Majdanoz dhe zbatimi i tij në mjekësi


Ka vjen verë, kështu që i përshtatet kohën e duhur për t'u kujdesur për shëndetin e tyre. Së shpejti shtretër rritet herbs e para të dobishme. Ju nuk mund të humbasë këtë kohë. Pas të gjitha, shoots parë gjelbër kalë dori, marule, qepë të gjelbër, kopër dhe majdanoz përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve të nevojshme për shëndetin e njeriut. Ata janë të dobishme dhe të nevojshme, por sot ne do të përqëndrohet në mbretëreshën e kopshtit të gjelbër - majdanoz. Majdanoz dhe zbatimi i tij në mjekësi dhe kuzhinë është shumë popullor. Majdanoz është përdorur si një erëza për enët e ndryshme. Pronat e dobishme e rrënjë majdanoz lejuar atë për të përgatitur lëng shërimit.

Bimë është gjithashtu përdoret gjerësisht në kozmetikë, në prodhimin e drogës për bukurinë dhe shëndetin e lëkurës. Përgatitjet në bazë të kësaj bime janë përdorur për sëmundjet e sistemit urogjenital, gurët në veshka dhe sëmundjeve të tëmthit fshikëz. Por kjo nuk është e dobishme dhe shërimin pronat e majdanoz! Po, teas dhe lëng e majdanoz është përdorur në sëmundjet e syve - katarakt dhe glaukoma. Lëng i majdanoz është shumë i fuqishëm, dhe për këtë arsye, ajo duhet të përdoret vetëm në përzierjeve me lëngje të tjera: karrota, spinaq, lëng selino. Lëng të freskët ka veti të nevojshme për funksionimin normal të veshkave dhe tiroide.


Sidomos lëng i dobishëm i kësaj bime për të forcuar enët e gjakut, arteriet dhe kapilarët. Përdorimi i lëng majdanoz të përzier me lëng panxhar i ndihmon me menstruacioneve dhimbshme. Majdanoz gjatë menstruacioneve. Në këtë rast, lëng panxhar dhe lëng majdanoz i holluar lëng e karrota dhe selino. Një gotë me lëng karrote - gjysmë filxhan lëng të panxhar, lëng selino dhe një lugë gjelle majdanoz. Të gjitha të përziej mirë dhe pini një gotë në mëngjes një orë, pas mëngjes. Që rritjen e imunitetit , dhe për të parandaluar beriberi pranverë vitaminë sallatë kuzhinier nga kjo bimëve të dobishme.

Nuk jam i sigurt se si për të përgatitur një sallatë me majdanoz? Imët rrëzoni një bandë e majdanoz dhe një qepë. Shto diced tyre mishin e një limoni. Pastaj shtoni kripë dhe llokoçis butësisht. Ju gjithashtu mund të imët të shkërmoqet majdanoz të vogël bandë, shtoni një lugë gjelle e sprigs copëtuar kopër, kokë qepë copëtuar imët. Pastaj hekura 2 mollë e papjekur përziejnë ato me herbs dhe sezonin me një grimë e majonezë. Majonezë për këtë sallatë edhe më mirë të përgatitur veten e tyre. I dobishëm pronat e majdanoz në kozmetikë e ka kohë që përdoret nga bukuritë ruse. Ata prodhojnë të lëkurës zbardhjen majdanoz dhe e përdorën atë kur duke hequr Freckles dhe pika të moshës.

Aplikoni lëng e majdanoz për fytyrë është veçanërisht e dobishme për femrat mbi 40 vjet. Për të pastër, të forcojë fytyrën dhe qafën, të hequr rrudhat dhe lëkurës butësi natyrore kthimin në shtëpi kuzhinier maskë terapeutike dhe kozmetike me lëng majdanoz. Mix një lugë gjelle lëng majdanoz me një lugë gjelle salcë kosi. Shtoni në të përzierje një gjysmë lugë çaji lëng limoni dhe përzierje mirë në një masë homogjene. Lyej marrë fytyrën peshë maskë dhe të mbajë për 15-20 minuta. Pastaj lani me ujë të ngrohtë për të cilat një butësi pak për të shtuar sode buke. Lani lëkurën me ujë të ftohtë dhe fshij me një peshqir të butë.

Dhe vetëm në rast se unë ju kujtoj, si për të shtrydh lëng e majdanoz . Së pari, të shkojnë në një mulli mishit me një bandë e rrënjëve (rreth 80 gram), dhe të përfundojë në masë rezulton në napë dhe shtrydh nëpërmjet tij 1 tbsp. l. lëng. Me këtë metodë, shtrydh lëng kurrë të vijë, kështu që përdorni sallatë vakt majdanoz. Ata që duan të dinë se si ta shtrydh lëng e majdanoz me humbje minimale, ne mund të rekomandojë përdoruesit për të lexuar Master shtrydhëse frutash e perimesh lëng ... Dhe mos harroni të aksioneve deri në kohë të "vitaminës gjelbër" për përdorim në të ardhmen.
Për ta bërë këtë, edhe majdanoz lahen duhet të pres, të vënë në letër mbuluar pastër fletë pjekje dhe e thatë në një zonë të ventiluar mirë, nxitje herë pas here.

Ju gjithashtu mund të vënë bimëve në kontejnerë të veçantë dhe të ngrirë në frigorifer. Dhe në dimër, kur vitaminë shumë mungojnë, këto boshllëqet kanë shumë të lirohet. Cheers! Svetlana