Ndihma e parë për djegiet ujë të nxehtë, avull, vaj


Sipas statistikave, shumica e djeg ndodhin në kushtet e jetesës. Ajo është në shtëpi ose në pushime njerëzit obpikayutsya ujë të valë, avullit, zjarrit, vaj të nxehtë, shpesh fëmijët vuajnë nga djegiet. Pra, çdo i rritur duhet të dini se si për të ndihmuar, në qoftë se kjo ndodh, të jetë në gjendje të dalloj shkallën e dëmtimit. Varet nga mënyra ju në mënyrë efektive të trajtojnë çdo lëkurë, kërkojnë kujdes mjekësor apo të kuruar djegur në shtëpi duke përdorur mjete folklorikë. Ndihma e parë për djegiet e ujit të nxehtë, avull, vaj është shumë e rëndësishme për trajtim të mëtejshëm për shkak se ajo është në këtë temë, ne do të flasim me ju sot.

Pra, në mënyrë që të kryejë një shpejtë, trajtim efektiv duhet të mësojnë të identifikojnë shkallën djegie termike. Ndryshe nga dëmtimi kimike, kujdesin sy, të bëjë atë mjaft lehtë. Mjekësia identifikon kyçe 4 gradë e dëmit: 1 shkallë. I parë karakterizohet nga skuqje butë, ënjtje të lehtë të lëkurës në vendin e lëndimeve. Pas disa kohe, lëkura mund të shfaqet një flluskë pak mbushur me lëng transparent. 2 shkallë. Me këtë dëm, skuqje, ënjtje të lëkurës shprehur më intensivisht. Në këtë drejtim duhet pamja e flluska të përmbajtjes lëngët, dhe lëkurë formohet një kore. 3 shkallë.


Kjo shkallë e dëmtimit të lëkurës të thellë, nganjëherë ndikon muskujt dhe kockat, duke formuar një kore. Në rrjedhën e shkallës së tretë ka plasur bubbles. Rreth plagosje vërejtur Arsimit flluska të vogla të mbushura me lëng të qartë. 4 të diplomimit. Kjo është djegiet më të rënda shkallë. Ajo karakterizohet nga pamja e lëkurës të djegur në vendin e lëndimit. Shumë shpesh Faza e katërt e kombinuar me të tjera më lehtë. Kjo është, personi i plagosur në një kohë mund të vërehet shkallë të ndryshme të djegieve, në varësi të zonës së lëkurës së dëmtuar. Në djegie të shkallës së tretë dhe të katërt, asnjë kujdes mjekësor është e nevojshme.

Por djegiet të lehta mund të trajtohet me mjete juridike efikase popullore. Unë sugjeroj që ju përdorni një trajtim tips lëkurës për djegiet e ujit të nxehtë, avull të nxehtë dhe të naftës nxehtë. Nëse jeni djegur me ujë të vluar: Ndihma e parë është: Sigurohuni që sa më shpejt të jetë e mundur, vendin zonën e prekur të lëkurës nën rubinet me ujë të ftohtë ose dip në një enë të mbushur me ujë të ftohtë. Ky veprim do të ndihmojë në parandalimin e përhapjes së djegur thellë në lëkurë, të rivendosur qarkullimin. Kjo do të ndihmojë në uljen e temperaturën e sipërfaqes së djegur, të zvogëlojë shkallën e dëmit, dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë kohën e shërimit.

Pas të gjitha manipulimeve të aplikojnë për të dëmtuar një krem ​​të veçantë apo llak. Këto fonde mund të blihen në farmaci tuaj lokale. Këto përfshijnë Panthenol ose Olazol (të kujdeset që këto apo të ngjashme produkte kanë qenë gjithmonë një kabineti mjekësi shtëpi). Pastaj aplikoni një fashë sterile të thatë për të parandaluar infeksionin e plagës. Ju mund të përdorni një heliumi salcë projektuar posaçërisht. Ju gjithashtu mund të përdorni jo shumë të ngushtë fashë sterile. Pas ndihmës së parë trajton nevojshme të dëmtuara të lëkurës, duke përdorur mjetet juridike popullore: Përgatitja e një zierje e leh lisi.

Për ta bërë këtë, hedh ujë të vluar në '40 thatë Tomita të para për ngrohje të ulët për 5-7 minuta. Atëherë le supë të ftohtë, tendosje, shpëlarje e kremra djegura të lëkurës të bëjë. Për lezione të vogla, për të ulur dhimbjen, e përdorur shpesh letër lakër të freskët. Copë pure e postës në duart tuaja se bëra lëng, të përfundojë lakër ose bashkëngjitni në vendin e kujdestarisë. Lëng Aloe fletë multi siç duhet thith fashë, të aplikojnë atë në vend të lënduar. Provoni këtë mjet: fshij në një rende vogël karrota të freskëta, të vënë në slurry rezulton në një fashë sterile, bashkëngjitni për lëkurë të dëmtuar.

Shumë ilaç ndihmë kjo: Pasi të mbajë një vend të djegur në ujë të ftohtë, e vënë në pastë dhëmbësh tuaj të lëkurës normale. Nëse avull djegur, vaj, Shpesh përveç ujë të valë, njerëz obpikayutsya avull të nxehtë dhe vaj të nxehtë. Se çaji ishte nën par, vaj nga rozbryzkalasya pan. Dëmi që rezulton gjithashtu të japë shumë ndjesi të pakëndshme dhe të dhimbshme. Prandaj, për lehtësimin e gjendjes në lëndimet e tilla, të parë të bashkëngjitni me x
Armiqtë vendosni një copë akull dhe të mbajë për 5-10 minuta. Pastaj lidhin lëkurën e sëmurë me një fashë sterile. A nuk e trajtuar vaj të dëmtuara.

Ajo mban ngrohjes nuk është e favorshme për shërimin e djegieve. Një mjet i shkëlqyer është vezë e thjeshtë. Nevoja për të trokas atë në në formimin e shkumë, shkumë Kjo duhet të lyej lëkurën e dëmtuar. Me të tillë niseshte ndihmë djegieve të mira, pjekje sode, shkumës, krunde të errët ose sapun shkumë. Këto fonde janë aplikuar në vend të lënduar. Ju mund të vënë një copë fashë që thith në Furacilinum. Në trajtimin e djegieve jo: përshkon flluska fashë e ngushtë zona e prekur, prek duart e djegura lëkurës, lyej me yndyrat, vaj. Mbani lëkurën e djegur. Për shembull, në mes të hapë një leckë të pastër.


Mundohuni të mos digjem dhe fat të mirë! Svetlana,