Ndihma e parë mjekësore për djegieve termike ngrohje


Djegiet termike termike të lidhura me aksidentet dhe ndodhin kur ekspozohen ndaj temperaturave të larta (zjarri, avull, ujë të ngrohtë, artikuj nxehta të energjisë rrezatues të diellit).
Me anë të kujdesit të lezioneve, pa marrë parasysh faktorin e tyre të lidh, të ndarë në faza. • 1 shkallë - flushed lëkurës, e cila ndikuar faktor. • 2 fazë - ka pasur blisters në trup djegur. • 3 nivel - shuarja e paplotë vuajtur indeve djegur. • 4 shkallë - një nekroza i plotë i indeve të kockave. Në çdo rast ka një ndryshim në këtë faqe interneti plagë dhe në të gjithë trupin. Sa më i lartë niveli, aq më i madh ndryshimi.

Në orët e para pas djegur e madhe e lëkurës djegur zhvillon shoku fillestar, ankthi mprehtë, llafazanëri, bërje gjestesh tepruar. Faza e dytë e djegur shoku - lëkurë të zbehtë, letargji, presionin e ulët të gjakut, frymëmarrje cekët, rrit normën e zemrës. Shoku i mesëm djegur mund të zhvillohen në një ditë. Nëse djegur është humbje e konsiderueshme fluide, bien proteina, toksina të prodhuara absorbimin dhe toksicitetin (helmimi i trupit). Helmim gjaku shfaqet kur merr djegiet shkallë 2. Në fëmijët me toksemisë shprehu tronditjen e tij për humbjen e 3-5 për qind të sipërfaqes së trupit.


Ndihma e parë mjekësor për djegieve termike ngrohjes së pari duhet të ndalet ndikimin që shkakton dhimbje të viktimës. Për ta bërë këtë, ne do të të shuar zjarrin me ujë, kep ose hedhin larg djegur mbi tema njerëzore. Pastaj butësisht, shpejt lirimin pacientin nga digjet në vetvete veshje apo sende që janë të mbërthyer për trupin, por mbërthyer në copa plagë nuk duhet të hiqen. Në ofrimin e ndihmës duhet të jenë të kujdesshëm për të mos për të shtrënguar dhimbje. Përdor mjete me kit shtëpi, Permanganat kalium, amoniakut, letër nënshkrimin, ndihma e parë salcë, zakonshëm sterile, dressings protyopikovi xhel.

A nuk vlen yndyrat djegur yndyrë, vaj dhe substanca të tjera yndyrore - ata përkrahin të lartë temperaturë të djegur në vend dhe shtrihet atë. Në 1 shkallë djegiet termike djegur sipërfaqe përafërsisht 15-20 minuta ftohur rrymë e ujë të ftohtë të rrjedhshëm. Kjo procedurë e thjeshtë e shkakton ngushtim i enëve të gjakut e pengon formimin të flluska, por në fëmijë me ftohje zgjatur hipotermi të mundshme. Ju mund të aplikojnë një fashë të ftohtë të lagur dhe ujit atë rregullisht me ujë të ftohtë. Të njëjtin efekt është salcë lagur me një zgjidhje të Permanganat kalium (IT "dubit" të lëkurës, e pengon formimin e flluska). Mbroni djegur nga patch baktericid infeksion.

Në 2 shkallë djegiet blisters mbushur me lëngun e formuar. Por ata nuk mund të shkurtohet ose të shpojnë veten se nuk ka pasur mikrobet që shkaktojnë qelbëzim. Para testit, mjeku juaj duhet të kryejë një veprim i ngjashëm me 1 shkallë dhe e dëmtuar vend të mbuluar me xhel steril apo të veçantë (i disponueshëm në barnatore, të përsosur për këtë djegie të shkallës) fashë. Në 3 dhe 4 shkallë djegiet duhet të vendosen mbi zonën e djegur fashë antiseptik dhe shpejt të japë pacientit për kirurgji ose djegur spital ose klinikë, mesazhet shëndetësore, farmaci - ku ka ndihmuar për djegiet mund të sigurojë punonjësit e këtyre institucioneve.

Për të zvogëluar dhimbjet ata japin ose anestezion injektuar. Nëse djeg goditi një pjesë të rëndësishme të trupit të prekur kopertinën e hekurt prohlazhennoy, por fletët aq ftohtë dhe transportin. Nëse për shkak të djegiet termike termike viktimë vërejtur lëkurën zbehtë, i dobët, konvulsione, arrestimin e frymëmarrjes - duhet të vënë atë në një anë apo në shpinën, kokën prapa side atë vjellat nuk e goditi rrugët e frymëmarrjes. Pastaj merr off rrobat e tij dhe squeezes frymë siguruar rrjedhjen e ajrit (përfshijnë tifoz, ajer te kondicionuar, të hapur). Ajo duhet të ndihmojë për të rivendosur furnizim adekuat gjakut në kokë, e cila kreu i viktimës tilted pak të prylyvala saj të gjakut.

Ne duhet ta lë të marr frymë amoniak, por për t'i dhënë ujë dhe mjekësia nuk mund të, sepse duke qenë në një bie i vdekur, pacienti humbet aftësinë që të gëlltiste, mund të mbyten. Ndihma e parë për këtë - kjo është masa të thjeshta (ringjalljen para-mjekësore) për të ringjallur trupin. Nëse ka një fazë terminal, e cila zgjat 5-10 minuta (vdekje klinike), atëherë ju duhet të përdorni të ringjallur viktimat "e programit ABC": rivendosjen e udhë ajrore, CPR, compressions gjoks. Për të kryer masa për ndihmën e parë të nevojshme për ardhjen e mjekëve të pa ndërprerë shërim, sepse ajo mund të jetë vendimtar në të ardhmen të ketë mjekësore e