Fern Dryopteris mashkull


Rreth Dryopteris bimë mashkull: Përshkrimi bimore. Fern mashkull ose femër Dryopteris - është një bimë shumëvjeçare lartësi spore barishte e 1 m Schitovnikovyh caktuar për familjen.. Dryopteris mashkull Rhizome trashë, të shkurtër, me rrënjët e hollë ngjyrë kafe. Fern lë jeshile të errët, i madh, dy herë dissected pinnately, me petioles gjata. Në underside e lë në 2 rreshta përgjatë venave të mesme formuar organet sporification. Schitovnik foto mashkull. Shpërndarja. Fern Dryopteris mashkull i zakonshëm në stepë dhe pyjore rripa të. Ajo rritet në pyje me hije me lagështirë.

Çorape. Droga e bëra nga fier rizomat Dryopteris mashkull. Ata dyqan ato në fillim të pranverës, ose bien, para fillimit të lë. Dig, qartë e në tokë, të prerë në copa, pak ditë provyalivayut nën një tendë në ajër, të thata pastaj në 40 ° C në tharëse. Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 12 muaj. Schitovnik Men: Përbërja kimike. Në rhizomes fier pranishëm derivatet florohlyutsynu (filiksovaya dhe acid flavaspidovaya) albaspidin, aspidinol, hidhërim, tanin, dylli, vajra esenciale, sheqer, niseshte.
Aplikimi. Ekstrakt medicinale e rizomat Dryopteris mashkulli është aplikuar jashtë si një locion dhe dush për hemorroide, reumatizmi, ulcerat dhe plagët purulent.


Droga e përdorur për të shfaqur ferns tapeworms. Produkti medicinal vetëm pas duke i dhënë disa trup të trajnimit. Pra ditë para fillimit të trajtimit pacienti ha vetëm ushqime të butë të ulët në yndyrë. Në mbrëmjen e ditës për darkë për të pirë një gotë çaj ëmbël me biskota dhe laksativ (vaj pluhur nuk është). Në mëngjes pacienti të bëjë një klizmë dhe metodat e pjesshëm të japin drogës Dryopteris mashkull. Pas 30-40 minuta. jap një pastrues kripur. Mëngjesi mund të organizohet vetëm pas 02:00. Ajo duhet të jetë e lehtë. Doza ditore e një administrate të vetme oral për të rriturit 8 g, dhe për fëmijët - sipas moshës.

Pronat farmakologjike. Bimore Dryopteris mashkull - anthelminthic efektive. Medikamente. Supë. 2-3 litra ujë derdh 50 gram rhizomes fier dhe vlim për 2-3 orë, pastaj profiltruyte. Përdorni supë si një ilaç për krimbat për përdorim të jashtëm si qyl, banja dhe kremra. Preparatet farmaceutike. "Ekstrakt i fier mashkull", - përdoret si anthelminthic. Contraindications. Bimë është helmuese, kështu që nuk e përdorin atë pa u konsultuar me mjekun tuaj. Përgatitjet Dryopteris mashkull kundërindikuar për gratë shtatzëna, fëmijët nën 2 vjeç, personat me sëmundje të mëlçisë, veshkave, traktin gastrointestinal, sistemin kardiovaskular.