Bozhure si një bimë medicinale


Përshkrimi peonies drogës. Bozhure - një bimë medicinale, përveç shumëvjeçare me të trasha, zhardhokët zgjatur rrënjë. Ajo i takon familjes së buttercups. Lartësia e saj bimore prej rreth 80 cm. Çdo vit, zhardhokët shqelma vështirë, i përafërt dhe të trasha rrjedh me gjethe dhe me lule të mëdha të bukura. Lë - kompleks, i ndarë. Në fund të lule është leatherback 5 sepals pa pagesë. Petals Corolla - 5-12 purpurtë. Lulet janë zakonisht të dyfishtë si stamens kryesisht konvertohet në petals Corolla. Ka disa vezoret flokë lule dhe shumë stamens. Lule diametër - 12 cm.

Peonies lulëzim ndodh në fund të maj-qershor. Mjekim Peony Photo. Shpërndarja. Bozhure Medicinale (Paeonia officinalis L.) - është një lulja e preferuar e shumë cirk. Atje ai dhe Azinë Jug-Lindore apo Evropë. Në rritje. Peonies Ndarja më e mirë race e tubers vjetra. Rrënjët Pranvera e rastit mbjellë llambë në një distancë prej 1 m larg. Ata gjithashtu mund të jetë rritur nga pasardhësit që më parë se të shkojnë keq, por është ende metodë mjaft e mundimshme, dhe fidanë të fillojnë të lulëzim vetëm në vitin e tretë. Çdokush që rritet peonies dinë se pothuajse të gjitha varieteteve dhe specieve - janë helmuese.


Prandaj, për qëllime mjekësore i holluar lule bozhure medicinale me ngjyrë vjollcë. Të gjitha bimët e tjera dhe sidomos me të bardhë apo trëndafili lule - absolutisht jo të pranueshme. Çorape. Përgatitjet janë subjekte bimë lule petal. Ata mbledhin peonies plotë lulëzuar para se ata të mblidhen shkërmoqet. Pas mbledhjes ata menjëherë të thata për të ruajtur ngjyrën. Pastaj dyqan në një anije të thatë të errët në zonat ku nuk të ekspozuar ndaj diellit. Rrënjë bozhure gërmuan nga toka në pranverë. Ndonjëherë korrur farën. Përbërja kimike. Struktura e pions është taninet, mukusit dhe peonidin kuqe bojë.

Rrënja përmban Alkaloid peonin fara bozhure - perehrenin. Pronat medicinale e lule bozhure dhe zbatimi i saj. Peony aplikuar në mjekësinë popullore për përdhes, epilepsi, konvulsione dhe spazma të të gjitha llojeve. Rhizomes janë përdorur peonies? 8%
1 si anticonvulsant, anti-inflamator, analgjezike agjent per trajtimin e derdhjet e gjakut në retinë, sëmundjeve gastrike, hepatiti infektive, diabeti, kanceri, në nefrit, sëmundjeve gjinekologjike, belyah dhe hipertensionit. Zierje Uji i rrënjëve të bimëve që përdoren në ciklin menstrual, si një mjet për të rritur shpërndarjen e qumështit të gjirit, expectorant, qetësues, ilaç diuretik për ulcera peptike dhe kancer të stomakut, kolit spastik, gastrit me ulur sekretimit të stomakut, dhe për të përmirësuar oreksin.

Rrënjët supë mund të përdoret për ftohjet, tuberkulozi, pneumoni, bronkit, në mesin e mjete të tjera. Tretësirë ​​e rrënjëve bozhure ka një efekt qetësues. Ekstrakti i rhizomes mbi alkoolin përdorur për të trajtuar aneminë lidhur me hemorroide. Rrenjet e bozhure bimëve medicinal, njëpasnjëshëm pluhur përbërë nga kockat shërojnë melhem në fraktura. Me gjethe të pjekur dhe rrënjët e peonies në Mongoli përgatitur çaj. Bozhure trajtim mjekësor. Për trajtimin e epilepsisë dhe krizës kur ajo përshtatet të përgatisë një supë 20-40 gram copëtuar të thata rizomat peonies, derdhje një litër ujë.

Supë të sjellë një çiban, filtër. Të supë ftohur pini gjysmë gotë me 3 g. Per dite. Gjithashtu kjo zierje ndihmon me dridhje, excitability tepruar të sistemit autonom, dhimbje të tretjes, përdhes dhe urinës të ulët. Përdorni për trajtimin e këtyre sëmundjeve ajo ka për t'u vazhdueshme - në hënë intermittently per 2 - 3 javë mes tyre. Contraindications. Kur abuzimi i drogës që dalin simptoma të helmimit - dobësi, marramendje, vjellje, vjellje, dhe diarre.