Fenugreek - pronat përdorim, recipes, foto


Përshkrim. Barishte vjetore 10-50 inç i gjatë me bishtajore. Bimët rrjedhin redkoopushennyy, i drejtë. Gjethet janë vezake me gjethe të dhëmbëzuar, alternativ, ternate. Lulet janë në axils fletë, i ulur në çifte ose i vetmuar, të verdhë. Humbje e ngjyrës në qershor. Fruta - lakuar fasule me shumë fara ngjyrë kafe. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "Fenugreek -. Pronave të përdorimit, receta, photos" Shpërndarja. Bimore është kultivuar fenugreek hay në Ukrainë dhe Rusi. Bimët Atdheu - Mesdheu. Çorape. Medicines përgatitura nga fara fenugreek.

Ato janë nxjerrë nga fruta plotësisht të pjekur. Fenugreek foto .

Përbërja kimike. Fara e sanë fibër fenugreek atje, substancave të mukozës, proteina, sheqerna, lecithin, vaj esencial, trihonellina Alkaloid, acid linolenic dhe linoleik, magnez dhe kalcium, inozitfosfat nucleoprotein, komponimet steroide, fosfor, kumarin, sapohenin steroide. Fenugreek - pronat. Çfarë është fenugreek ka veti të dobishme? Bimë ul sheqerit në gjak, ka diuretik dhe veprim hypotensive tonet e zemrës. Fenugreek hay ka aktivitet anti-androgenic hormonal. Fenugreek - përdorimi. Fenugreek është e rekomanduar për anoreksi dhe lodhje fizike.


Ajo është përdorur si një mjet për të stimuluar oreksin dhe një efekt i dobishëm në sëmundjet e mushkërive. Përgatitjet Topical e pasardhësve të tij trajtojnë vlon, sëmundjet e lëkurës, ekzemë, plagë. Fenugreek - receta e mjekësisë tradicionale. Infuzion. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 orë. L. fara bimore e fenugreek sanë dhe insistojnë 20 minuta, pastaj profiltruyte. Merrni një ditë pa e tejkaluar këtë dozë. Infuzion për përdorim të jashtëm. Hidh 1 filxhan ujë 1 tbsp. l. melchennyh pluhur farë fenugreek sanë dhe vlim për 10 minuta në ngrohje të ulët deri në slurry. Pastaj vë slurry në mënyrë të barabartë në pëlhurë dhe të bashkangjisë në vend lënduar.

Lodhje pluhur. Merrni 2 gram fara pluhur fenugreek me një ujë pak të zier tri herë në ditë. Contraindications. Mbani në mend se edhe pse barishte fenugreek ka shërim pronat, por kjo nuk është e rekomanduar për të përdorur nënat pleqsh dhe për gratë shtatzëna!