Bozhure - përdorimi, contraindications, përshkrim, trajtim


Peony - përshkrim.

Peony (Marino rrënjë) - një barishte gjithëvjetor në 1 metër në lartësi me se-meystva Pionova. Rrënjët-lart e saj me mish gisht-i spikatur rrënjët mnohohlavoe. Rrjedh mbuluar me gjethe në krye, ribbed, i drejtë. Gjethet janë të ndarë në grimca të zgjatur, të gjelbër të ndritshme, të zhveshur, alternative. Lulet janë të ndritshme të kuqe, të mëdha. Humbje e ngjyrës maj-qershor. Fruta - kartë sferike me plot fara rrethit, të cilat sozre-ing në gusht-shtator. Mësoni më shumë për të ju bimë nga neni "Peony -. Përdorimit, Kundërindikimet, përshkrimin dhe trajtimit"

Shpërndarja.

Peony rritet në zonën pyjore Euro-ropian pjesë e Rusisë, Lindore dhe Siberia Perëndimore.

Ajo rritet në pyje të përziera, livadhe, clearings në grasslands verior.

Çorape.

Për qëllime mjekësore korrjes bar dhe cor-nevischa me rrënjë bozhure. Grass Peony ruajtur ato deri blooms bimore, rrënjët - në vjeshtë. Ata gërmoj, të pastër, të larë me ujë të ftohtë. Mbledhura të para të thata në një temperaturë që nuk i kalon 60 ° C ose jashtë nën mbulesë.

Përbërja kimike.

Në bozhure rrënjë përmban minerale, taninet, sheqerna, Alka-shkuar, niseshte, glycosides salicin, vaj esencial, organik-ki acid, tannins.

Pronat farmakologjike.


Bozhure bimë shmangur një pro-tivovospalitelnye, analgjezik, Cro-voostanavlivayuschimi, diuretik, qetësues dhe pronat e-We antispasmodic.

Peony - përdorimi.

Droga bozhure janë qetësuesve në asnjë-sonnitse, krizë nervash, shtetet e shtypur dhe çrregullime neuro-vaskulare, ijë. Ata rrisin efikasitetin, të reduktuar dhimbje koke dhe lodhje, përmirësimin e gjumit.

Në praktikën e mjekësisë tradicionale bimore është përdorur në shtetet Do-horadochnyh, gjakderdhje, Ulçera stomak, epi-LEPSE paralizë.

Zierje e rrënjë bozhure - diuretik me gurë e rërës në urinar-pu zyre dhe veshkat dhe në të ujit-Kyo.

Infusion i farave përdoret për trajtimin e gjakderdhje mitrës, dhe gastritit.

T tharë pluhur rhizome bluaj në bimë të rekomanduar për trajtimin e n-Morrow.

Bimët rrënjë infuzion për rritjen e kokës larë rritjen e flokut, ajo është përdorur në sëmundjet reumatike.

Trajtim.

Infusion në nervor Dis-stroystva.

1 njëqind-Kahn i hedh ujë të vluar 1 orë. L. Bozhure rrënjët dhe të insistojnë 10 minuta, pastaj filtruar. Merrni ditë.

Infuzion i përdhes dhe reumatizma.

3-Stuckey na mbush ujë të vluar 1 orë. L. bimët dhe rrënjët, të mbështjella, ata nisen për në rreth një orë, pastaj të filtruar.

Merrni 1 lugë gjelle infuzion. l. 3 g. Per ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Supë me spazma gastro-ki-shechnyh.

1 njëqind-Kahn ujë të nxehtë pour 2 - 3 gram rrënjë bimore bozhure dhe çiban për 15 minuta në ngrohje të ulët, pastaj të ftohtë dhe të thahet nëpër napë. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë para ushqimit. Supë mund të përdoret gjithashtu si një kompresë në sëmundjet reumatike.

Tretësirë.

100 ml vodka derdh 10 gram rrënjë bozhure dhe bimëve e pastaj të lënë për 2 javë, mos harroni të shkundur periodikisht fund filtri, shtrydh të lëndëve të para. Merrni 30-40 pika 3 vjet.

ditë.

Preparatet farmaceutike.

Përgatitja "Tretësirë ​​e bozhure" - pini 30-40 pika 3 herë në ditë.

Peony - contraindications. Peony - toksik. Ndiqni dozen! Para-Pion Parati nuk këshillueshme për të marrë pleqsh e beremen-it gratë.