Bedstraw - aplikimit, prona, trajtim, Photos


Përshkrim.

Podmarennyk verdhë (vërtetë) - bimësie shumëvjeçar deri në 0,80 m në lartësi me se-meystva marenovyh. Tallje, ishin të mbuluara me shpohet, katërkëndësh, duke u ngjitur. Lë glabrous, uzkolineynye, fund i mbuluar me qime gri në top - gjelbër të errët. Gjethet janë qerthull 8-12 copë. Lulet janë të verdha, të vogla, të mbledhur në tufë lulesh apikal paniculate. Lule në korrik-gusht. Fruta - arrë. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "bedstraw - aplikimit, pronat, trajtim foto".

Shpërndarja.

Bedstraw bimë të verdhë të shpërndara në të gjithë pyjeve-stepë dhe pyjore zonën e.

Ajo rritet në një per-Polin, pyje, livadhe, scrublands.

Çorape.

Për të përgatitur medikamentin mbi-përdorimin e podmarennyka së tokës. Bimët Gras grumbullojnë pe-periudhen e në lulëzim e saj, pastaj ai u tha në një zonë të ventiluar ose në hije në ajër.

Bedstraw - Photos.

Përbërja kimike.

Verdhë Podmarennyk përmban vaj esencial, dhe bojë Dubil, pa marrë parasysh acid limoni, saponins, glycosides (rubiazin, asperulozid dhe haliozid).

Bedstraw - pronat.

Verdhë Podmarennyk zbut nervor syste-m siguron veprim spazmolitiche-mekanik, shëron plagët, Hemostatic, diuretik, laksativ dhe pronat e veta.


Bedstraw - përdorimi.

Në praktikën e barishte tradicionale mjekësi ekstrakt nën-marennika verdhë është përdorur për të trajtimin e bolez-saj veshkat dhe mëlçinë, ekzemë, hidropizi, ekzemë dhe chi-gji. Bimë është përdorur në trajtimin e pagjumësi-ke, nervozizmi, spazëm-si zorrët, çrregullimit emocional dhe në shkelje të PI-schevareniya. Si ndalesa të qarkullimit të gjakut dhe binder do të thotë bedstraw verdhë rekomanduar për hemorroide, endometritis, hundës dhe menstrual krovote-Cheney.

Bimët barishte infuzion bedstraw verdhë aplikuar jashtë si nje locion, vaska, fasha dhe rreth-larja në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, përfshirë plagëve shërimit dobët, ulcerën sepse, skuqjet e lëkurës.

Pluhur spërkatën me herbs mbjell sores, plagët, ulcerat dhe djegie.

Siç përdoret në trajtim të bedstraw.

Infusion-financave në incidencën e veshkave.

1 njëqind-Kahn derdh ujë të valë 2 h. L. Bimët Gras bedstraw, pas ftohjes filtër dhe nxjerrjen e lëndëve të para shtrydh. Merrni 1 tbsp. l. 4 g. Per ditë.

Infusion në bolez-onthem menstruacioneve.

Pour 2 gota ujit të vluar 2 tbsp. l. bar dhe bedstraw 01:00 verdhë këmbëngulin, dhe pastaj të filtruar. Merrni 4 g. Per ditës për 0,5 gota e ushqimit.

Nervore infuzion në z shkelje.

1 litër ki-thembra krijoj 10 gram bedstraw barit dhe të lënë atë për dhjetë minuta, pastaj filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para.

Merrni 3 g. Per dite te 1 njëqind-Kahn.

Contraindications.

Podmarennyk verdhë kundërindikuar në shtatzënisë. Ju lutem vini re se kjo është helmues, kur lulëzuar!