Pronat majdanoz të dobishme për Meshkuj


Ne të gjithë jemi të njohur majdanoz perime (kaçurrel). Ajo është e shpërndarë gjerësisht në të gjithë Federatës Ruse. Në thelb ajo është përdorur si një erëza, duke shtuar për të supave, supë dhe perimeve në salads. Kjo është e gjitha e drejtë, por përveç kësaj, në gjethet dhe rrënjët e majdanoz përmban ushqyesve të tilla si acid folik, tocopherol, carotene, vajra esenciale dhe yndyrore, flavonoids. Dhe ai përmban vitamina A, C, B1, B2. Me përqendrimin e vitaminës C madje përpara majdanoz limoni (majdanoz 100 gram acid Askorbik në 4 herë më shumë se limon). Gjithashtu, majdanoz është magnez, fosfor, kalcium, selen (i cili është i njohur të ketë pronat e anti-tumor).

Për disa shekuj, majdanoz, pronat e tij të dobishme janë përdorur në mjekësinë popullore për trajtimin e prostatitis, distension barkut në fëmijët dhe sëmundje të tëmthit-guri, çrregullime të tretjes. Majdanoz janë të rekomanduara për të rritur oreksin dhe për të përmirësuar tretjen. Dhe majdanoz ndihmon të eliminuar kripë nga trupi dhe eshte nje diuretik. Kur hahet një numër mjaft të madh të gjelbër, është shpërndarjen e gurë në veshka, të cilat janë excreted pastaj me urinë. Një tjetër pronë e dobishme e të dredhur majdanoz ndihmë me dobësi të përgjithshme, sëmundjet decompensated të zemrës, diabeti, si antispasmodic dhe cholagogue.


Healers tradicionale përdorni majdanoz në ënjtje të zemrës dhe edemë, ajo ndihmon ruajtjen vizion. Gratë majdanoz rinovon ciklin mujor. Pse është i dobishëm për burrat majdanoz? Pronat e dobishme e njerëzve majdanoz kanë qenë të njohur që nga shekulli i 15-të. Dhe ndërsa francez e përdorur atë për parandalimin e prostatitis dhe si një mjet për të rritur potencë. Kjo është shumë e dobishme për të përtyp majdanoz ose cilantro për restaurimin e pushtetit mashkullor. Ata janë në doza të vogla siguron mbledhje të qëndrueshme. Por ne nuk mund ta teproj - pasi të hahet sasi të mëdha të majdanoz mund të shkaktojë hallucinations dhe nuk mund të ketë gratë ... Nuk është çudi mjeku shefi i Rusisë dhe Shërbimit Federal për Mbikëqyrjen e Mbrojtjes së Konsumatorit 2011/04/11 bërë atë në listën e bimëve narkotike ... majdanoz Deri tani kaçurrel si një drogë !

Megjithatë, rrënjë majdanoz dhe pronat e saj të dobishme përdoren për impotencë, fryrje, gurë në veshka, edeme, sëmundjet e traktit urinar. Në këto sëmundje të pini supë nga rrënjët e saj si një çaj. Ju mund të përgatisë atë paraprakisht dhe ruajtur pronat e të dobishme të majdanoz në dimër, kur rrenjet përgjatë prerë dhe e thate. Gjithashtu pres dhe gjethe majdanoz, thahet dhe për të mbajtur në frigorifer në një paketë të mbyllur. Pastaj në dimër, kështu që kur trupi ka nevojë për minerale dhe vitamina, ju në mënyrë aktive mund të hani majdanoz, e vënë atë në supave, salads gatuaj!

Nga rruga, majdanoz është një shtojcave të perimeve Uro Laax, formula Prostata, Piper, osteo Plus, hudhër, majdanoz, të prodhuara nga PMP standarde farmaceutike në Shtetet e Bashkuara. Unë mendoj se emri "Uro Lax" dhe "formula e prostatës" flasin për veten e tyre! Alexander,