Pankreasit - dietë terapeutik


Vlen të përmendet se pankreasit është një tipar karakteristik - nuk paraqesin "sinjal rreziku" për të kaluar. Ndoshta sepse shkencëtarët kanë vetëm në gjysmën e dytë të shekullit XIX mësuan për ekzistencën e saj. Prandaj, dhimbje akute, papritmas u shfaq në anën e majtë nuk tregon fillimin dhe sëmundje shumë të shpejtë lulëzuar. Për sa kohë që ajo ishte i ekspozuar ndaj faktorëve të pafavorshme dhe i heshtur tashmë kaloi. Në proceset shkatërruese dhimbje akute ajo mund të shkojë në vetëm disa orë, kështu që të kontaktoni mjekun tuaj menjëherë për të shmangur humbjen e kohës dhe nuk presin dhimbje vendos vetë! Dhe jo për të ardhur në një skenar të tillë, gjithmonë kujdeset për pankreas dhe kjo nuk do të ju merr papritur.


Përveç kësaj, gjendja jonë e mirë varet shumë pikërisht nga kjo. Mbajtja atë në gjendje të mirë kërkon një strategji të veçantë, një qasje të veçantë për ushqimin dhe për këtë arsye ofrojnë të flasim për "pankreasit -. Dietë terapeutik"

Ajo është e përfshirë aktivisht në funksionet e ndihmon tretjen e ushqimit dhe hormoneve të trupit. Trupi Conventionally mund të ndahet në tri pjesë: kokë, trup dhe bisht. Koka e saj është të prodhojë dhe sekretojnë lëng pankreatik duodenale. Ajo përmban enzima të rëndësishme për tretje. Enzimat amylase, invertase dhe lactase i përfshirë në avari e karbohidrateve, lipase - në avari e yndyrave, proteazës - proteinat.


Bisht dhe trupi gjëndër përgjegjës për prodhimin e insulinës dhe glukagonit, i përfshirë në metabolizmin e karbohidrateve dhe janë përgjegjës për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Si për të kënaqur të agjencisë që kryen shumë funksione? Në fakt, ajo nuk është e vështirë: ju duhet vetëm për të gjetur se mund të ndikojnë ecurinë e saj. Gastroenterologist shumë serioz në lidhje me mbështetje për "funksionalitetin" të pankreasit, si një sulm të papritur të pancreatitis akute kerkon nje qasje serioze në trajtimin dhe kurimin ajo kërkon respektimin rigoroz të dietës dhe duke marrë ilaçe bimor. Që ne e kuptojmë anatomi, por se si të shpëtoj veten nga dhimbje të forta në anën e majtë?

Dietë terapeutik ushqim në sëmundje pankreatik dhe rregullave të thjeshta do të ju ndihmojë me këtë. Së pari, ju duhet të hani ushqime të vogla, duke shmangur produktet e duke marrë me përmbajtje të ndryshme të proteinave, yndyra apo karbohidratet. Pas kësaj përzierje menjëherë zaplutaye gjëndër dhe kjo nuk do të dini se çfarë për të prodhuar tretjen enzimë. Të tilla "përzierjen" me lot nganjëherë ndikojnë në trupin dhe, pas kësaj, kategorikisht refuzojnë prodhimin e enzimave në përgjithësi. Prandaj, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet kombinimin e yndyrë, carbs, i cili gjendet në ëmbëlsira tona të preferuar me krem ​​dhe patate të skuqura dhe Yasa butë.

Në kombinime të tilla duhet të harrojmë. Mësuar një rregull të thjeshtë: e thjeshtë e ushqimit, kështu që është e dobishme! A nuk e abuzimit të alkoolit, si dhe produkte që përfshijnë preservatives ose ngjyra artificiale - pije e butë, produktet afatgjata magazinimit. Gjithashtu dietë terapeutik për inflamacion të pankreasit këshilluar që të përdorin një sasi të vogël të ushqimeve që përmbajnë fibra papërpunuar. Këto përfshijnë mollë, lakër, karrota, panxhar. Ata janë mundësisht të shuar apo piqem. Pasi të hahet dhe gosti të bollshme për të stomakut duhet të organizoni ditë agjërimi, jepi një pushim. Dhe për të rivendosur atë plotësisht, të marrë disa ditë ushqim të thjeshtë: supë perimesh me salcë kosi, djathi, fruta.

Por nuk e kufizojnë veten shumë të rreptë, sepse i tillë një dietë terapeutik për pankreasit përflakur, një ditë të çojë në faktin se ju mund të bien në mënyrë që askush pak duket. Trupi juaj do të ju falenderoj në qoftë se ju do të marrë çdo gjë në moderim, duke mos harruar ditët agjërimi. Ball pankreasit produktet e saj të preferuar, domethënë blueberries në çdo formë (të freskëta, të thata ose të ngrira) ose manit. Ajo gjithashtu do të jetë i lumtur të marrin pije të tilla si infuzion i rrit hips çaj dhe akacie lule nga Sophora. A nuk e lënduar atë dhe çaj nga rrënja mashtruese, rodhe apo çikore.

Prandaj sëmundje terapeutik dietë e pankreasit duhet të përfshijë këto produkte. Përveç kësaj, "trupi i gjatë i heshtur" i ndjeshëm ndaj stresit dhe stresi nervor, dhe për këtë zbatimin e suksesshëm të funksionit të saj endokrin është kryesisht për shkak të gjendjes së sistemit tonë nervor. Insulinë hormon është përgjegjës për lirimin e glukozës nga gjaku në indin dhe hormonit qelizor glukagonit - nga ndarjen e glycogen dhe lirimin e glukozës në gjak gjatë shërimit. Ky mekanizëm mundëson rregullore për të mbajtur sheqerit në gjak në të njëjtin nivel, normë është 3,5-5,5 mg / dL. Stresi i vazhdueshëm përshpejton konvertimin e glycogen ndaj glukozës.

Njerëzit shpesh të nënshtruar ndaj stresit, me rritjen e sheqerit në gjak. Niveli i vazhdueshëm i 6-7 mmol / l të ndikojë negativisht në funksionimin e pankreasit, i cili krijon një nga sëmundjet e përbashkëta të kohës sonë - llojin e diabetit 2. Asnjë dietë terapeutik që pankreasi nuk arrin, në qoftë se ju jeni gjithmonë nervoz. Ruaj veten nga Sëmundjet e padobishme vetëm duke ndjekur rregullat e thjeshtë. Mos hani një shumë të produkteve të ndryshme menjëherë. Mos harroni se çdo ngarkesë domosdo kërkojnë shkarkimin. Pas një dite të vështirë të emocioneve dhe stresit është e nevojshme për të organizuar një burim të vërtetë.

Vyspitsya të lartë të keq, Ne do të ecim, të pushojnë, të natyrës z'yizdyvshy. Mos harroni të ulen në tryezë ngrënie vetëm në një humor të mirë. Përndryshe hekuri në anën e majtë të një mendje