Herbs helmuese brirët


Këto barëra helmuese si brirët, jo një herë në historinë e njerëzimit kanë luajtur me të, një shaka e keqe ... Fakti që edhe mjekët e Romës së lashtë e përdorur brirë për një abort, duke i shkaktuar kontraktimet e saj të rënda dhe të zgjatur të drogës. Që nga rënia e Romës, kjo njohuri duket se është humbur gjatë mijëvjeçarit dhe thekre ergot prekur, pa asnjë dyshim të përdorur për prodhimin e bukës. Njerëzit gjithmonë të hani nga kjo bukë ose në sasi të mëdha nga ana e popullatës së Evropës - ajo u rrit, sepse fëmija për të bërë, në rrethana të tilla ishte një fat i madh. Që kjo fabrikë të keqe dhe do të diskutohet më shumë ... Sporynya: Përshkrim bimët mjekësore toksike.

Brirët helmuese barishte (grumbulluar lart, brirët e mitrës) - kërpudha parazitare helmues nga hipokreevyh familjare që ndikon në grurë, thekër, tërshërë, elb dhe shumë kullosa të tjera, duke përfshirë fescue, bluegrass, Timothy, bisht dhelpre, iriq. Trashësia e kone (sklerotsyev) - 3 - 5 mm, gjatësi - 1 ne 3 cm formë Val'kova sklerotike më të lakuar dhe konik deri në skajet e ngjyrë kafe me një ngjyrë vjollcë.. Sporynya: Emri Latine. Claviceps purpurea TUL Biological features brirë. Mass e ergot e thekër për të promovuar temperaturë të moderuar (12-15 °) dhe lagështia e lartë (70% dhe më lart) gjatë mbirjen dhe lulëzuar ergot e thekër.


Kushtet e përshkruara karakteristike të zonave të caktuara të Lindjes së Largët dhe Siberi dhe në veriperëndim dhe zonën perëndimore nonchernozem së. Mënyrat për Fight brirë. përmirësuara drithëra teknikat bujqësore redukton kërpudhat parazitare më të lashtat. Ku për të gjetur brirë në natyrë? Në CIS, ajo është gjetur kudo përveç tundër dhe shkretëtirat, por kushte të favorshme për riprodhimin nuk është kudo. Si të shumohen brirë në natyrë? Winters kërpudhat ergot në sklerotsyya progresit në shtresë e punueshme. Me ardhjen e të nxehtit dhe lagështisë në mbin mirë sklerotike, duket stroma të vogël (bandat) me bulges në skajet, të cilat janë formuar brenda ascospores si fije.

Maturimi i sporeve, zakonisht përkon me kullosa lulëzuar. Sporet pjekur janë lëshuar në ajër dhe kap nga rrymat ajrore, të kryera në distanca të gjata. Bimët infektuar me ergot në qoftë askocpora hyn lule të hapur. Këtu ajo germinates dhe formon miceli filamentoze konidiespory vegjetative otshnurovyvayutsya, të cilat janë qelizat ellipsoidal me një diametër prej 1,5-2,5 mikronë. Pas 7-14 ditësh pas mbirjes së ascospores lule e prekur filloni të qëndrojë pikat e ëmbël të lëngshme, i quajtur vesën e popullit medvyanoyi. Në të cilat ka shumë spore të aftë, infektojnë drithëra përmes marrjes të një lule.

Insektet tërhequr vesën e ëmbël, shpërndarë spore ergot, fluturon nga lulja në lule.
Në të dy rastet, dmth kur i infektuar lule dhe ascospores dhe konidiesporami, rezultati del i njëjtë. Për një sklerotsyya plotë arsimor duhet 1-1,5 muaj pas lule të infeksionit. Së pari, është tul të bardhë, më pas, në gjysmën e dytë të kėrkon ngurtësinë formë tipike dhe ngjyra. Në këtë kohë ajo grumbulluar alkaloide. Sklerotike pjekur lehtë të bien për tokë. Çdo gjë është përsëritur përsëri ... Kone korrje. kone mund të mblidhen dhe fushat e pjekur veshët e thekër, por një koleksion i brirë të egra kanë qenë prej kohësh të pamjaftueshme, dhe për këtë arsye në shumë shtete brirët rritet artificialisht.

Përveç kësaj, rendimenti dhe cilësia e lëndëve të para në brirët natyrore - ndryshon në varësi të kushteve të motit dhe nevojës për brirët e industrisë farmaceutike janë në rritje. Pra, vetëm kultivimin artificial i kërpudha kone mund të përmbushin këto nevoja. Përbërja kimike e ergot. Brirët Mushroom - bimë shumë helmuese. Ai përmban alkaloide helmuese (ergotoksin, ergotamine). Në alkaloide të gjetura në yndyrna brirë, aminet, karbohidratet, pigmente, komponimet minerale dhe një grup të madh të enzimeve. Sporynya: prona. Pronat terapeutike dhe toksike e ergot të varet në përmbajtjen e alkaloide brirët.

Por droga nga ergot përdoret jo në të vërtetë. Përdorimi i mjekësisë ergot. Për përdorim të trajtimit brirë ergot e veshët thekër. Droga ergot alkaloide shkak. Alkaloide Ergot përdorur në mjekësinë në formë të pastër dhe në kombinim me agjentë të tjerë terapeutik droga ergot përdorura në obstetrikë, sëmundjeve të sistemit qarkullues dhe çrregullime të caktuara nervor. Brirët tretësirë ​​të përdorura në menstruacioneve të pahijshme ose të zgjatur. Medikamente brirët. Tretësirë ​​e ergot. Scratch një llaç 1 kone ons dhe derdh 2 ounces e kimist alkoolit.

Mbijetojnë javë. Shake tretësirë, prisni 5 minuta. Në 50 ml pikoj ujit 10 pika tretësirë ​​të ergot, pini në mëngjes dhe të njëjtën mbrëmje para gjumit. Nëse menstruacionet vazhdon, atëherë pini infuzion, duke shtuar çdo ditë për më shumë se 10 pika dhe kështu në 60 pika në pritje. Sa e rrezikshme brirë? Si një rezultat i vdekjes helmimit ergot mund të ndodhë ... Ergot Helmimi: Simptomat. Helmimi Ergot ndodhin në mbidozë dhe janë gjetur në dhimbje të muskujve, paraliza të përkohshme, jargëzim, të përzier, të vjella, djersitje, diarre, pulsin ngadalshëm, sytë vezulluese. Kur helmimi duhet të shpejt të pastruar stomakun dhe menjëherë thërrisni një doktor!