Piqem bukë në shtëpi në shtëpi


Bukë piqem në kushtet e banesës ose në shtëpi private, kur nuk kishte asnjë punë të vështirë, ndërsa ai shkonte për të shijshme dhe të shëndetshme. Sigurisht, shumë wondered pse fabrikën e shijshme shtëpi bukë. Përgjigjja është e thjeshtë: ai e bën makinën e fabrikës dhe në shtëpi - loving armëve. Nuk është çudi që ata thonë se procesi pjekje nuk mund të trajtohen me një humor të keq sepse grumbull të gjithë negative juaj transmetohet në brumë dhe bukë shkon me të meta. Shpesh ju dëgjojnë frazën: pashpirt bukë bosh - është vetëm për siç thonë ata dhe. Dhe që asnjë copë bukë - gjithmonë të shtrënguar, atëherë ajo duhet të jenë të përgatitur siç duhet.

Këtu dhe më lejoni t'ju them se si ne piqem bukë shtëpi në shtëpi, e cila, përveç humorit të mirë dhe shpirt të pastër, është e nevojshme të piqem bukë në shtëpi. Që të filloni të listës përbërësit e nevojshme: miell, maja, sheqer, kripë, yndyrë, ujit, aditivët.
Ushqimi duhet të jetë i freskët dhe me cilësi të mirë, jo për shkak kaluara. Miell. Për pjekje miell gruri të mund të marrë çdo lloj, bashkojë atë me një tjetër lloji. Diplomuar i jep aromë delikate e bukës. Miell Malt - shtoni arrë shije. Nga përzierje e shije pikante thekre shkon. Pearl - i jep bukën e ëmbël, dhe misri - më të mirë për të minimizohet.


Për bukë brumë është i shëndetshëm dhe të lirshme duhet të njom me oksigjen, e cila Shosh miell, në proces, të bëjë një depresion në mes. Maja. Maja ngjeshur i freskët duhet të jenë të lehta dhe të lagështisë (afat - vit në t 4 gr.S). Frozen duhet të ruhen në frigorifer. Kimik i ruajtur për më shumë se 24 muaj. Është e rëndësishme për të përcaktuar normën e saktë, që nga mungesa e rritjes brumë, dhe me një tepricë - "bie" ndërsa pjekje. Në mungesë të përdorimit maja zëvendësues - lugë gjelle konjak, plus efektit të njëjtën shije. Dhe kështu mund të bëni: patate të papërpunuara integruar imët hekura dy.

Shto artikull. l. Sheqeri, p. L. kripë, p. l. ujit. Llokoçis dhe të lënë. Pas 8-10 orë maja shtëpi janë gati. SUGAR. Aromë delikate dhe sheqer i freskët buke ofron. Kur përdorni mjaltë ose melasë, brumë vjen më tender. Nëse ndodh një gabim në proporcione nuk kanë të shpërndarë në të lëngshme dhe përzierje me brumë, dhe më të madhe, të bëjë përzierje të re të freskët dhe të kombinuar me të vjetra. SALT. Kripa është përgjegjës gjatë fermentimit sepse pa të, edhe nëse ju jeni në një dietë. Fine normalisht shtohet miell nëse ajo vakt, pastaj i holluar në ujë ose qumësht, me sedimenteve dhe kasetë hequr.

Me nedosil ose lëvizur do të jetë më e vështirë, prandaj, kërkon normë të saktë. Fat. Kërkohet të bukës do të mund të ruhen për një kohë të gjatë. Përdorni ndonjë vaj. Kur shtuar në brumë, ajo duhet të jetë i shkrirë dhe të ftohur. Balanca midis yndyrë dhe ujë është e barabartë me 0.5 përqind. 2 c. Vaj të nxehtë ndalon procesin e fermentimit. Liquid. Për gluten që jep testin e viskozitetit, është e nevojshme për të shtuar lëngun. Qumësht ofron elasticitet, butësi, shkëlqimin, rrit afat. Likuid është shtuar për të ftohtë. SHTESAT. Vezë të bërë brumë të ashpër, ai bëhet i brishtë dhe fillon të shkërmoqet, kështu që të jenë të kujdesshëm me ata.

Jo të gjitha amvise përdorin ato. Rregulla rrush, arrë apo lulekuqe, normën e - 0,5 c. 2 c. lëngshme. RREGULLAT 1. Përdorni një recetave të besueshme. 2. Produkte të bërë bukë duhet të jetë në temperaturë dhome. Maja tretur në një gjysmë gotë me ujë të ngrohtë, pastaj shtoni pjesën tjetër të lëngshme, vaj dhe erëza. Kur metodë sfungjer, përzierje vezë me miell, yndyrë dhe kripë dhe përbërësit e tjerë të brumit, pastaj - të lidhë. Shije Perestoyav e brumë bukë përkeqësohet. A nuk e vënë atë në mbrëmje. Fermentimi i trashë brumë ngadalëson, të lëngshme - çon në pjekje të dobët. Për të shtuar shijen dhe shkëlqimin, ju mund të vënë atë në frigorifer brenda natës.

Ruajtja lagështia në ndihmën furrë vënë atë, një gotë me ujë. Për të testuar gatishmërinë e bukës, Pierce shkojë ajo në fund. Ajo duhet të mbetet i thatë, pa asnjë fërkimit. A nuk nxitojnë për të hequr copë përfunduar. Turn off furrë dhe të lënë atë aty për 10-15 minuta. Copë Përbërësit: Miell - 700 g. Oil - 2 tbsp. l. Gjalpë - 160 gram. Qumësht - 300 ml. Uji - 100 ml. Vezë - 2 copë. Thatë maja - 2 tbsp. l. Sheqer - 150 gr. Salt -. 2 h L. Maja race në ujë të ngrohtë, të kombinuar miell (300 gr.). Përzierje me kripë, sheqer dhe 1 vezë.

Shtoni qumështin dhe gatuaj brumë i mbuluar me një batanije të ngrohtë. Pas 04:00 shtoni një vezë të dytë, miell, gjalpë. Mixes 10 minuta, të mbuluar me një peshqir dhe përsëri izolim. Gjysmë ore më vonë, hedhjen atë në, spërkatën me miell, tavolinë - gatuaj. Kur ndaluar ngjit në duart tuaja, formojnë një copë të. Grease pan me vaj dhe të lënë atë për 15 minuta copë. Atëherë dërgoni një letër për 1,5 orë në furrë në 200 t oz. S.
PATYR - BUKË Uzbek
Miell Gruri - 800 gr: Përbërësit. Oil - 400 gr. Qumësht - 250 gr. Uji - 50 oz. Thatë maja - 1 tbsp. l. Sheqeri -. 1 tsp L. Salt - 2 h.

l. Procedura: Shkrihet maja me ujë, shtoni qumësht, miell, sheqer, kripë, vaj. Mix në një qëndrueshmëri të butë dhe të ngrohur deri 03:00. Si brumë është i përshtatshëm, gatuaj brumin të ritmin duart. Ndani peshë në 15 pjesë, secila e mbështjellë në një simite. Kruglyashok rrokulliset në një tortë të vogël, lehtë shtypni në mes të rrugës qelqi dhe pikëlluan me një pirun. Vendos tortë në një fletë pjekje të ngjyer në miell dhe të lënë për 20 min., E mbuluar me leckë. Pastaj piqem bukë për 20 minuta. Në një furrë preheated.
bakinka,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!