Piper nenexhik - dobishme Pronat, aplikimet, recipes, contraindications


Përshkrim. Karamele mente gjithëvjetor barishte takon familjes Labiatae. Stem ngritur bimë, drejtkëndëshe, lartësi prej 0,6 m. Mint lë dhëmbëzuar në buzë, me petioles të shkurtër, i zgjatur-ovate e kundërta,. Lule mente mbledhur në whorls rreme në axils e lë hipur, të vogla, të purplish-trëndafili. Bimët frutore përbëhet nga 5 arra. Blooms Mint në qershor-korrik. Për të mësuar më shumë për bimë mund të jetë nga artikullin "Peppermint -. Pronave të dobishme, aplikacionet, recetave, contraindications" Shpërndarja. Peppermint egra praktikisht nuk ndodh për shkak të bimëve është e kultivuar në të gjithë Rusinë.

Gjetur në kopshte dhe pemishte të shumë cirk. Kur karamele mente rritje të caktojë nivelet e zonat e ulëta të lirë nga barërat e këqija tokave pjellore të cilësi të lehta. Çorape. Në mënyrë që të grumbullojnë ilaçeve pjesët ajrore të bimës. Lulëzuar në krye me nenexhik lë prypasayut gjatë lulëzuar të hershme. Ata janë të thata në një zonë të ventiluar mirë ose nën një tendë në ajër. Bimët barishte të thata dërrmoi dhe hiqni trashë rrjedh. Furnizimet Shelf - 2 vjet. Përbërja kimike. Në rrjedh, lule dhe gjethet e bimëve të përmbajë: minerale, taninet, vaj esencial, materie organike, hesperidin, carotene, flavonoids, Betaine.


Mint - pronat e të dobishme. Ne listën e pronave që ka nenexhik, përgatitjet barishte karamele mente shfaqin antispasmodic, qetësues, antiseptik, analgjezik dhe pronat choleretic. Përgatitjet nga gjethet e bimëve të përmirësojë oreksin, të rritur sekretimit të gjëndrave të tretjes, rrit sekretimit biliare, kanë efekt antispasmodic, ulur tonin e muskujve të butë dhe biliare-urinare traktit dhe zorrët. Peppermint - përdorimi. Karamele mente medicinale bimore është përdorur si një dhimbje koke qetësues dhe stimuluese mjet kardiake funksion për atherosclerosis, hipertension dhe anginë.

Përdorur gjerësisht në astma bronkiale dhe për të trajtuar ftohjet traktin e sipërm respirator. Droga përshkruar vanitet barishte, kolangitit, spazma të traktit gastrointestinal, të vjella dhe të përzier. Peppermint është përdorur për të mëlçisë dhe tëmthit, si dhe efektet e dobishme në funksion të mëlçisë. Karamele mente ekstrakt medicinale përdorur në mjekësinë tradicionale për të trajtuar mushkërive dhe sëmundje të zemrës, trajtimin e leuçemisë, me kushte neurotike dhe pagjumësi. Gjethe nenexhik të ketë një ndikim pozitiv me menstruacioneve të rënda. Së jashtmi nenexhik është përdorur për të forcuar mishrat dhe si një pije për dhimbje dhëmbi, për tabaka kur këmbët i lodhur, si dhe kremra dhe fasha kafshon kafshëve apo aknet.

Nëse ju keni fytyrë lëkurë të thatë rubbed me nenexhik lë zierje. Peppermint - receta. Supë, si një qetësues, antispasmodic dhe cholagogue. Paul lugë lë Brew 1/4 litër ujë të valë e nxehtë, ngrohje pesëmbëdhjetë minuta në një banjë me ujë të valë, nxitje shpesh. Pritni derisa supa ka ftohur, filtruar dhe të lëndëve të para shtrydh.
Sillni të vëllimit origjinal të infuzionit që rezulton me ujë të ngrohtë zier. Pini 2-3 herë në ditë për gjysmë filxhan një e katërta e një orë para ushqimit. Infuzion në cholelithiasis. 1 tsp. Nga barishte nenexhik krijoj 0,25 litra ujë të valë. Brenda 30 minutave të insistojnë prisni deri infuzion qetësohem dhe pastaj të filtruar atë, dhe lëndëve të para shtrydh.

Pini tri herë në ditë për një gjysmë gotë për 15 minuta përpara se të hahet. Infuzion për pagjumësi. 20g gjethe nenexhik të krijoj 0,5 litra ujë të ngrohtë. Gjethet vazhdojnë gati 06:00, dhe pastaj të filtruar dhe lëndëve të para shtrydh. Pini para se të shkojnë në shtrat një gjysmë gotë me infuzion të drogës. Infuzion me leuçemi. 10g gjethe nenexhik të krijoj 250 ml ujë të vluar, gjethet insistojnë 06:00, filtruar dhe lëndëve të para shtrydh. Pini tre herë në ditë për 1 qind. lugë infuzion drogës. Infuzion me menstruacioneve të rënda. 20g gjethe nenexhik derdh një pintë ujë të valë. Gjatë 02:00 këmbëngulin filter fletë, dhe materialet e papërpunuara shtrydh. Pirë gjatë gjithë ditës.

Supë me gastrit. 1 lugë gjelle nenexhik i lë krijoj 1 filxhan ujë të vluar për një çerek ore për të ngrohur në një banjë me ujë të valë, prisni deri sa cool, ikjen. Pini 3-4 herë në ditë për 1 qind. lugë. Supë me depresion. 1 tbsp. Gjethet lugë e karamele mente krijoj 1/4 litër ujë të vluar, pastaj ziej për rreth 10 minuta rreth ngrohjes ulët, prisni derisa supë ka ftohur, filtruar. Pini gjysmë gotë në mëngjes dhe në mbrëmje. Infuzion për përdorim të jashtëm. 100 g prej çiban barit 3 litra ujë të vluar për një orë e gjysmë deri cool. Me këmbët i lodhur bëni dush të qëndrueshme 15 deri 20 minuta.

Infuzion me puçrra fytyre. 1 tbsp. e karamele mente barishte krijoj 0,5 litra ujë të valë. Rreth nje e treta e një ore të këmbëngulin, kur infuzion ka ftohur, thahet. 2-3 herë në javë për të bërë një maskë për 20 minuta. Supë për lëkurë të thatë. 2 tbsp. tablespoons mente barishte pour 0,5 litra ujë të nxehtë. Brenda 7-8 minuta në vlim rreth ngrohjes ulët, prisni derisa supë e ka ftohur, pastaj ftohur, filtruar. Çdo mëngjes, larë atë me supë. Droga farmaceutike në farmaci. Farmacistët prodhuar briketa letër karamele mente 6 copa në një paketë peshon 8 vjet. Nga këto ekstrakte medicinale mund të jenë të përgatitur në shtëpi.

Farmaci mund të takohen qetësimin e mbledhjes, i cili përbëhet nga gjethet e karamele mente. E përdorin atë për të bërë çaj dhe ndiqni dozen! Gjithashtu vaj karamele mente është një droge "Korvalol" si pjesë përbërëse të saj. Tableta atje nenexhik janë të rekomanduar për dhimbje të muskujve të butë, të vjella ose të përzier. Ata kanë për qëllim 1-2 tableta në pritje. Tretësirë ​​barishte karamele mente - një ilaç kundër përzier dhe të vjella, dhe mjekësi dhimbje për dhimbjet nevralgjike. Pirjes 10-15 pika për pritjen. Karamele mente Uji - e përdorur përzierje gargarë me qëllim përmirësimin e shijen e tyre.

Dental bie - ulur dhimbjet. Ata vënë 2-3 pika në dhëmb dhemb. Nenexhik - contraindications. Por sa nuk do të ketë nenexhik të gjerë aplikimi, mos harroni se shumë mund të ndodhë mbindjeshmëri të nenexhik. Ka disa efekte anësore të përdorimit të karamele mente të listuara në "bimëve të rrezikshme."