Helmimi nga kërpudha - Simptomet, Trajtimi


Është e vështirë të imagjinohet një person që kurrë nuk ka punuar mbledhur kërpudha. Edhe pse secili prej nesh është i sigurt se ai e di se kërpudha mund të korrur dhe se si të gatuaj ato, çdo vit ka një numër i madh i helmimeve dhe shumica e rasteve ndodhin në sezonin - verës dhe fillim të vjeshtës. Gabimet më të zakonshme shkaktojnë janë përvojë të pamjaftueshme dhe kërpudha. Shmangni toksicitet të rëndë dhe të rrezikshme është që të jetë në gjendje të njohin në kohë simptomat që shoqërojnë helmim kërpudha, dhe të japë ndihmën e nevojshme e parë.
Gjithkush e di se ka kërpudha helmuese dhe i ngrënshëm, por nuk ka kërpudha helmuese ndonjëherë, në një rast pas rasti.

Kjo mund të varet, për shembull, temperatura e mjedisit, trajtim të ngrohjes apo vend i rritjes, i cili substanca nga ajri apo toka zhytur atë. Në çdo rast, rreziku nuk është e vlefshme edhe nëse ju jeni kërpudha të panjohura helmuar në kohën e fundit, ajo është ende më mirë për të marrë rreth anën e tij dhe të marrë vetëm të njohur dhe të ngrënshëm. Para se të shkojnë në një gjueti kërpudha, mos harroni shumica e tyre janë helmuese. Kjo - phalloides Amanita, më i rrezikshëm i të fluturojnë agaric, fluturojnë agarics gjitha nuancat, satanik (duket si e bardhë), kërpudha të rremë, me erë të keq, kërpudha lehe. Gjithashtu të jetë i sigurt se Lactarius, kërpudha, Valuev, linjat, svynushky dhe Morels mund të jenë të rrezikshme nëse ata nuk janë të përgatitur mirë.


Dhe kjo nuk është e nevojshme për të mbledhur kërpudha përgjatë autostradave pranë fabrikave dhe vendeve të tjera të kontaminuara me mjedisin si kërpudha në strukturë - sfungjer dhe absorbuar toksina më shumë se bar përreth dhe pemë. Për shkak të gabimeve dhe aksidenteve nuk janë të përsosur dhe ndonjëherë kërpudha helmuese "vetë hedhur në shportë," kujtohet çfarë të bëni nëse helmim kërpudha ka ndodhur. Simptomat - helmim kërpudha Shenja e parë e helmimit shpesh mërzitur sistemin e tretjes: të vjella, diarre, dhimbje barku dhe prerje dhimbje të barkut dhe marramendje, konfiskimet, humbje të koordinimit. Diarre më i rrezikshëm manifestuar në phalloides helmimi - deri në 25 herë në ditë.

Pas miratimit të kërpudhave në ushqim duhet të marrë rreth 6-12 orë para se simptomat të shfaqen, por pas duke bërë disa mizë ushqim agaric, shenjat e para shfaqen pas gjysmë ore. Mjekët thonë se më shumë kohë ka kaluar në mes të vakt dhe shfaqjen e simptomave të para, aq më e vështirë do të jetë helmuar. Nëse helmim kërpudha shkaktuar nga phalloides Amanita, këto simptoma do të shtohet në ankth, shqetësim. Nëse faji fluturojnë agarics, ajo pothuajse me siguri do të hallucinations, hyperactivity. Por jo për kohë të gjatë, forcat shpejt të mjaftueshme të lënë dhe personi i sëmurë mund të bie të fikët dhe madje bie në gjendje kome.

Menjëherë pas zbulimit të shenjave të para të helmimit të kenë probleme me presionin, rrahje zemre, puls gjallëron. Janë shenja të dukshme të dehidratim. Nëse mëlçisë goditi, në pacientët lëkurë të verdhë fillon nekrozë të mëlçisë, dështimi i veshkave zhvillon. Nëse ju sjellë pacientin në pikën përtëritja nuk mund të të ndihmojë. Vetëm 2 ditë vonesë mund të kushtojë jetën njerëzore. Helmim kërpudha - trajtim shtëpi Kur simptomat e helmimit kërpudha konsultohuni menjëherë me mjekun. Na tregoni se çfarë keni ngrënë kërpudha sa më shumë që ju të trajnuar, të cilët kanë ngrënë ato, por ju e përdorur apo kërpudha supë.

Ngjarja e parë do të përdoret për t'i shtyer në stomak. Kjo është bërë duke përdorur një sondë e cila është futur në stomak, dhe disa të ulen derdh 10-15 litra ujë të pastër. Pastaj nëpër të njëjtën pacient sondës administruar qymyr druri aktivizuar. Pas larjes stomakun e pacientit, ajo është vënë në një pikoj përmes të cilit lëngu hyrje që ndihmon veshkat për të përballuar me toksina. Për pacientët në këtë gjendje duhet të shikojnë për disa kohë, kështu që ne të largohen nga spitali për të vazhduar trajtimin e disa ditë. Ndihma e parë në shtëpi Helmim kërpudha, simptomat, trajtimin e përcaktuar nga mjeku. Por, para se të largohet, pije stomakun sëmurë.

Le të pijë një litër ujë, të shpërndajë atë lugë çaji sode, atëherë telefononi vjella. Ju gjithashtu mund të shtoni mangan në ujë, por shumë pak, deri në dritë ngjyrë rozë. Procedurë duhet të përsëritet disa herë. Pas larjes Nënshkruajnë pacientin në krevat, jap tableta pak e qymyr (në 10 kg - 1 tabletë). Përgatitja e çajit pacientit ngrohtë limoni pa sheqer. Tregoj mjeku ardhur, që kanë ngrënë kërpudha pacientin në qoftë se një të majtë të vogël, duhet të mbledhë një paketë, ata mund të kërkojnë analizë laboratorike për toksina. Mos harroni, ka raste kur simptomat e helmimit të ndodhë brenda disa ditësh.

Parandalimi i helmimit kërpudha 1) Mos i bie në të huajt kërpudha. 2) Në qoftë se kërpudhat është i vjetër apo i keq, është më mirë të mos për të prekur. 3) Mos e lini fëmijët e vegjël pambikëqyrur kur mbledhur kërpudha. 4) Mos provoni kërpudha të papërpunuara. 5) Të ketë një sy në çdo kërpudha me kujdes, ngjyrë, rrjedhin pllaka ngjyra dhe sponges. 6) testi për praninë e secilit mjaltit pllaka agaric. 7) duke kontrolluar targat ngjyra në kërpudha, ajo mund të jetë rozë ose ngjyrë kafe, por