Majdanoz Curly - karakteristika të bukur, trajtim, përshkrimi, përdorimi, contraindications


Përshkrim.

Barishte medicinale dyvjeçar për 1 m në lartësi me ombrellën semeyst Island. Në vitin e parë të jetës formon bashkëpunimin alence dhe rozetë basal e lë; në vitin e dytë të jetës hedh degëzuar, të rrumbullakëta, rrjedhin i drejtë. . Root majdanoz verdhë-bardhë, i hollë, me mish, deri në 0,30 m gjethet Bimët - trigjethësh-dissected. Lulet janë të verdhë-gjelbër, jo, të drejtë, të mbledhura në Cyme. Lule në qershor-korrik. Fruta - dvusemyanki. Ros-tion ka një erë të veçantë. Gjej më shumë në lidhje me ju bimore nga artikullin "majdanoz kaçurrel -. Karakteristika të bukur, trajtim, përshkrimi, përdorimi, contraindications"

Shpërndarja.

Curly etsya majdanoz kultivi në një barishte me erëza.

Çorape.

Në mënyrë që të përdorin medicinale rrënjët, gjethet dhe bimët ASW di.

Rrënjët kaçurrel majdanoz gërmuan në vjeshtë në fund të vitit të parë ose në vitin tufë OBT - në pranverë.

Frytet janë korrur gjatë pjekurisë dylli-ing.

Lë rezervave në rr vitin e bimësisë 1. Ata janë përdorur të freskëta apo të thata në ajër të hapur në hije, të përhapur në një shtresë të vetme. Pas tharjes gjeth hequr.

Përbërja kimike.

Lë dhe rrënjët përmbajnë flavonoids majdanoz kaçurrel, slozh-ing vajra esenciale, vitamina B, PP, acid Askorbik reja, minerale, Caro-ting.


Frutat gjetur vaj yndyror, vaj esencial, glycosides dhe flavonoids.

Pronat farmakologjike e majdanoz.

Majdanoz jep biliare-honnoe, diuretik, spazmol-demokratike, efekte anti-inflamatore dhe bën të dalë djersë në trupin e njeriut.

Droga bimët përmirësuar muskujve ton zorrë, muskujve të butë të mitrës, fshikëz, përmirësojnë PI-schevareniya dhe të stimulojë oreksin.

Aplikimi.

Në praktikën e mjekësisë tradicionale bimore është përdorur për inflamacion të prostatës, sëmundjen gur tëmthi dhe guri veshkave, çrregullimet e ushqimit-bllokim, ciklit menstrual, edemë kardiake.

Supë Curly majdanoz rekomandon Xia për aplikimin e jashtme në Pedi-kulozu si agjent insecticidal.

Barishte lëng përdoret për obez-bolivaniya kafshon kafshëve dhe për të hequr njollat ​​e moshës dhe Freckles.

Bimët lëng lyej kafshimin e insekteve.

Medikamente.

Infuzion i urolithiasis.

Brew 1 filxhan ujë të vluar 1 orë. L. përzierje e rrënjët dhe gjethet e freskëta të dredhur Petrusha-ki. Insistojnë, përfundoi, 2 - 3:00 pastaj filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para. Ju lutem Prano-në 1/3 filxhan 3 g. Per dite para ushqimit.

Infuzion me dyskinesia tëmth.

250 ml ujë të ftohtë derdh 1 h.

l. bllokuar-ekzistuese farë majdanoz kaçurrel dhe 08:00 këmbëngulin, atëherë filtruar, e shtrydhur materiale. Merrni 0,5 filxhan 3 - 4 vjet Një ditë për 1 / 03:00 ushqimit..

Infusion në th meteoriz.

litra ujë të ftohtë pour 1 h. l. melchennyh fara kaçurrel majdanoz dhe 08:00 insistojnë White, pastaj thahet me napë. Mbani në parimet-3. l. çdo 2 - 03:00.

Infusion-në nerehulyaren to menstruacioneve.

një pintë ujë të valë pour ftohtë 1 orë. l. fara të vogla-qeveritare e majdanoz dhe 08:00 këmbëngulin, atëherë filtruar. Merrni 2 tbsp. l. 3 g. Per ditë.

Infuzion me prostatës së.

1 filxhan të valë Brew ujit 4 orë.

l. Rrënjët melchennyh e bimëve majdanoz kaçurrel, atëherë insistojnë 15 minuta, kullimin me napë, shtrydh të lëndëve të para.
In-marrë 1 tbsp. l. gjatë ditës.

Infuzion për përdorim të jashtëm.

1 litër ujë në temperaturën e dhomës pour copëtuar bimë bari pas 03:00 insistojnë, filtër, e shtrydhur materiale. Përdoreni si një locion mbi qepallat me ënjtje të tyre.

Tretësirë ​​për aplikim naruzh tion.

1 filxhan vodka derdh 20 gram gjethet e majdanoz të dredhur dhe të lënë për 2 javë në një vend të errët, atëherë filtruar, e shtrydhur materiale. Përdorni për të vajos kokës me flokët me vaj 2 - 3 vjet.

në mos-ndarjes.

Për të trajtuar prostatitis.

Lëng Curly majdanoz të marrë 3 d Një ditë për 1 -.. 2 orë L. brenda 20 ditëve.

Nëse flokët tuaj.

Lëng Curly majdanoz rubbed në lëkurë e kokës, gjysmë ore shpëlarje me ujë të ngrohtë.

Contraindications.

Përgatitjet majdanoz kaçurrel kundërindikuar në përdhes, cystitis akute, nefrit dhe jashtëzakonisht të dëshirueshme gjatë shtatzënisë.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!