Cod përfitimet e naftës të mëlçisë dhe dëmet


Gjithkush e ka njohur gjatë se mëlçisë cod naftës ka shumë prona të këndshme dhe të dobishme për trupin tonë. Kjo delikatesë e shijshme dhe produkt i dobishëm për organizmin. Megjithatë, çmimi i jar vetë flet për veten! Por, për këtë arsye dhe për faktin se ajo me të vërtetë është një ekspertë të vlefshme ushqim deti - nutritionists rekomandojmë marrjen e naftës të mëlçisë cod për qëllime shëndetësore. Por është mish i dobishëm apo të ruajtura? Për të kuptuar më mirë këtë, le të konsiderojmë se çfarë përbën cod konservuar mëlçisë naftës, përfitimin dhe dëmtojnë shëndetin e tyre. Në mënyrë për të parë nëse vaj të dobishme apo jo të mëlçisë cod, e konsiderojnë përbërjen e tij.

Çfarë është përdorimi i mëlçisë cod? Shkencëtari i madh Avicena, i cili ka jetuar në kohët e lashta, të përshkruara pacientët e tyre për të marrë mëlçisë cod për parandalimin dhe trajtimin e vizionit. Edhe pse ai nuk e dinte se ajo është e pasur me vitaminë A, e cila trupi ka nevojë për të mbajtur vizion të mirë, por duke qenë një i vëmendshëm, vënë re atë për praktikën e tyre mjekësore. Por ajo gjithashtu kontribuon në punën e mirë të trurit, veshkave, forcimin e dhëmbëve, zbutjen e lëkurës dhe rritjen e flokëve të bukur. Struktura e këtij delikatesë janë asimiluar me lehtësi nga proteinat e trupit tonë janë të përbëra nga aminoacidet: triptofanit, lysine, methionine.


Methionine, për shembull, një "shenjë paralajmëruese" e epinephrine dhe norepinephrine - hormoneve që janë të prodhuara nga lëvore veshkave.
Një tjetër i dobishëm se vaji mëlçisë cod? Përbërja e tij është vitamina të tjera. Për shembull C, vitamina B, vitaminë D, acid folik, kalcium, zink, fosfor, natrium, magnez, jod, kalium, hekur, dhe bakrit. Dhe më e rëndësishmja, ata gjithashtu gjetën atë në trup lehtësisht të tretshëm formë. Elemente të tilla si hekuri e nevojshme për të parandaluar aneminë, bakër ka veti anti-inflamatore. Vitamina D dhe kalciumi përmirësojnë shërimin thyerje, kjo e fundit rekomandohet edhe për parandalimin e osteoporozës. Të naftës dhe të shëndetshme njerëz dobishme mëlçisë cod, të tilla si ato që janë rritur vazhdimisht aktivitetin fizik dhe një rritje - fëmijët gjatë rritjes intensive.

Është nënat shumë të dobishme dhe shtatzëna për shkak se ajo forcon sistemin imunitar. Përdorimi i vajit të mëlçisë cod gjatë shtatzënisë dhe laktacionit përmirëson inteligjencën e fëmijës. Përveç kësaj, mëlçisë cod përmban heparin. Kjo substancë përdoret për normalizojnë koagulimit të gjakut dhe për parandalimin e trombozës. Mëlçisë cod naftës ul presionin e gjakut, normalizimin e rrahje zemre në aritmi. Ajo gjithashtu ka veti analgjezik, si ajo përmban një substancë e cila shkatërron enzimat që dëmtojnë nyjet. Vaj cod mëlçisë përmban një sasi të vogël të yndyrës, dhe kështu kalori. Që përfshihen aty yndyrna të përbëhet nga omega-3 acide yndyrore, të cilat janë përgjegjëse për reduktimin e nivelit të kolesterolit dhe membranave qelizore të gjakut të bëjë më elastike, elastike.

Prandaj, mjekët rekomandojnë atë për pacientët arteriosklerozës dhe diabetit. Të gjitha këto fakte tregojnë për naftë mëlçisë cod, por ajo mund të jetë e dëmshme. Konserva cod mëlçisë naftës - keq Para së gjithash, ajo është e dëmshme për njerëzit që janë alergjik ndaj produkteve të peshkut. Mund të lënduar dhe të bëjë njerëz të shëndetshëm në qoftë se ajo është një, nuk ka bridou. Në këtë rast, të fillojë probleme në stomak dhe mëlçinë e tij. Ekziston gjithashtu një nevojë kjo si individë me presionin e ulët të gjakut. Për fëmijët, ndalesat specifike për to, pasi nuk ka rekomandime të qarta. Në këtë rast është e nevojshme që të shikojmë në të reagimit, mosha, gjinia, pesha, sëmundjen e tyre aktuale para se të filloni të shtuar në mënyrë aktive të mëlçisë vaj cod ushqim.

Ajo është me vlerë dhe të konsultoheni me mjekun tuaj dhe dietës. Në funksion të faktit se cod vaj të mëlçisë dhe kështu i pasur me vitaminë D dhe kalcium, ajo është e kundërindikuar për njerëzit me rritjen e nivelit të kësaj vitamine dhe minerale. Nutritionists nuk e rekomandojmë atë në gurë në fshikëz fshikëz e tëmthit dhe veshkat. Njerëzit që vuajnë nga rritja e funksionit të tiroides, ajo gjithashtu i kundërindikuar. Pra, si ju mund të shihni në ndjekje të gjithë të dobishme dhe mund të dëmtojë duke ngrënë çdo gjë pa dallim. Pra, mos harroni se të gjithë duhet të jetë në moderim! Carolina,