Black Helmarinë - herbs, recipes, foto


Përshkrim. Një vjetor barishte barishte 10-70 cm në lartësi të familjes helmarinë. Bimët rrjedhin degëzuar, i drejtë. Gjethet janë të dhëmbëzuar në buzë, petiolate, ovate. Lulet janë mbledhur në curls umbellate, i vogël, të bardhë. Lule në korrik-gusht. Bimët frutore - Raundi kokrra të kuqe e zi. Frutat piqen në gusht-shtator. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "Black helmarinë -. Herbs, recipes, photos" Shpërndarja. Ajo rritet në Ukrainë, Kaukaz, Perëndimore dhe Lindore Siberi, Azia Qendrore, në pjesën jugore të Rusisë Evropiane. Ajo rritet përgjatë rrugëve, në brigjet e pellgje në kopshte e fusha si bimë - farë e keqe.

Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur shoots me gjethe dhe fruta pjekur e helmarinë zi. Bari është korrur ndërsa centrali është në lulëzim, pastaj të thata, të përhapur në një shtresë të vetme, ajrin në hije. Frytet e helmarinë zezë korrur kur ata arrijnë pjekurinë e plotë. Ata janë përdorur të freskëta. Shitore në një kavanoz të mbyllur fort qelqi, ndarë nga bimë të tjera. Black Helmarinë photo.

Përbërja kimike. Në frutat e helmarinë e zezë acid Askorbik i pranishëm dhe solanine toksike glycoalkaloid. Në një letër për bimë gjendet carotene, saponins steroide, vitaminë C, acid limoni.


Helmarinë vlera medicinale. Black helmarinë - një bimë që ofron efektet nervor sistem depresive.
Përveç kësaj, ai ka hypotensive, cholinergic, plagë shëruese dhe pronat analgjezik. Aplikimi. Përgatitjet helmarinë i zi e përdorur në atherosclerosis, nervozizmi, hipertension, histeri, dhimbje koke dhe epilepsisë. Infusions medicinale dhe decoctions e bimëve helmarinë zezë janë përdorur për dhimbje barku, sëmundjet gastro-intestinale, spazma e fshikëzës, gastrit, hemorroide, në shkelje të ciklit menstrual, si dhe reumatike dhimbje dhe natyrës podager.

Berries helmarinë e zezë dhe tinctures medicinale janë të këshilluar që të përdorin në diarre, ethe, sëmundjeve të syrit, kundër krimbave në fëmijët me malaria, ftohjet, sëmundje të mëlçisë, poshtër. Barishte lëng bari përdoret për dhimbje të veshit, ai është marrë me gojë për dizenteria, hemorroide, sëmundje kronike të mëlçisë dhe tuberkulozi. Infuzion e lule bimëve - një agjent të mirë diuretik dhe anti-reumatike. Gjethet Fresh helmarinë aplikuar për shërimin e dobët ulcerat dhe plagët purulent, por si një vë llapë për të vlon, ata vënë për të përshpejtuar qelbëzim të tyre. Infuzion i lë të përdorura për skuqjen e lëkurës dhe hemorroide si banjot.

Rrush lëng pjesërisht i holluar me ujë, duke përdorur sëmundje çamçakëz dhe pectoris, për shpëlarje gojën dhe fytin. Black Helmarinë - receta e mjekësisë tradicionale. Reumatizmi infuzion dhe hemorroide. Filxhan Brew ujë të valë 2-3 tbsp. l. Manaferrat e zezë helmarinë dhe të lënë ata përfundoi, 02:00, dhe pastaj ju mund të filtruar. Merrni 1/4 filxhan 4 g. Per dite për 1/3 h. Para se të hahet. Lëng për gargarë me anginë. Në gjysmën e një gotë me ujë të valë e nxehtë pour 3 lugë. l. black lëng berries helmarinë dhe të lënë për 1/2 orë. Përdorni një shpëlarje. Infuzion i sëmundjeve gastro-intestinale. 1,5 gota Brew ujë të valë 2 orë.

l. helmarinë i zi lë të impiantit dhe të lënë ata përfundoi, 02:00, atëherë filtruar. In-marrë 1 tbsp. l. 4 g. Per ditë për 1 / 03:00 deri hahet. Infuzion për përdorim të jashtëm. 2 litra ujë të zier të ftohtë derdh mbi 8 shekuj. l. Gjethet e zezë helmarinë vazhdojnë të këmbëngulin se janë gati 04:00, dhe pastaj të filtruar. Përdorni infuzion për të larë plagë dhe duke e bërë dush për hemorroide. Reumatizma infuzion. Filxhan Brew vluar ujë 1 orë. L. lule zezë helmarinë dhe të lënë atyre 02:00, atëherë tsedite. Merrni 1 tbsp. l. 3 deri 4 herë në ditë para ushqimit. Supë.

Gotë Oblyyte e ujit 1 ore. L. helmarinë e zezë shoots me gjethe dhe pastaj 10 - 15 minuta e çiban mbi flakë të ulët të zjarrit, të ftohtë, filtër. Merrni 2 h. L. 3 g. Per ditë. Supë me sëmundjet inflamatore të fshikëzës, astma bronkiale, dhimbje koke, hipertension, pertusis. Filxhan Oblyyte nxehtë ujë 1 lugë. L. bar helmarinë barishte. Pas pastaj vlim atë për orën 04/01 për ngrohje të ulët, pastaj të ftohtë, pastaj tsedite. Vëllimi i supë të sjellë ujë të zier në origjinal. Pranojë-A për 1 h. L. 3 g. Per ditë. Contraindications.

Black helmarinë - një barishte helmuese. Me përdorimin e saj duhet të ndjekë dozen. Vendimi për të miratuar përgatitjet e saj të pajtohen me mbikqyrjen e mjekut që ju pastaj do të marrë ato. Lëng i helmarinë zezë është e kundërindikuar absolutisht në sëmundje të tilla si hipotension.