Bimët helmuese shtarë e zezë


Përshkrim. Bienalja e bimëve deri në 1 metër. Ajo i takon familjes Solanaceae. Stem branched, i drejtë. Rrënja e shufra bimore. Lë të mbuluara me qime të bardha ngjitet gjëndrave të thjeshta, alternative, drita e poshtme, jeshile të errët, sessile, i zgjatur - ovate. Lulet janë pak më të gabuar, biseksual, i madh, me rrjetin vija ngjyrë vjollcë, krem. Hi me pesë dhëmbë, tuba-kolokolchataya. Lule në qershor-gusht. Fruta - 2 - kuti fole me një kapak. Farërat të shumta, të vogla, kafe-gri. Belem i zi (foto). Shpërndarja. Bimët helmuese shtarë e zezë rritet në Ukrainë, gjendet në Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë, Lindjen e Largët, Kaukaz.

Kultivimi Industrial i shtarë zezë është e mundur vetëm në të mirë-drenazhuar, tokë pjellore me një reagim neutrale ose pak acid me. Çorape. Pjesa e sipërme e rrjedh e bimëve dhe gjethet e saj janë korrur në mot të thatë gjatë lulëzuar shtarë. Atëherë ata janë të thata në hije nën një tendë, hedhjen kjo në një shtresë të vetme dhe shpesh nxitje. Material i gatshëm të papërpunuara mund të ruhen - 24 muaj. Përbërja kimike. Çdo pjesë e bimëve përmban alkaloide tropanovoho seri: okopolamin, atropine dhe hiostsimin. Në Belem glycosides zeza janë gjetur edhe: hiostsirezin, hiostserin, hiostsipikrin.
Në bimëve farë është vaji yndyror, i cili përbëhet ilinolevaya, acid oleik.


Pronat farmakologjike. Përgatitjet shtarë e zezë kanë efekte qetësues, antispasmodic dhe analgjezik në trupin e njeriut. Droga e përdorura nga jashtë si një anesteziriruyuschee mjeteve. Aplikimi. Përgatitjet qethur shkurt bimë ose zvogëluar spazma e muskujve të lëmuar të zorrëve, urinar dhe traktit biliar. Doza të vogla të bimë medicinale vendor shfaq një efekt qetësues dhe të shkaktojnë helmim të madh dhe shumë i ngacmuar. Vaj merret nga gjethet e shtarë bimë zezë, e përdorur për bluarje jashtë për podager dhe reumatike dhimbje, si dhe bruises.

Përdoret si një mjet anastezik për reumatizma, nevralgji, mioziti. Black shtarë ekstrakt është përdorur për të muskujve spazma qafën e mitrës, vaginismus, dysmenorrhea. Mjekësinë popullore e përdor drogë me gjethe të zeza shtarë në eksitim nervor, dhimbje koke të forta, melankolik, konvulsione me prejardhje të ndryshme, kolit, pagjumësi, astma, bronkit kronik, gastrit, dhimbje stomaku. Medikamente. Tretësirë ​​e epilepsi, dhimbje të rënda të brendshme, reumatizma, radiculitis. 100 gram vodka derdh 15 gram gjethe të thata e shtarë të zi. Insistojnë në një vend të errët 3 - 4 ditë.

Strain, shtrydh të lëndëve të para. Merrni 3 g në ditë për 1 -. 2 pika deri në 1 lugë gjelle. l. ujë për 20 minuta. përpara se të hahet. Për bruises, reumatizma, radiculitis, të përdorur për fërkim vendin e lënduar. Infuzion i sëmundjeve gastro-intestinale. 0,5 litër e vluar krijoj ujë 1 lugë çaji gjethe shtarë të zezë dhe të lënë për një orë, pastaj thahet me napë. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. lugë për të ngrënë me dhimbje. Preparatet farmaceutike. Të drogës "Gjethet shtarë" - si një analgjezik dhe agjent antispasmodic. "Zbardhur naftës" - aplikuar topikale për fërkimi me artrit reumatoid, mioziti, nevralgji.

"Oil zbardhura" pjesë të përgatitjeve "kompleksi vaj për fërkim metil salicilat", "saliniment", "kapsin." Contraindications. Belem e zezë - është bimë vdekjeprurës helmues. Ndiqni dozen! Alexander,