Banje parë një foshnje e porsalindur për herë të parë


Filloni të lahet një foshnje e porsalindur ka nevojë vetëm pasi të zgjatura kurrizit plagë në vend. Në këtë kohë fëmija mund të fshij vetëm me një peshqir të lagur. Vëmendje e veçantë i është kushtuar rrudhë në lëkurë. Zakonisht banje parë një foshnje e porsalindur për prindërit herë të parë të kalojnë javën e dytë pas lindjes. Kjo procedurë është e nevojshme për të përgatitur çdo gjë të nevojshme, duke përfshirë një sfungjer të butë, sapun baby, pije jar madh. Banja mund të përdorni llak ose plastike, por i projektuar veçanërisht për foshnjat banje. Të jetë i sigurt për të përgatitur një termometër për të matur temperaturën e ujit.

Fëmija i parë banje Ekspertët rekomandojnë të lahet fëmijën nga 2 në 4 herë në ditë në dimër dhe verë. Pas procedurës, të jetë i sigurt për të hequr ujin e tepërt me një shtupë pambuku fossa kërthizës. Trajtimit të ujit në çdo kohë të ditës, por ajo është e mirë për të bërë atë natë para se të ushqyerit e fundit të mbrëmjes. Gjithashtu rekomandohet banje në të njëjtën kohë. Nëse fëmija juaj është natë në ankth, i keq ndërsa not, do të përpiqen për të kryer procedurën në pasdite, pas drekës, para se të të ushqyerit. Vëzhgoni një temperaturën e dhomës, ku not. Ajo duhet të jetë 20-25 gradë.


Temperatura e ujit është 37-38 gradë. Sigurohuni që dhoma nuk ishte në projekt. Para mbushjes me ujë vaske, kuzhinier në një kavanoz qelqi zgjidhje të errët rozë e Permanganat kalium. Ju do të duhet për të trajtuar kërthizë pas larjes. Mbyllni kapakun e bankës, ruajtur atë në një dollap me kyç që ishte gjithmonë në dorë. Tani, të mbushur vaskë me ujë të ngrohtë zier, i hedh pak e zgjidhjes për ujë ishte një trëndafili dritë. Lahet fëmijën në ujë me Permanganat kalium, ju duhet të plotësoni plagë shëruese nga kordonin e kërthizës. Ujit për larje duhet të zier dhe të ftohur për rreth 2 muaj. Procedura e parë nuk duhet të marrë më shumë se 3-4 minuta.

Fëmijët sapun nuk e përdorin më shumë se 2 herë në javë. Që më parë, të përgatisë të gjithë e nevojshme. Vendos këto objekte i ardhshëm në banjo, kështu që ata nuk ishin të pranishëm për një moment të lënë fëmijën tuaj pambikëqyrur. Për procedurat e ujit që ju duhet për të përgatitur: dush pastër, sapun baby, peshqir të butë për të fshirë të pastër peshqir, të ngrohtë për të përfunduar fëmijën pas banjës, swabs pambuku, pelena, pelena. Gjithashtu duhet dy xhaketa, dritë dhe nxehtësi. Dy Bonnet: të lehta dhe të ngrohtë. Të jetë i sigurt për të përdorur dush të fëmijëve. Lahet fëmijën tuaj në banjë ulje mund të jetë vetëm gjashtë muaj. Për lehtësi, një qëndrim të veçantë.

Disa këshilla për notim: Në trajtimet e para të ujit nuk përdorin çdo kozmetike përveç sapun fëmijë.
Mos përdorni shampo dhe shkumë vaske. Ato mund të shkaktojnë alergji. Sfungjer të butë për larjen e rekomanduar 3-4 muaj të moshës. Kjo mund të përdorin vetëm topa të mëdha pambuku. Përdorimi fëmija shampo mund të jetë 5-6 muaj të moshës, jo më shumë se 1 herë në javë. Shkumë dush mund të përdoren pas 1 viti. Banje parë Plotësoni vaskë 15-20 cm. Kur banje një fëmijë duhet të mbetet në kokë thatë, supet dhe gjoks.

Tjetra, vendin një brokë të ngrohtë (36 gradë) me ujë të zier për shpëlarje. Zhvishet fëmijën, të ngrihet dhe me kujdes më i ulët në ujë gradualisht. Fëmijë duhet të jetë i zhytur në ujë, dhe koka e tij duhet të vendoset në bërryl baba ose mom. Kjo kokë mbrapa dhe mbani dorën tuaj të majtë. Tani për dore shtupë pambuku shkumë sapuni butësisht larë tij gjoks, këmbët, duart, organet gjenitale fëmijë. Pastaj kthejnë atë në bark, duke mbështetur kokën dhe gjoks, rrah përsëri. Tani kreu shtupë Lather. Pastaj pije atë me një enë. Llum sapun nga koka butësisht pije të sapunit nuk e kam marrë në sy.

Kjo duhet të bëhet në drejtim nga para për të mbështetur, dhe jo anasjelltas. Child shpëlarje tërësisht për të lëkurës nuk ka gjurmë të sapunit. Pas banje dhe shpëlarje, hiqni fëmijën nga banjo, shpejt zakutayte atë në peshqir të butë dush. Vënë në tryezë në ndryshim. Thithëse lëvizjet e foshnjës fshij ujit të tepërt, duke filluar nga koka. Fshini lehtë, duke filluar nga barku në shpinë. Me kujdes fshij folds e lëkurës, qafën, zona underarm dhe ijë. Nëse lëkura foshnja është shumë e thatë, ju mund të përdorni vaj fëmijë ose krem. Tani ajo është e nevojshme për procesin e kërthizë. Type në zgjidhjen tubth e peroksid hidrogjeni (konsistencës tregoni mjekut të fëmijës suaj).

Pikoj mbi kërthizë 2 pika, pastaj çik një copë leshi pambuku. Në vend të kësaj peroksid mund të përdoret bojë jeshile apo zgjidhje solide e Permanganat kalium, që ju e keni përgatitur më parë. Tani fëmija mund të vishen dhe ushqim. Pas pare trajtimet e ujit bandë e fëmijës çdo ditë, derisa ai kthehet gjashtë muaj. Pas 6 muajsh. në tetëmbëdhjetë muaj fëmija mund të blej një ditë. Të jetë i sigurt për të ndjekur temperatura e ujit për not. Përdorimi i parë i ujit 37 gradë zier. Pas gjashtë muajsh, uji mund të jetë ndezur 36-36,5 gradë. Në bathings parë deri 6 muaj. Kohëzgjatja e trajtimit duhet të jetë 5 minuta.

Pas 6 muajsh. 1 vit - 5 deri 10 minuta. Pas vitit të parë në 2 vjet është e lejueshme që të lahet fëmijës 10 deri 15 minuta. Kohëzgjatja e trajtimit të rritet gradualisht, duke filluar në disa minuta. Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!