frutore farore të lulëzojë e rrezikshme sepse ata nënshkruan një numër të mjaftueshëm të glycosides helmues amygdalin. Përdorimi i gabuar i të drogës në vend të një tjetër ilaç ose mbidozë mund të shkaktojë helmim me simptoma karakteristike e veprimit të acidit hydrocyanic.