Osteoporozën shkakton eshtra, trajtim, parandalimin


Osteoporozën është një sëmundje shumë e zakonshme quhet sistem skeletik. Besohet se ajo është e lidhur me trazirat në metabolizmin dhe cilësinë e kockave që të çon në brishtësisë fraktura dhe i përhershëm. Një numër i madh i njerëzve janë të ballafaquar tani me këtë sëmundje, kështu që informacioni në lidhje me atë që është e kockave osteoporozën, shkakton, trajtim, parandalimi nuk është e tepruar. Osteoporozën mund të çojë në deformime të nyjeve dhe eshtrave. Gjithashtu, sëmundje provokon thyerje të shpeshta që rriten dobët. Ne e dimë se me moshën, parametrat e cilësisë kockave janë ndryshuar për më keq. Ky proces fillon pas 35-40 vjetësh dhe shpesh është i ngadaltë, pa shkaktuar çrregullime serioze dhe patologji.

Por në disa raste, ndryshimet ndodhin shpejt, duke çuar në pasoja të pakthyeshme në strukturën e kockave. Kjo mund të ndodhë në një moshë të re. Çdo vit numri i pacientëve është në rritje. Shumica e tyre janë gra. Pas pesëdhjetë viteve të osteoporozën ndodh në 15%, dhe pasi i parë - është 70%. Numri i ankesave të brishtë e eshtrave rritet çdo vit. Kjo sëmundje mund të shkaktojë një karakteristikë të rrezikshëm të thyerje hip. Me një traumë të tillë mbeten probabilitet me aftësi të kufizuara është 50%. Nëse një frakturë ndodh në moshën e vjetër - ajo mund të çojë në vdekje brenda një viti.


Rreziku i kësaj sëmundjeje të pakëndshme dhe të rrezikshme mund të reduktohet.
Për ta bërë këtë, nga një moshë të re për të marrë kujdesin e ushqimit racionalitetit. Ushqimi duhet të fortifikuara me vitamina dhe minerale. Nëse të afërmit kishte osteoporozën - duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm, sepse ai ka një faktor të trashëguar. Faktorët e rrezikut përfshijnë gjithashtu: jetese -maloruhlyvyy, punën në statike të vazhdueshëm - ulur ose në këmbë; përkatësia -reproductive. Sipas statistikave, gratë vuajnë katër herë më shumë gjasa sesa burrat; dietë -postiyni dhe të ushqyerit në mënyra të veçanta në bazë të kufizimeve të rrepta; Prania -The e sëmundjeve serioze sistemike - artrit, reumatizmi, veshkave ose mëlçisë sëmundje, Sëmundjet bronkopneumonare dhe sistemet kardiovaskulare; medikamentet -pryyom, në veçanti medikamente astmës, enterocolitis, artriti, cirroza, hepatitis dhe droga "prednizolone"; Reagimi -alerhichni për produktet e qumështit, duke ndikuar në ekuilibrin e kalciumit në trup.

Diagnoza është bërë pas trajtimit të pacientit në një specialist. Klinika bën procedurat e nevojshme - ultratinguj, X-ray, MRI. Nuk është një metodë me të cilën ne mund të përcaktojë fuqinë e kockave në trupin e njeriut. Kjo metodë e densitometry kockave. Trajtimi i osteoporozës përfshin duke marrë vitamina dhe minerale, sidomos kalcium dhe vitaminë D. Gjithashtu, përshkruesit, mund të ndikojë pozitivisht strukturën e kockave. Që jeta është e rekomanduar për të eliminuar të gjithë faktorët që mund të shkaktojnë sëmundje. Ky ushtrim, dhe zakone të këqija, dhe bien. Është e rekomanduar që të angazhohen rregullisht në aktivitete fizike jo të lidhur me barrën e mundshme në sistemin skeletor.

Parandalimi i osteoporozës është kryesisht për të siguruar ushqim të pasur me kalcium. Numri i elementeve në dietë duhet të jetë 1000-1500 mg. Nëse rrjedhjen e pamjaftueshme në trupin e tij, është që të konsumojnë vitaminë shtesë. Për ta zgjidhja më e mirë që të konsultoheni me një mjek. Mos harroni për vitaminë D. Kalciumi Pa ai thjesht nuk do të asimilohen. Dieta duhet të pasurojnë produktet e qumështit sa më shumë që të jetë e mundur numrin. Nuk duhet të hani mish pa dhjamë dhe peshku, fruta dhe perime (sidomos jeshile), arra dhe fara, mëlçi, vezë dhe ushqim deti.

Të përjashtuar nga dietë e kafe dhe çaj pije më të mirë të qumështit. Vitamina D është prodhuar nga trupi gjatë ekspozimit ndaj diellit. Nëse ju nuk mund të prodhojë ajo duhet të ardhurat e saj nga jashtë. Nëse provimi do të zbulohet densitet të ulët të kockave - të caktojë një plotësim të ekspertëve të estrogjenit ose bisphosphonates miakaltsina. Ky mjekim mund të merret vetëm nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore. Parandalimi i osteoporozës përfshin një përzgjedhje të mbathjeve. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në të moshuarit. Këpucët duhet të jetë e qëndrueshme dhe të rehatshme, kanë një takë të vogël. Nëse keni këmbët e sheshtë - ka insoles speciale ortopedike për të mbështetur lëvizjet.

Është e rekomanduar për të zgjedh hapësirë ​​në banesë në mënyrë që të më mirë të mbrojtur veten nga plagët aksidentale dhe bie. Parandalimi i osteoporozën duhet të jenë të angazhuar në moshë të re kur kockave është e fortë për shkak të rinisë së saj. Shmangur këtë sëmundje të përballojë të gjithë duhet vetëm në kohë për t'u marrë me shëndetin e tyre. Catherine