Kujdesi i parë shtëpi mjekësor për djegiet në shtëpi


Sting - një lëndim ind u zhvillua nën temperaturë të lartë, rryma, apo kimikatet. Lëndime të rënda kërkojnë qasje me kohë në një mjek, por derisa ai arrin që është e rëndësishme për të siguruar ndihmë e parë e mëparshme. Dhe njohuri se si të veprojë siç duhet, nuk mund vetëm të lehtësojë gjendjen dhe shpejtësi shërim, por edhe të shpëtojë jetë. Nuk është e pazakontë kujdes dhe në shtëpi dhe në vilë e tyre verore. Pra, sot le të flasim për atë për ndoshta kujdes e parë para-shëndetësor në shtëpi për djegiet në shtëpi. Ndihma e parë për djegiet termike Djegiet termike të shfaqet në lëkurë për shkak të ekspozimit ndaj temperaturave të larta (flakë, lëngjeve, objektet e nxehta).

Para së gjithash është e nevojshme të mbrojtur njerëzit nga faktor të shkatërrimit - eliminojë zjarr i nxehtë ose fshirë objekte. Nëse has një njeri djegur rrobat - Hidhe atë në një leckë të trashë, batanije dhe e hodhi atë në dysheme ose tokë. Ajo mund gjithashtu të ndihmojë në ndikimin e ujit të ftohtë apo rërë, në qoftë se një situatë e tillë ka ndodhur kur ishit në vend. Në asnjë rast nuk duhet të lejohet të kandidojë në një rroba të djegura - ajo vetëm mund të çojë në një flakë të fortë rozhorannyu sepse mocioni është largimi i përmirësuar i produkteve të djegies dhe numri në rritje i përfshirë në djegien e oksigjenit. Kur rrobat aderimin - ose gris atë! Me kujdes të shkurtojë atë me gërshërë nëpër djegie.


Para transportimin përfundojë viktimës djeg indet sterile apo leckë (fashë sterile me kits). Mos lyej asnjë ointments kujdesit, gjalpë ose vezë e verdhë veze. Dërgo viktimës një pije të ftohtë. Për të reduktuar dhimbshëm shoku metodë e pranueshme e verë të kuqe apo një tabletë të paracetamol ose dipyrone. Kur ju djeg një zonë të vogël të lëkurës - ju mund ta fusë në ujë të ftohtë për disa minuta, të marrë Panthenol. Por akull për këtë qëllim nuk është e rekomanduar - ajo vetëm sipërfaqe lënduar plagë. Kur të dridhura, të përfundojë viktimën në një batanije të ngrohtë. Ndihma e parë për djegien nga dielli Shumë besojnë se djegien nga dielli nuk është aq e keqe.

Por ata janë të gabuara, sepse zona e prekur e lëkurës me ekspozimit të zgjatur në rrezet e diellit direkte mund të jetë deri në 80% të trupit. Djegiet Sidomos pakontrolluara në diell - një rrugë të drejtpërdrejtë për të kancerit të lëkurës. Në mënyrë që të zvogëlojë temperaturën e trupit pak - të marrë një dush të ftohtë. Por të mos futen në një pellg, pishinë ose det. Efekti dramatik i ujit të ftohtë mund të shkaktojë vrull e enëve të gjakut dhe vdekje për shkak të arrestimit kardiak, dhe ujë kripë do të shkaktojë edhe më shumë dëme në lëkurën e dëmtuar. Pini sa më shumë lëng. Si një ftohje dhe qetësues të lëkurës do të thotë edhe kos ndihmë ose krem ​​kosi.

Gjithashtu lyej borik lëkurës vazelinë. Nëse lëkura është prekur shumë - deri në shfaqjen e blisters - kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor. Ardhja e Tij do të mund të bëjë një locion me Calendula tretësirë. Për ta bërë këtë, ajo duhet të jetë i holluar me ujë në një raport prej 1:10. Edhe në këtë situatë, ndihmë Panthenol. Ndihma e parë për djegieve electrothermal Ky lloj i kujdesit të ndodhë, kur ekspozohen në lëkurë e një aktuale elektrike. Në vend të një përplasje me burim njerëzor e energjise elektrike prodhohet lezione specifike. Së pari sigurohuni efekti i tanishëm pushuar dhe se burimi i saj nuk është për ju ka rrezik.

Tela elektrike mund të hidhet thatë druri shkop ose degës linjë. Merrni ajo duhet të dorës mbështjellë me një leckë të thatë. Në asnjë rast nuk mund të përdorin tokën - nuk spërkasë viktimë e saj apo më shumë për të gërmoj atë. Nëse është e mundur, derdh viktimën me ujë të ftohtë. Ai duhet të vënë në një sipërfaqe të sheshtë të sjell në jetë duke përdorur amoniak dhe dhënë të pijë. Vendi mbuluar djegur me një leckë steril përfundojë fashë sterile.
Mos punoni asnjë sipërfaqe për plagë. Le këta ekspertë do të angazhohen. Ndihma e parë për djegiet kimikë Djegiet kimike ind mund të ndodhë në mënyrë të barabartë, si në vendin e punës, dhe në shtëpi.

Së pari, hiqni rrobat e viktimës dhe bizhuteri që ka ardhur kimike. Lëkurë të traumatizuar duhet të qartë brenda minuta nën ujë të rrjedhshëm. Nëse djegur është shkaktuar nga agjent pluhur, të tilla si gëlqere - hiqni atë para larjes. Mirëpo, kini kujdes, disa substanca jo të mund të kombinohen në ujë, siç janë alumini. Mos e fshij lëkurën nëse ka një kimike - ajo promovon depërtimit të thellë në të. Eshtë e panevojshme të larë atë duke përdorur tampona, napkins dhe etj lagësht Kur kujdes rekomandohet që zgjidhje acid larje sode, duke marrë një lugë çaji sode buke në një gotë me ujë.

Nëse shkaku i lëndimit ishte livadh - shpëlarje djeg zgjidhje acid - një gotë ujë një lugë gjelle uthull. Nën ndikimin e gëlqeres - Përdorni një zgjidhje të sheqerit, ndërsa djegiet fenik acid - glicerinë. Cover vend plagosur leckë steril dhe gjithmonë të konsultoheni me mjekun. Të jenë të kujdesshëm dhe të kujdesshëm. Ndihma e parë për djegieve shtëpi, ndërhyrja e hershme, përgjigje e përshtatshme dhe veprim i drejtë mund të shpëtojë një jetë. Catherine