Barishte helmuese Aconite beloustoho


Përshkrim. Barishte gjithëvjetor helmues 70-200 cm në lartësi. Ajo i takon familjes Ranunculaceae. Rrënjët e bishtalec helmues të bimëve, nganjëherë ndërfutur fort. Gjethet janë të lëkurë, të dendura, të mëdha, në formë veshkash - Raundi nga 20 në 40 cm e gjerë dhe 10 deri në 20 cm në gjatësi. Bimët fletë rekord 5-11 - palmate - nadreznye të ngjajnë një segmente trekëndësh. Kone - trashë, me një numër të madh të luleve, të degëzuar, i fuqishëm.
Lule vjollcë, nganjëherë pak gri - të verdhë, e bardhë fyt brenda. Farërave nga tre anët, ndër - rrudhur. Fruta Aconite beloustoho nga vitin e tretë të jetës.

Shpërndarja. Aconite helmues barishte rritet beloustoho Altai, Mongoli, Siberi perëndimore, Azinë Qendrore në një lartësi prej 2100 - 2400 metra mbi nivelin e detit. Përhapur nga fara. Çorape. Për trajtim të përdorin të gjitha pjesët e bimës ose vetëm rhizome me rrënjët. Rrënjët gërmuan larë shpejt nën ujë të ftohtë, të thata pastaj në diell dhe pastaj më në fund i tharë në 40-50 gradë Celsius në tharëse. Përbërja kimike. Të gjitha toksike medicinale beloustoho Aconite bimore përmbajnë alkaloide dhe saponins. Shumica e alkaloide të përfshira në fabrikë gjatë zbatuar.


Ato janë të përfshira në rrjedh, gjethe, rrënjë dhe lule. Në rrënjët Aconite dhe rhizomes beloustoho përfundon si coumarins, taninet, të ndryshme makro dhe micronutrients, flavonoids. Pronat farmakologjike. Aconite beloustoho ekspozitave aktivitet antibacterial. Nga rhizomes dhe rrënjët e drogës izoluar "Allopinin", e cila ka ndikuar dhe antiarrhythmic të përdorura për trajtimin e sëmundjeve kardio - vaskulare zonës. Medikamente. "VFS" - a bardha - kristaline pluhur krem, e cila është e dobët tretshëm në ujë. "VFS" tregon efektin antiarrhythmic. Drogës është përdorur për aritmisë ventricular dhe podzheludochkovoy, paroxysms, vibrim dhe dridhje atrial, takikardi paroksizmal ventricular dhe podzheludochkovoy, dhe madje edhe në sfondin e aritmisë në infarkt miokardi.

Ai përshkruhet në gojë, intramuskulare dhe intravenoze. Intramuskulare pranim. "VFS" administrohet cdo 06:00 prej 0.4 mg / kg. Gëlltitje. Gëlltitja prodhuar për 30 minuta përpara se të hahet, pirja përgatitjen e ujit të ngrohtë. Pllakat e drogës mundësisht shkërmoqet para se të marrë për të arritur një zonë më të madhe të ndikimit të saj. Merrni e parë 0025 g çdo 08:00. Nëse efekti i dukshëm nuk është vërejtur, drogës duke marrë 0025 gram çdo 6:00, duke rritur përqendrimin e saj. Nëse është e nevojshme, ju mund të marrë 0,05 gram per pritjen, 6 - 08:00.

Kohëzgjatja e trajtimit varet nga aritmisë natyrës dhe pacientit dhe mund të zgjasë deri në disa muaj. Administrata maksimal Doza e lejuar oral i vetëm - 0,15 gram në ditë - 0,3 gram. Drogës hyn në fuqi brenda 40 - 60 minuta, ringjallet fuqinë më të madh - në 4 - 05:00. Kohëzgjatja e veprimit - më shumë se 8:00. Pranimi vena. Dozë "VFS" 0,3-0,4 mg / kg. Para se të hyjë në një droge ajo duhet të jetë i holluar në 20 ml Isotonic zgjidhje të klorurit të natriumit. Kohëzgjatja e administratës - 5 minuta. Shkruani e drogës në mënyrë të përsëritur vetëm 6 orë dhe mund në të njëjtën dozë.

Kur injektohet në një droge venoze merr efekt pas 15 - 20 minuta dhe fitimin forcën madh në fillim të orës dytë. Kohëzgjatja e shpëtoi - 6 - 08:00. Contraindications. Në rastin e dhimbje koke, Diplopia, marramendje, t'i shtyer të fytyrës, një ndjenjë e shurdhim në kokë të ulur dozën. Kur reaksione alergjike të konsultoheni me mjekun tuaj në produkt zëvendësues. Drogës është kundërindikuar në dështim të rëndë renale dhe hepatike, shkallë atrioventricular bllok të dytë ose më e lartë. Gratë e shtatzënisë kur drogës është e përshkruar në raste të jashtëzakonshme.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!