Pasternak - prona, përdorimin, trajtimin, receta, përgatitje për dimrin


Përshkrim.

Barishte dyvjeçar në 2 metra në lartësi me ombrellë të familjes. Ajo ka një linjë të tërë, por në gjysmën e sipërme të degëzuar rrjedhin. Root fusiform, i shijshëm, me mish. Bimë pastinak në vitin e parë formon një rozetë e lë, viti i dytë i jetës - fara dhe rrjedhin. Lë dissected pinnately, alternative. Lulet janë të verdha dhe të mbledhur në ombrellën e saktë kanate. Lule në korrik-gusht. Fruta - dvusemyanki. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "Pasternak -. Pronave, përdorimin, trajtimin, recetat, përgatitjes për dimër"

Shpërndarja.

Pastinak në kultivuar si një perime.

Pasternak - përgatitje për rezervën e dimrit.

Në mënyrë që të përgatisin fruta medicinale, rrenjet dhe pjesë ajrore të uzinës. Ata janë tharë në një tharëse në 35 - 40 ° C.

Përbërja kimike.

Root pastinak përmban acide organike, carotene, vaj yndyror, niseshte, pektin, vitamina, sheqer. Frytet përmbajnë pastinak vaj yndyror dhe glycosides. Bimët Gras përmbajnë pasternozid, pastinatsin, rutin dhe hyperin.

Pasternak - pronat.

Pasternak ka analgjezik diuretik, qetësues, expectorant, tonik dhe efekt anti-inflamator.

Pasternak - përdorimi.

Pastinak është përdorur për trajtimin e cardioneurosis, pectoris, neuroses, shoqëruar koronarospazmu.


Bimë është e rekomanduar vrull e traktit biliar, traktin gastrointestinal, veshkave dhe ureters. Bimë është përdorur në praninë e gurëve ose rërës në veshka, si nje diuretik. Pastinak rrit epsh, impotencë dhe të dobishme në sëmundjet e prostatës.

Në praktikën e mjekësisë tradicionale barishte bimëve që përdoren në sëmundje të veshkave guri, edemë, kollë dhe trajtim të ftohtë. Siç mund ta shikoni, kjo është një barishte shumë të dobishme, kështu që shumë cirk dhe të interesuar në mënyrën se si të rritet parsnips mbjellë në dacha e tij.

Pasternak - trajtim.

Sëmundje supa të zorrëve dhe të veshkëve.

Hidh 2 gota ujë 1 tbsp. l. Bimë bari pastinak dhe zierje 10 minuta në zjarr të ulët të zjarrit. Insistojnë 02:00, pastaj filtrohet dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 7 ditët e para - 0,25 gota, javë e dytë - 0,75 filxhan tri herë në ditë para ushqimit.

Tretësirë ​​e depresionit.

derdh një gjysmë litër vodka 100 g të rrënjëve të freskëta të bimëve dhe të lënë për 3 javë, ndërsa periodikisht dridhen, pastaj derdh nëpër një napë. Merrni 1 orë. L. 3 g. Per ditë.

Infuzion si një antispasmodic.

1,5 gota e ujit pour 1 tbsp. l. Pastinak bar, ngrohje për të vluar, por nuk vlim.

Pastaj, përfundoi, bëj pyetje të pakëndshme 02:00, dhe filtruar. Merrni 3 g. Një ditë për 1/3 filxhan gjysmë ore para ngrënies.

Supë.

1 filxhan ujë të valë pour 0,5 h. L. pastinak melchennyh fruta dhe 15 minuta në 100C ngrohur dush me ujë. Ftohur supë për 45 minuta, pastaj filtrohet, pasi e shtrydhur materiale. Vëllimi i supë të sjellë në origjinal. Merrni 1/4 filxhan 3 - 4 vjet Per dite..

Supë me paaftësi.

Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 orë. L. fruta të thata dhe të thata lashtat pastinak rrënjë, dhe vlim për 2 minuta në flakë ulët të zjarrit, dhe pastaj të lënë për një tjetër gjysmë ore dhe kullimin përmes napë.

Merrni 3 g. Per dite para ngrënies për 1 st. l.

Preparatet farmaceutike.

Medikament "beroksan" - për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës (mikozë veç e veç fungale, psoriasis, etj).

Contraindications.

Mbani në mend se duke përdorur recetave pastinak të mjekësisë tradicionale me të, ajo është e kundërindikuar në tuberkulozin, hipertension, sëmundje të gjakut, hyperthyroidism, veshkave, mëlçisë, sistemit qendror nervor, zemrës.

Pasternak nuk është e këshillueshme për të marrë fëmijët nën 5 vjeç dhe personat mbi 50 vjeç. Kontaktoni lëkurën me lagështi e frutave ose lë pastinak mund të shkaktojë inflamacion të lëkurës dhe pamjen në këto fusha të djegiet.