Këmbët djersitje te fëmijët


Këmbët e forta djersitje (hyperhidrosis) zakonisht prek të rriturit. Ndonjëherë kjo gjendje në të fëmijët. Pothuajse të gjitha pediatër thonë se problemi është në fëmijët e grupmoshave të ndryshme, kjo nuk është e madhe, por shkakton shumë bezdi. Si një problem i shqetësojnë shumë nëna të fëmijëve sot le të flasim për çfarë të bëni nëse këmbët e një fëmijës djersë. Përse djerse këmbët në fëmijët? Para trajtimit të përshkruajnë, është e nevojshme për të përcaktuar shkakun që shkaktoi djersitje. Fëmijët e vegjël nën një djersitje vjeçare të duart dhe këmbët është e mundur sepse nuk zgjidhet në afsh të plotë.

Prandaj, në qoftë se fëmija ndjehet mirë, nuk ka treguar shqetësim, sidomos nuk duhet të shqetësohen. Nëse këmbët djerse në fëmijëve nga një ose dy vjet, ndoshta prindërit duhet t'i kushtojnë vëmendje luftës kundër rakit. Zakonisht kur një fëmijë merr të vjetër, prindërit dobësojnë kontrollin e sëmundjes. Dhe absolutisht e padobishme. Ishte në këtë kohë rakit mund të filloni duart e tyre sulmuese dhe djersitje dhe këmbët fëmija është shenja e parë e kësaj. Prandaj, pa marrë parasysh gjendjen shëndetësore të fëmijës, zhvillimin e saj, lufta kundër rakit duhet të çojë në moshën pesë vjeçare. Nëse këmbët e foshnjës djerse shumë, ju duhet të fillojë duke i dhënë atij vitaminë D.


Vetëm mos të jetë për të emëruar dozë. Trego pediatrin e fëmijëve tuaj, atëherë ai do të rekomandojë vitaminë që është e nevojshme për fëmijën tuaj. Në verë, është e dobishme për të hequr fëmijën më pranë detit. Ajrit të freskët, rrezet e diellit të shpërndara, uji i detit - mjeti më i mirë për të parandaluar rakit. Në dimër ju mund të marrë një kurs të ekspozimit UV. Nëse djersitje këmbët në fëmijët më të vjetër, këshillohet me një endokrinolog dhe kontrolloni fëmijën gjëndër tiroide. Kthehu testet për praninë e krimbave, si në qoftë se ka, e humbni jetën e tyre në mënyrë aktive me djersë. Ndër arsyet e mundshme për djersitje të këmbëve tek fëmijët mund të jetë një shkelje e rregullimit të sistemit të enëve të gjakut.

Fight ajo duhet forcim dhe ushtrim. Nëse fëmija juaj është plotësisht i shëndetshëm, ndoshta djersitje këmbët - diçka të trashëguar. Në këtë rast, ajo do të ulet me moshën. Në ndërkohë, të përpiqen për të zbutur atë, pour në këmbë ujë mëngjes e në mbrëmje në temperaturë dhome, gradualisht duke e bërë atë më ftohtë. Provoni një trajtim popullore djersitje këmbët në fëmijët. Mjetet juridike popullore për këmbët djersitje në fëmijët Nëse ju djerse një këmbë shumë fëmijë para se të shkojnë në shtrat të larë ato, thatë e tyre me një peshqir. Sasi e vogël imët këmbët fëmijës njëpasnjëshëm në lisi pluhur leh, veshin çorape të pastra brenda natës.

Në mëngjes, të lani këmbët tuaja me ujë të ftohtë. Normalisht, djersitje, vjen nga këmbët erë. Kjo është për shkak të faktit se aktive djerse jashtë baktereve. Për të parandaluar erë dhe paraqitja e sëmundjeve fungale mund të, duke kërkuar kujdes pasi gjuajti fëmijën, veçanërisht në qoftë se ai kishte një kohë të gjatë për të veshin çizme të gomës. * Lani këmbët tuaja me sapun fëmijë baby, thatë fshij ato, veçanërisht në mes të këmbëve. Pastaj furçë këmbët krem ​​klorhidratit alumini, sasi e vogël me shtesa pluhur bimor. * Pas larjes fëmija juaj të veshin çorape të pastra, preferojnë pambuku, produkte prej liri. * Mos blej çorape të fëmijëve dhe triko e sintetike - ato janë mjedisi më i mirë për jetën mikrobike. * Në çdo rast, në mot të ngrohtë, shtëpitë, le fëmija juaj të ecin zbathur.

Kjo kontribuon në forcim, eliminon këmbët tepruar djersitje. * Kushtoj vëmendje për të "frymë" ose këmbët e foshnjës në dimër, demi-sezon, këpucë verore. * Ndryshimi këpucët shpesh, të thata atë. Mbani këmbët tuaja dhe thembra e këpucë ishin të thatë. * Blej baby këpucë nga materialet natyrore. Masazh terapeutik i këmbët e djersitje Nëse bebe këmbët djerse shumë, bëni një masazh të veçantë. Çdo mëngjes pas zgjimit, masazh thembra tuaja fëmijë e këmbëve, butësisht çikë nga koha, shtypni, fshij këmbët të kuqe të lehta. Ju mund të përdorni massager këmbë të veçantë. Ata janë prej druri apo studs gome janë shitur në dyqane.

Masazh të kalojnë të paktën 10 minuta. Përsëriteni mbrëmje masazh. Me rritjen e djersitje, tregojnë pediatrin fëmijën për të sunduar nga sëmundje të mundshme. Forcon fëmijë, jo qoshe, ndjekin rregulla të thjeshta Gigi