Peredinsultnomu kusht simptomat, trajtime që të bëjë parandalimin


Një goditje quhet aksident akut cerebrovascular. Peredinsultnyy shtet - një grup i atributeve, bukuri dukuri e kësaj sëmundjeje të rrezikshme. Sipas OBSH-së, në vitet e fundit numri i pacientëve që kanë aplikuar për trajtim mjekësor për goditje në tru është rritur në mënyrë dramatike. Arsyeja kryesore për ndodhjen e saj është quajtur një fazë të avancuar të hipertensionit, stresi shpeshta, alkoolit, dietë të varfër. Le të flasim me ju më shumë mbi këtë temë, shikoni në faqen e internetit, e cila është një kusht peredinsultnyy, simptomat, trajtimin, çfarë të bëjmë, kjo sëmundje është parandalimi. Cili është rreziku peredinsultnomu gjendje?

Kjo gjendje është shumë e rrezikshme, sepse ajo mund të çojë në një goditje. Nëse ju nuk merrni masa të menjëhershme për të prodhimit një person me këtë gjendje nuk e ofrojnë cilësinë e kujdesit mjekësor, ajo mund të çojë në pasoja shumë të rënda. Ka dy lloje të pash: ishemike dhe hemorragjike. Goditje ishemike zhvillohet pas shpërthimit të një enë gjaku në çdo tru. Goditje hemorragjike ndodh nga vasospasm. Dhe gjakderdhje në këtë rast, shkak të prezencës së trombozës trurit enëve të gjakut. Është ky lloj i pash është paralizë të të gjitha llojeve që janë të vështirë për të trajtuar. Shumica sëmundje prek të moshës së mesme dhe të vjetër: 45 deri në 70 vjet.


Në mënyrë tipike, sulm ndodh gjatë ditës, zakonisht pas pësimit të ankthit të rënda, ndjenjat. Siç e kemi biseduar, pash është shpesh paraprihet shtetin peredinsultnyy në të cilin simptoma duhet të paguajnë vëmendje të veçantë për të menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Shenjat peredinsultnomu shtet Kryesisht fillon të marrë një dhimbje koke. Duket si marramendje, vjellje, dhe të vjella. Është ndryshimet e mundshme papritur në presionin e gjakut. Kjo në masë të madhe mund të rritet ose, anasjelltas, të bien ndjeshëm. Ka tringëllimë në veshët, vizion përkeqësuar flashed para syve të mi "fluturojë" frymëmarrje quickens, ngadalëson apo përshpejton rrahje zemre.

Shpesh pushon për të lëvizur një krah ose këmbë mund vidnyatysya gjuhë, ka një "kurbë" buzëqeshje. Ndonjëherë pash paraprin nxitojnë të fortë të gjakut në fytyrë, objekte janë parë në të kuqe. Jeta Peredinsultnomu kërcënuese kusht, kështu që kujdes më shpejt dhënë mjekësor, më shumë të ngjarë të rimarrë funksionet e humbur. Mjekimi bëhet në një departament neurologjike të një spitali. Ky vendim duhet të merret nga kirurgu ambulancës ju duhet të telefononi menjëherë kur shenjat peredinsultnomu kusht. Ndihmë e shpejtë Quajtur kirurg ambulancë në bazë të simptomave, të bëjë një injeksion të përshtatshme.

Pastaj vendosni mbi nevojën për një pacient në një dhomë spitali. Para ardhjes së ambulancës, të bëjë marrëveshje të veçanta për të lehtësuar gjendjen peredinsultnomu. Kjo duhet të bëhet, ndryshe veglat e trurit mund të jetë dëmtuar, duke çuar në një goditje, që shpesh përfundon në vdekjen e pacientit. Për të presionit të ulët të gjakut, terhiq shumë i madh Paley duart elastik apo drawstring. Gisht duhet të skuqem, pobility, pastaj kthehet blu. Kjo është normale. Mbani fashë rreth 5 minuta. Atëherë hiqni djeg fuqishëm masazh me gisht drejt dore. Kjo procedurë do të reduktojë presionin e gjakut nga 30 njësi, qarkullimi i gjakut është përditësuar.

Presioni do të mbetet i ulët për rreth gjysmë ore. Nëse ekuipazhit ambulancë shumë i vonuar, të përsëritur manipulimin përsëri. Vendi tabletë nën Gjuha 2 glycine. Ai është i qetë, normalizes metabolizmin e trurit. Ju gjithashtu mund të përdorin pika të veçanta hundë. Parandalimi i pash Pas duke i dhënë ndihmë mjekësore nëse vendosi se në spital nuk është e nevojshme, së shpejti duhet të shihni një mjek, dhe të gëzojnë promovimin shëndetësor. Shkaku kryesor i gjendjes së simptomeve pash peredinsultnomu është tepër gjak i trashë që rezultojnë nga bllokimi i enëve të gjakut, clots gjakut.

Prandaj është e nevojshme që të marrë masa për të thinners gjakut. Kjo duhet të rrisin sasinë e lëngut të përdorur në ditë. Pini 2 litra. ujë të pastër të kufizuar vetëm përdorimin e tij gjatë natës. Të thuash të abstenojnë nga alkooli. Pijeve shumë thickened enët e gjakut të bllokoj gjak. Mundohuni të kufizoni përdorimin e mishit të ulët yndyrë, yndyrë, çdo krijesë
yndyrë ynnyh. Është e dobishme për të ngrënë limon. Këto agrume hedh lëng i shkëlqyer i gjakut dhe oschelachivayut ajo është shumë e rëndësishme për të parandaluar sëmundjen. Ju duhet të dini se është rritur rreziku i pash janë njerëz që abuzojnë alkool dhe ata që tashmë kanë familje ose të afërm të vuanin nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.

Për të shkuar në të ardhmen në një, trajtimit të gjatë të shtrenjtë, gjendja më mirë peredinsultnyy parandalohen. Parandalimi më i mirë i kësaj sëmundje të rrezikshme - një mënyrë jetese të shëndetshme, pastrimi i rregullt i toksinave. Kushtoj vëmendje të dietën tuaj. Dieta duhet të jetë e ndryshme, kalorive ajo duhet të jetë normal. Nëse jeni mbipeshë, të marrë hapa për të zvogëluar atë. Mos ha tepër. Hani ushqime të pasura me pektin, dardha të freskëta, panxhar kuqe, rrush pa fara e zezë, karrota të freskëta integruar, mollë jeshile. Nëse dyshoni gjendjen peredinsultnyy të simptomeve të tij, ju e dini çfarë të bëni. Por mbani në mend se trajtimi duhet të kryhet vetëm mjekun në bazë të diagnozës saktë dhe gjendjen e përgjithshme e pacientit.

Prandaj, dukuri e papritur dhimbje koke, marramendje, vjellje, koordinimi i dobët i lëvizjeve të kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.
Cheers! Svetlana,