Ndihma e parë për kimike djegieve acidit, alkali


Në jetën e ne jemi të ballafaquar shpesh me djegie termike, dhe kështu që kanë një përvojë në ofrimin e ndihmës së parë. Shumë më pak lëndime që dalin nga djegiet kimike, alkalet, acidet, zgjidhjet kaustike, kripëra të metaleve të rënda dhe kimikateve të tjera. Megjithatë, nga djegiet kimike, askush prej nesh nuk është i sigurt për shkak se kimikatet janë të gjithë rreth nesh, ata janë bërë pjesë e jetës sonë të përditshme dhe është përdorur shpesh në prodhim. Veprimet e njerëzve të cilët papritmas merrni djegiet kimike, nuk janë gjithmonë të sakta: ata përpiqen të përdorin metodat e njohura që ndihmojnë me djegiet e marra nga objektet e nxehta.

Si rezultat i përkeqësojnë situatën, duke shkaktuar dëme edhe më shumë. Pra, le të flasim për atë që është ndihma e parë për djegieve kimike acid, alkali. Simptomet e kimike djeg vizual - një zonë të mprehtë dhimbje prekur, ënjtje, nekrozë e mundur nga shtresat e sipërme të lëkurës dhe indeve të thella, dhe madje edhe humbjen e vetëdijes për shkak të një goditje të dhimbshme, ajo është gjithashtu efekte të mundshme toksike të substancave kimike në të gjithë trupin. Livadhe dhe acide të përqendruara të aftë për të ndikojë më fort lëkurën tonë, duke shkatërruar ato dhe duke shkaktuar djegie me ashpërsi të ndryshme. Si djegiet e rënda dhe të dhimbshme do të varet nga disa kushte: në sasinë e substancave të dëmshme dhe të përqendrimit, si dhe madhësinë e efektit dhe mekanizmin e kimike.


Ndihma e parë për djegiet kimike Nëse rroba prosochyly rrobave acid ose alkaline, atëherë ajo duhet të jetë me shumë kujdes hiqni pa e prekur fusha të tjera të lëkurës mund të prerë madje. Menjëherë duhet të shpejt dhe tërësisht të hequr kimike nga lëkura. Kjo arrihet duke larë vetëm djeg rrjedhjen jet me ujë të ftohtë (jo me presion të fortë). Ujitur nevojë e gjatë dhe me kujdes, në mënyrë që substancat e dëmshme shpejt depërtojnë thellë në pëlhura të bërë atë. Grimcat e mbetura mund të vazhdojë të zbatohet. Hold djegur nën ujë të rrjedhshëm për të paktën pesëmbëdhjetë minuta.

Uji është gjithashtu pjesërisht lehtësimin e dhimbjeve. Nëse ju vetëm shpëlarje kimike nuk ishte e mundur, pastaj më vonë koha larja rrit dy apo tre herë. Raste kur përdori përdorur tamponin apo napkins se janë lagur me ujin. Ata fillojnë të fshij faqet e prekura. Kjo nuk mund të bëhet, sepse veprimet e tilla vetëm të ndihmojë depërtimin e kimike në lëkurë (zgjidhja e saj ujor është e zhytur më të shpejtë dhe të rritur procesin fërkim). Në rastin kur larja e parë nuk ka hequr dhimbje të forta dhe djegien vazhdon, vazhdojnë t'i shtyer me ujë është e rekomanduar për disa kohë. Pas procedurave të ujit të nevojshme për të neutralizuar mbetjet kimike.

Efektet Burns e zgjidhjeve të acidit neutralizues alkaline dhe traumat kaustike alkali - thartë. Burns nga acidi aplikuar shtupë ngjyhet në ujë me sapun apo një zgjidhje e dvoprotsentnomu sode pjekje (një lugë çaji me gota dy e gjysmë ujë) ose amoniakut (0,5%). Burns nga ndihmë alkali tampon me një zgjidhje të dobët të uthull ose acid limoni. Burns nga gëlqere për të neutralizuar këshilluar për të vënë zgjidhje dvovidsotkovyy sheqerit. Acid fenik mund të neutralizohet glicerinë, të përshtatshme si qumësht të gëlqeres. Për të reduktuar dhimbje në vendet e prekura që ju mund të vendosni një leckë të ftohtë të lagur.

Atëherë është e nevojshme për të vënë një garzë fashë sterile. Në qoftë se djegur nuk është e fortë, mjekësi shtesë është e nevojshme, ai do të shërohet. Ne gjithashtu duhet të përmendim se uji larë nuk mund të bëhet me anë të pashuar e lëkurës (ajo është reagim me ujë). Kur të thirrur një ambulancë? Ka situata kur djegiet acid ose alkali nevojë urgjente thirrje për ndihmë mjekësore: 1) viktimë humbet vetëdija, i zbehtë, frymëmarrje të cekët (dmth, me shenjat e shokut); 2) të djegur i madh, më shumë se 7,5 cm në diametër, dhe ajo lënduar indeve nënlëkurës; 3) të lëkurës tronditur në zonën ijë, këmbët, mollaqe, fytyrën, duart dhe nyjeve të mëdha; mukozës e sytë, gojën, ezofag.


4) një person dhimbje të padurueshme që nuk janë hequr painkillers (të tilla si "ibuprofen" ose "acetaminofen"). Ndihma e parë për gëlltitje të kimikateve në sy Sytë Burns është shumë e rrezikshme, kështu që ju duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Ashpërsia e kimike djeg sytë varet përqendrimit të ndihmës së parë alkali ose acid dhe urgjente. Hapat e parë: menjëherë Sytë turret me ujë. Kjo kërkon ujë të rrjedhshëm dhe shumë prej tij. Ne duhet të shtyjë për gjithnjë dhe derdh ujë për pesëmbëdhjetë minuta. Nëse ka pasur një të djegur nga acidi, ajo ndihmon të neutralizoj qumësht ose një zgjidhje të sode buke (dvovidsotkovyy).

Nëse syri është i prekur nga alkali, ajo duhet larë zgjidhje borik acid (gjysmë lugë çaji per kupe) ose zgjidhje pak rozë e Permanganat kalium. Pas larjes, syri i thatë është e rekomanduar për të aplikuar një fashë me një fashë sterile dhe të marrë viktimën në spital. Kimikatet humbjen stomak dhe ezofag Ndonjëherë një person aksidentalisht apo qëllimisht merr në acidi ose alkali. Kjo ndihet shumë dhimbje në tërë traktin ushqimore dhe stomak. Çdo dëmtim në laring duket gulçim. Ndoshta vjella copa e mukusit të përgjakshme. Është vëmendje urgjente mjekësore dhe të shkaktojë viktima Lavage stomakut.

Si në rastet e tjera, ne rekomandojmë një zgjidhje të sode buke dhe djegiet acid në një zgjidhje të dobët të acidit acetik djeg nëse ka pasur një livadh. Pacienti u detyrua të pini shumë lëngje. LDSveta,